Прејди на содржината

Србија и Црна Гора на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србија и Црна Гора на Олимписките игри

Знаме на Србија и Црна Гора
МОК-код  SCG
НОК Олимписки комитет на Србија и Црна Гора
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996* • 2000* • 2004
Зимски олимпијади
1994* • 1998* • 2002* • 2006

*Како Сојузна Република Југославија

Други поврзани настапи
Југославија (1920–1992 W)
Независни учесници (1992 S)
Црна Гора (2008–)
Србија (1912, 2008–)

Србија и Црна Гора учствувале на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година. Претходно земјата била позната како Сојузна Република Југославија, а оваа олимпијада била трета и последна пред Србија и Црна Гора да станат независни држави во 2006 година. Олимпискиот комитет на Србија и Црна Гора испратил вкупно 87 спортисти на Игрите, 80 мажи и 7 жени, кои се натпреварувале во 14 спортови. Кошарка во машка конкуренција, фудбалот, одбојката и ватерполото биле единствените екипни спортови во кои Србија и Црна Гора имале своја репрезентација на овие игри. Имало само еден натпреварувач во друмски велосипедизам, џудо, тенис и борење.

Тимот на Србија и Црна Гора имал неколку олимписки медали од Сиднеј, вклучувајќи ги оние во одбојка во машка конкуренција (предводени од капитенот на тимот Владимир Грбиќ) и стрелачката Јасна Шекариќ, која станала првата српска атлетичарка која настапила на пет Олимписки игри под три различни знамиња (другите биле СФР Југославија и Независните олимписки учесници). Во меѓувреме, четворица олимписки настапи имале четворица спортисти од Србија и Црна Гора: скокачот во височина, Драгутин Топиќ, стрелецот Драган Периќ (најстариот од тимот на возраст од 40 години), стрелецот Стеван Плетикосиќ и пингпонгарот Слободан Грујиќ. Капитенот на кошаркарскиот тим Дејан Бодирога бил знаменосец на нацијата на свеченото отворање.[1][2]

Србија и Црна Гора го завршила своето последно олимписко патување како заедничка нација во Атина со два олимписки сребрени медали од Секариќ и машката ватерполо репрезентација (предводена од Виктор Јелениќ ).[3][4] Ова би биле последните Летни игри на кои спортисти од Црна Гора и Србија учествувале како Југославија, бидејќи на следната Олимпијада во 2008 година се натпреварвале одделно.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Спортистите на Србија и Црна Гора имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“).[5][6]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза

{{smalldiv|1=

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Предраг Филиповиќ 20 километри одење Н/П 1:31:35 39
Ненад Лончар 110 метри со пречки 14.02 8 Не се квалификувал за следната фаза
Александар Раковиќ 50 километри одење Н/П 4:02:06 23
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Драган Периќ Фрлање ѓуле 18,91 32 Не се квалификувал за следната фаза
Драгутин Топиќ Скок во височина 2.28 9 П 2.29 10
Жени
Атлетичар Настан Финале
Резултат Место
Оливера Јевтиќ Маратон 2:31:15 6
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Драгана Томашевиќ Фрлање диск 54,44 38 Не се квалификувал за следната фаза

Кошарка[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

 • Прелиминарна фаза
Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
 Шпанија 10 5 5 0 405 399
 Италија 8 5 3 2 371 341
 Аргентина 8 5 3 2 414 396
 Кина 7 5 2 3 303 382
 Нов Зеланд 6 5 1 4 399 413
 Србија и Црна Гора 6 5 1 4 377 388
15 август
Аргентина 83–82 Србија и Црна Гора
17 август
Србија и Црна Гора 74–72 Италија
19 август
Србија и Црна Гора 87–90 Нов Зеланд
21 август
Шпанија 76–68 Србија и Црна Гора
23 август
Србија и Црна Гора 66–67 Кина

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Спринт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Огњен Филиповиќ

