Србиница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Србиница ౼ река која се наоѓа западно од селата Подлес и Градско, а чие течение се протега на планината Клепа. Реката Србиница е една од реките што ја создаваат Крушевичка Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 67.