Средно училиште „Рок енд рол“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Средно училиште „Рокенрол““
200п
original movie poster for Rock 'n' Roll High School
РежисерAllan Arkush
ПродуцентMichael Finnell
СценаристRichard Whitley
Russ Dvonch
Joseph McBride
НастапуваатP. J. Soles
Dey Young
Vince Van Patten
Clint Howard
Mary Woronov
КинематографијаDean Cundey
МонтажаLarry Bock
Gail Werbin
ДистрибутерNew World Pictures
Buena Vista Home Entertainment (DVD)
Shout! Factory (2010 DVD and Blu-Ray)
ПремиераAugust 24, 1979
Времетраење93 min.
ДржаваСАД
ЈазикEnglish
Буџет$300,000 (estimated)
СледенRock 'n' Roll High School Forever

Средно училиште „Рокенрол“ е музичка комедија на Роџер Корман од 1979 година, режирана од Алан Аркуш, со учество на The Ramones. Главните улоги во филмот ги толкуваат P. J. Soles, Vince Van Patten i Clint Howard. Darby Crash i Lorna Doom од панк бендот The Germs, исто така се дел од филмот. На пазарот се пласира со слоганот "Дали вашето училиште ќе биде следното?"[1]

Заговор[уреди | уреди извор]

Во 1980, средното училиштре Vince Lombardi продолжува да ги губи директорите поради нервозата. Тоа се случува поради љубовта на студентите кон рокенролот и незаинтересираноста за едукација. Нивниот водич, Riff Rendell е најголемиот обожавател на The Ramones во училиштето. Таа ќе отиде да чека ред за да купи карти за концертот на бендот, со надеж дека ќе го запознае Јои Рамон за да му ги даде песните кои таа ги напиша за бендот. Кога картите ќе и бидат одземени од директорката, тие ќе најдат друг начин да дојдат до нив - победувајќи на натпревар на радио. (Погодуваат дека песната Questioningly е од албумот Road To Ruin). Кога директорката ќе се обиде да ги изгори плочите, студентите заедно со бендот, ќе го преземат училиштето. Кога полицијата ќе побара тие да го напуштат, финалето ќе се претвори во експлозија.

Глумци[уреди | уреди извор]

 • P. J. Soles: Riff Randell
 • The The Ramones: Themselves
 • Vince Van Patten: Tom Roberts
 • Clint Howard: Eaglebauer
 • Dey Young: Kate Rambeau
 • Mary Woronov: Miss Evelyn Togar
 • Paul Bartel: Mr. McGree
 • Dick Miller: Police Chief
 • Don Steele: Screamin' Steve Stevens
 • Alix Elias: Coach
 • Kc Ramone: Extra

Музика од филмот[уреди | уреди извор]

 • Bent Fabric - "Alley Cat"
 • Chuck Berry - "School Days"
 • Brownsville Station - "Smokin' In the Boys Room"
 • Alice Cooper - "School's Out"
 • Devo - "Come Back Jonee"
 • Eddie & The Hot Rods - "Teenage Depression"
 • Fleetwood Mac - "Albatross"
 • Fleetwood Mac - "Jigsaw Puzzle Blues"
 • Nick Lowe - "So It Goes"
 • Paul McCartney & Wings- "Did We Meet Somewhere Before?"
 • MC5 - "High School"
 • The Paley Brothers - "C'mon Let's Go"
 • The Paley Brothers - "You're the Best"
 • Todd Rundgren - "A Dream Goes on Forever"
 • The Velvet Underground - "Rock 'n' Roll"
 • Brian Eno - "Spirits Drifting"
 • Brian Eno - "Alternative 3"
 • Brian Eno - "M386"
 • Brian Eno - "Energy Fools the Magician"
 • The Ramones - "Blitzkrieg Bop"
 • The Ramones - "I Just Wanna Have Something to Do"
 • The Ramones - "I Wanna Be Sedated"
 • The Ramones - "I Wanna Be Your Boyfriend"
 • The Ramones - "I Want You Around"
 • The Ramones - "Pinhead"
 • The Ramones - "Questioningly"
 • The Ramones - "Rock 'n' Roll High School"
 • The Ramones - "She's the One"
 • The Ramones - "Sheena Is a Punk Rocker"
 • The Ramones - "Teenage Lobotomy"
 • The Ramones - "California Sun"
 • The Ramones - "Do You Wanna Dance?"

Производство и Успех[уреди | уреди извор]

Извршниот продуцент Корман бараше верзија на wild-teen филмот од '50-ти и '60-ти и почувствува дека најдобар начин да се дојде од гледаност во доцните '70-ти е преку музиката која во тоа време е популарна. Продукцијата се заснова на приказната на Алан Аркус и Јои Данте. Во септември 1977, Ричард Вајтли и Рус Двонч (со штотуку завршено филмско училиште), одат кај Корман за да бараат работа. Поради одличниот студентски филм, ја добиваат работата и подоцна ќе го напишат сценариото за Rock 'n' Roll High School.
Rock 'n' Roll High School беше одлично прифатен од публиката, па во 1990. е снимен и продолжеток под име Rock 'n' Roll High School Forever. Но, овој филм не забележа успех со оглед на фактот дека приказнате е измислена и не се заснова на реалноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gregory, Rick. „Plot Summary for Rock 'n' Roll High School (1979)“. Internet Movie Database. Посетено на 2007-01-15.

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]