Драган Зориќ
Машки К-2 500 м 1: 31.985 3 q 1: 32.150 4 Не се квалификувал за следната фаза
Машки К-2 1000 м 3: 19.299 6 q 3: 58.793 8 Не се квалификувал за следната фаза

Легенда за квалификации: П = Квалификување сè до финалето; q = Пласман во полуфинале

Возење велосипед[уреди | уреди извор]

Друмски[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Време Место
Иван Стевиќ Машка трка на патишта Не завршил

Фудбал[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Аргентина 3 3 0 0 9 0 +9 9
 Австралија 3 1 1 1 6 3 +3 4
 Тунис 3 1 1 1 4 5 -1 4
 Србија и Црна Гора 3 0 0 3 3 14 -11 0
11 август 2004
20:30
 Аргентина 6–0  Србија и Црна Гора Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 14,675
Извештај
14 август 2004
20:30
 Србија и Црна Гора 1–5  Австралија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 8,857
Извештај
17 август 2004
20:30
 Србија и Црна Гора 2–3 Тунис  Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 5,512
Извештај

Џудо[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Милош Мијалковиќ 66 kg  Каликулов (UZB)

W 0101–0100
 Кипшакбајев (KAZ)

L 0001–0002
Не се квалификувал за следната фаза

Веслање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Повторување Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Младен Стегиќ
Никола Стојиќ
парни двојки 6: 58.11 2 СА/Б Bye 6: 27,50 2 ФА 6: 39,74 5
Ненад Бабовиќ
Горан Недеjковиќ
Милош Томиќ

Вељко Урошевиќ
парни четворки 5: 56.12 4 Р 5: 54.27 2 СА/Б 6: 00.07 5 ФБ 6: 19,00 7

Легенда за квалификации: ФА = Финале А (медал); ФБ = Финале Б (немедал); ФК = Финале Ц (немедал); FD = Финале Д (немедал); FE = Финале Е (немедал); ФФ = Финале Ф (немедал); СА/Б = Полуфинале А/Б; SC/D = Полуфинале C/D; SE/F = полуфинале Е/Ф; R = Повторно

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Стеван Плетикошиќ Воздушна пушка од 10 метри 586 = 39 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 586 = 42 Не се квалификувал за следната фаза
Пушка 50 метри 3 позиции 1153 28 Не се квалификувал за следната фаза
Андрија Златиќ Воздушен пиштол 10 метри 579 13 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол 50 метри 546 32 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Јасна Шекариќ Воздушен пиштол 10 метри 387 1 П 483,3 (9,4) </img>
Пиштол 25 метри 579 9 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Игор Беретиќ 100 метри грбно 59,38 40 Не се квалификувал за следната фаза
Милорад Чавиќ 50 метри слободен стил 23.05 31 Не се квалификувал за следната фаза
100 метри слободен стил 49,74 19 Не се квалификувал за следната фаза
100 метри делфин 52.44 4 П 53.12 16 Не се квалификувал за следната фаза
Игор Ерхартиќ 200 метри слободен стил 1: 54.21 48 Не се квалификувал за следната фаза
Владан Марковиќ 200 метри делфин 2: 04.77 31 Не се квалификувал за следната фаза
Младен Тепавчевиќ 100 метри градно 1: 03.52 29 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Марина Куч 100 метри градно 1: 11.27 22 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри градно 2: 30.39 13 П 2: 31,77 15 Не се квалификувал за следната фаза
Мирослава Најдановски 50 метри слободен стил 27,18 43 Не се квалификувал за следната фаза

Пинг-понг[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан 1 2 3 4 Четвртфинале Полуфинале Финале / BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Слободан Грујиќ мажи - поединечно Bye  Сонг (ARG)

L 1–4
Не се квалификувал за следната фаза
Александар Каракашевиќ  ел-Харби (KSA)

W 4–0
 Хуанг (CAN)

W 4–2
 Валднер (SWE)

