Прејди на содржината

Срдан Голубовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Срдан Голубовиќ(24 август 1972) е српски филмски режисер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Таткото на Голубовиќ бил филмски режисер Предраг Голубовиќ. Неговиот прв долгометражен филм Апсолутна 100 [1] учествувал во главните програми на преку триесет меѓународни филмски фестивали, вклучувајќи ги Котбус, Ротердам, Солун, Торонто и Сан Себастијан, освојувајќи 10 меѓународни и 19 домашни награди. Неговиот втор долгометражен филм Клопка („Стапица“) ја имал својата светска премиера на Берлинале во 2007 година.[2] Филмот има освоено вкупно 21 меѓународна награда и влегол во потесниот избор за Оскар во категоријата најдобар странски филм.

Заедно со тимот на млади филмски уметници, Голубовиќ е главното возило зад продуцентската куќа Баш Челик, правејќи музички спотови за голем број етаблирани локални музички уметници, како и реклами и маркетинг кампањи.

Тој е доцент по филмска режија на Факултетот за драмски уметности во Белград.

Неговиот филм Кругови од 2013 година е избран како српски кандидат за најдобар странски филм на 86-тото доделување на Оскарите.[3]

Голубовиќ моментално (2022 г.) работи на својот најнов проект Татко. [4]

Награди[уреди | уреди извор]

Меѓународни награди: Филмски фестивал во Солун (Награда од публиката за најдобар странски филм, награда за најдобар глумец), Ѕвездите на Shaken, Филмски фестивал во Котбус, Festival Du Film De Paris (најдобар глумец), Грензланд Filmtage, Филмски фестивал Теплице (Златен клуч за најдобра кинематографија), Меѓународен филмски фестивал Палиќ (Сребрена кула за најдобар филм).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vom Kusturica-Klischee zum "normalen" Arthaus“. Kleine Zeitung (German). 16 June 2011. Архивирано од изворникот на 2014-09-13. Посетено на 6 July 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Young, Deborah (1 March 2001). „The Trap“. Variety. Посетено на 6 July 2012.
  3. „Serbian movie "Circles" candidate for Oscar“. In Serbia. Посетено на 2013-08-30.
  4. Sito&Rešeto. „Završeno snimanje filma "Otac", sa Goranom Bogdanom u glavnoj ulozi | Sito&Rešeto“ (англиски). Посетено на 2019-12-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]