Средновардарска носија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Средно-вардарска носија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

По своите типски одлики се издвојуваат носиите од Средно - вардарската подгрупа, со предели кои се издвојуваат од Брсјачката и Горно - вардарската етничка целина:

  • Тиквеш

Овие носии, лесни и едноставни, со мал број облековни елементи, ги издвојуваме во посебен тип. Отсуството на везбена декорација, живи бои и едноставно украсување се карактеристика на носиите од овие предели.