L 2–4
Не се квалификувал за следната фаза
Слободан Грујиќ

Александар Каракашевиќ

мажи - парови Н/П Bye  Кито /
Тасаки (JPN)


W 4–1
 Чак /
Чинг (HKG)


L 1–4
Не се квалификувал за следната фаза
Силвија Ердели жени - поединечно  Кахија (TUN)

W 4–0
 Ѓуенонг (SIN)

L 2–4
Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Јелена Јанковиќ Жени поединечно  Залуага (COL)

L 4–6, 1–6
Не се квалификувал за следната фаза

Одбојка[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

 • Групна фаза
15 август 2004
09:00
Србија и Црна Гора  0 – 3  Полска Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 2,000
Извештај: резултат
21
17
16
54
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
25
25
25
75
17 август 2004
11:25
Франција  0 – 3  Србија и Црна Гора Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 1,000
Извештај: резултат
21
28
22
71
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
25
30
25
80
19 август 2004
16:00
Србија и Црна Гора  3 – 0  Тунис Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 3,430
Извештај: резултат
25
25
25
75
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
16
18
21
55
21 август 2004
16:10
Аргентина  1 – 3  Србија и Црна Гора Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 4,826
Извештај: резултат
25
17
21
23
86
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
21
25
25
25
96
23 август 2004
19:30
Србија и Црна Гора  3 – 2  Грција Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 9,415
Извештај: резултат
21
38
25
23
15
122
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Сет 5
Вкупно
25
36
13
25
12
111
 • Четвртфинале
25 август 2004
14:00
Србија и Црна Гора  1 – 3  Русија Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 8,850
Извештај: резултат
27
25
25
26
103
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
29
23
27
28
107

Ватерполо[уреди | уреди извор]

 • Групна фаза
15 Август 2004
10:45
[1] Србија и Црна Гора  4 – 6  Унгарија Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 1-0, 2-3, 1-0, 0-3
17 Август 2004
17:45
[2] Русија  3 – 4  Србија и Црна Гора Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 1-1, 1-1, 0-1, 1-1
19 Август 2004
09:30
[3] Србија и Црна Гора  9 – 5  Казахстан Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 3-1, 2-1, 1-1, 3-2
21 Август 2004
21:00
[4] Србија и Црна Гора  11 – 8  Хрватска Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-1, 4-2, 3-3, 2-2
23 Август 2004
21:00
[5] САД  4 – 9  Србија и Црна Гора Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 1-2, 1-2, 1-3, 1-2
 • Четвртфинале
25 Август 2004
18:15
[6] Србија и Црна Гора  7 – 5  Шпанија Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 3-2, 2-0, 0-2, 2-1
 • Полуфинале
27 Август 2004
21:00
[7] Грција  3 – 7  Србија и Црна Гора Olympic Aquatic Centre
Голови по четвртина: 1-2, 1-3, 1-1, 0-1
 • Финале
29 Август 2004
17:30
[8] Унгарија  8 – 7  Србија и Црна Гора Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-3, 3-2, 0-2, 3-0

Борење[уреди | уреди извор]

Грчко-римски стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Давор Штефанек до 60 кг.  Гусман (PER)
L 1–3 PP
 Сасамото (JPN)
L 1–3 PP
3 Не се квалификувал за следната фаза 18

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Бодирога носи заставу на отварању Олимпијаде [Bodiroga carries the flag during opening ceremonies] (српски). Government of Serbia. 15 July 2004. Посетено на 8 May 2014.
 2. Kosanović, Dusan (11 August 2004). Србија и Црна Гора нада се злату у екипним спортовима [Serbia and Montenegro hopes for gold in team sports] (српски). Southeast European Times. Посетено на 8 May 2014.
 3. 'Perfect' Alipov takes gold“. BBC Sport. 15 August 2004. Посетено на 7 May 2014.
 4. „Hungary comes from behind to take eighth men's water polo title“. USA Today. 29 August 2004. Посетено на 8 May 2014.
 5. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 6. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]