Сребрена белоочка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сребрена белоочка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Песнопојни
Семејство: Белоочки
Род: Типични белоочки
Вид: Сребрена белоочка
Научен назив
Zosterops lateralis
(Летам, 1802)

Сребрената белоочка или среброочка (лат. Zosterops lateralis) е мошне мала песнопојна птица со потекло од Австралија, Нов Зеланд и југозападните тихоокеански острови Лорд Хау, Нова Каледонија, Верни Острови, Вануату и Фиџи. Птицата се среќава во изобилство ширум релативно плодните југозападни и југоисточни предели на Австралија (вклучувајќи ја и Тасманија и островите во Басовиот Проток), како и ширум добро наводнетата крајбрежна зона на Квинсленд, вклучувајќи го и полуостровот Кејп Јорк.

Во Нов Зеланд, Маорите ја нарекуваат Таухоу („туѓинче“).

Галерија[уреди | уреди извор]

Таксономија[уреди | уреди извор]

Постои голем број на подвидови; меѓу кои се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лорд Хауанска среброочка Архивирано на 17 февруари 2012 г. Министерство за животна околина и промена на климата, Нов Јужен Велс. Пристапено на 5 јули 2008 (англиски)
  • Zosterops lateralis. IUCN Red List. Version 2006. International Union for Conservation of Nature. 2004. Посетено на 10 мај 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]