Средновековни споменици во Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средновековни споменици во Косово
светско наследство на УНЕСКО
Во насока на стрелките на часовникот од горе лево: Црква на Патријаршиски манастир во Пеќ, Пресвета Богородица од Љевиш, Црква Високи Дечани, прозорец во Високи Дечани, Црква Грачаница, фреска на Христос кај Пресвета Богородица Љевиш
Место Косово[1]
Вклучува
Навод724bis

Средновековни споменици во Косово (албански: Monumentet Mesjetare në Kosovë; Српски: Средњовековни споменици на Косову) — место на светско наследство кое се состои од четири српски православни христијански цркви и манастири кои го претставуваат спојот на источната православна византиска и западната романска црковна архитектура за да го формираат палеолошкиот ренесансен стил. Изградбата е основана од членовите на династијата Немањиќ, најважната династија на Србија во средниот век. Локациите се наоѓаат во Косово.

Во 2004 година, УНЕСКО го призна Дечанскиот манастир за неговата извонредна универзална вредност. Две години подоцна, местото на наследството било проширено како сериска номинација, за да вклучи уште три верски споменици: Патријаршијата во Пеќскиот манастир, Пресвета Богородица од Љевиш и манастирот Грачаница.

Во 2006 година имотот бил впишан на листата на светско наследство во опасност поради тешкотиите во неговото управување и конзервација кои произлегуваат од политичката нестабилност во регионот.[2]

Контроверзност на УНЕСКО[уреди | уреди извор]

Во тек е полемика околу кандидатурата на Косово да се приклучи на УНЕСКО, што би резултирало со тоа локалитетите да бидат наведени како дел од Косово, а не како дел од Србија.[3] Овие споменици биле нападнати, особено за време на етничкото насилство во 2004 година, за време на владеењето на УНМИК на Косово, кога Богородица од Љевиш била тешко оштетена.[4][5][6][7] Во октомври 2015 година Косово било препорачано за членство од страна на Извршниот одбор на УНЕСКО. Понудата за членство била изгласана на Генералната конференција на УНЕСКО во ноември 2015 година.[8]

УНЕСКО не го прифатил Косово како членка, предлогот не успеал да добие двотретинско мнозинство на Генералната конференција на организацијата во Париз на 9 ноември 2015 година.[9][10] Една од основните причини за ваквото отфрлање на албанското барање[11][12][13] се немирите во 2004 година на Косово, кога 35 православни цркви биле осквернавени, оштетени или уништени,[14][15] вклучувајќи ја и Пресвета Богородица од Љевиш која е Светско наследство.[16][17] Црквата е подложна на постојан грабеж - дури и од нејзиниот градежен материјал, конкретно вредно олово постојано е крадено од покривот.[18]

Галерија[уреди | уреди извор]

Исто така види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Средновековни споменици во Косово
 2. World Heritage Committee puts Medieval Monuments in Kosovo on Danger List and extends site in Andorra, ending this year’s inscriptions, UNESCO World Heritage Centre, July 13, 2006.
 3. „Controversy Rages Over Kosovo's UNESCO Membership“, Radio Free Europe, October 22, 2015
 4. „Safeguarding of Cultural Heritage in Kosovo“. UNESCO. 2005.
 5. „Protection and Preservation of Cultural Heritage in Kosovo“ (PDF). UNESCO. 2005. стр. 7, 8.
 6. „The Violence: Ethnic Albanian Attacks on Serbs and Roma“. Human Rights Watch. July 2004.
 7. „Reconstruction Implementation Commission for Serbian Orthodox Religious Sites in Kosovo“. Council of Europe. 2005.
 8. „Kosovo Moves Closer To UNESCO Membership“.
 9. „UNESCO General Conference rejects membership for Kosovo“.
 10. „UNESCO Rejects Membership for Kosovo in Victory for Serbia - The New York Times“. www.nytimes.com. Архивирано од изворникот на 2015-11-10.
 11. „FM: Albania files request for Kosovo's UNESCO admission“.
 12. „Albania Applied for Kosovo's Admission to UNESCO - Independent.mk“. Архивирано од изворникот на 2017-05-29. Посетено на 2015-11-09.
 13. „Kosovo hopes to join UNESCO; vows to protect Serb heritage - Business Insider“. www.businessinsider.com. Архивирано од изворникот на 2015-12-22.
 14. RIC, RECONSTRUCTION IMPLEMENTATION COMMISSION FOR ORTHODOX RELIGIOUS SITES IN KOSOVO ACTIVITY REPORT
 15. „Six years since March violence in Kosovo“. B92. 17 March 2010. Посетено на 7 September 2015.
 16. For details and photos see here: http://www.spc.rs/eng/prizren_our_lady_ljevis_xiv_century_burnt_inside_photo_2232004 Архивирано на 20 декември 2013 г.
 17. „Eighth anniversary of violence against KiM Serbs“. OrthoChristian.Com. Посетено на 2022-09-30.
 18. See the link: „News | Orthodoxy Cognate PAGE – International Orthodox Christian News“. Архивирано од изворникот на 2015-12-23. Посетено на 2015-11-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]