Спортско друштво Компостела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сосиедад Депортива Компостела е шпански фудбалски тим со седиште во Сантјаго де Компостела, во автономната заедница на Галисија. Тие играат домашни натпревари на „Естадио Мултиусос де Сан Лазаро“ и се натпреваруваат во Сегунда Дивисион Б - група 1.

History[уреди | уреди извор]

Тим наречен Компостела Foot-ball Club е основан во 1928 година, престанува да постои во 1946 година. На 26 јуни 1962 година се создава нов тим наречен Сосиедад Рекреатива Компостела, а на 28 октомври 1962 година, новоформираната СР Компостела се спои со друг тим , Клуб Аренал, менувајќи ги имињата во Сосиедад Депортива Компостела. Деценијата на 1970-тите беше неправилна. Тимот играше во Терсера Дивисион, во категоријата Регионални и во новата Сегунда Дивисион Б. Неговото прво промовирање во полунационална фаза се случи во 1977 година, со промоција во Сегунда Дивисион Б (Група 1), која траеше само една сезона ; Компос повторно промовиран во 1980 година, овој пат траеше шест години.

Искористувањето во 1986 година беше надополнето со полемика надвор од теренот околу постапките на тогашниот претседател Франциско Степ. Тој поднесе оставка поради обвинувањата за примања на плаќања за да се фрли натпревар против Понтеведра ЦФ, што би го осигурало одржувањето на опозицијата во категоријата. Кон крајот на 80-тите години на минатиот век се случи значително реструктуирање на клубот и на одбори и на раководни нивоа, а во 1990 година, Компостела го врати статусот на трето ниво.

Следната кампања требаше да докаже дека клубот е најуспешен досега. На 23 јуни 1991 година, со капацитет од 8.000 луѓе во општината Естадио, Санта Изабел, забележаа голови на Хуанито и Очоа (двајца) како резултат на победа од 3: 1 во последниот плеј-оф натпревар против ЦД Бадахос, за ​​првпат Сегунда Дивисион посета

Преселбата во „Естадио Мултиусос де Сан Лазаро“ се совпадна со континуираниот пораст на среќата на тимот и на крајот на 1993–94 година, по победата во плејофот против Рајо Ваleекано од 3: 1, Компостела стигна до Ла Лига. Компостела се претстави неверојатно добро и го освои најдобриот пласман на 10-тото место во 1995–96, главно со благодарност од напаѓачите Кристофер Охен и Бент Кристенсен, со вкупно 23 гола во лигата.

По четири сезони на врвот, Компостела испадна по поразот од плеј-офот за испаѓање од Виlarареал ЦФ по правило за голови, и покрај тоа што играше привлечен фудбал во целина. Клубот исто така беше пред започнување на надолна спирала; по испаѓањето на трето ниво во 2001 година, тимот се врати следната година, но, во следната кампања, играше во позадина на одвлекување на теренот, со тоа што играчите и вработените не плаќаа со месеци - последното деветто место не беше доволно за да спречи ново испаѓање, бидејќи клубот не го испочитува крајниот рок на 31 јули за да ги подмири сите долгови на платите.

Проблеми надвор од теренот[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2001/02 година се појавија економски проблеми. Сепак, составот со Луис Анхел Дуке како тренер успеа да се промовира во Сегунда Дивисион. Проблемите надвор од теренот продолжија во 2003-04 година, со врв беа играчите, кои не беа платени неколку месеци, одбивајќи да се појават на теренот во УБ Конкуенс, со последователна загуба на три бода. На крајот на сезоната, по реалното испаѓање, Компостела падна понатаму во Галичкиот регионален преферент (север) откако не успеа повторно да го исполни финансискиот рок. Тие играа таму две сезони, а се преклопија по сезоната 2005-06, кога судија ја распушти институцијата летото 2006 година и ги лицитираше сите имоти на клубот, вклучително и името на брендот, трофеите и местото на тимот во лигата. Конечно, на 26 јануари 2011 година, откако сè беше распродадено, судот ја објави правната ликвидација на субјектот.

Реорганизација[уреди | уреди извор]

Претходно по ликвидацијата на СД Компостела во 2006 година, беше создаден нов клуб на 1 јуни 2004 година, со името СД Кампус Стела, со Хосе Луис Балбоа како претседател. Тие влегоа во конкуренција во сезоната 2005-06 во групата 11 од лигата Галисија Терсеира Автономика, каде што тој заврши на 11-та позиција (од 18 екипи). Следната сезона, 2006-07, тие играа во групата 12 од истата дивизија и завршија на третото место од 14 екипи.

Во 2006 година, поранешен претседател на распуштената СД Компостела, Хосе Марија Канеда, го купи комерцијалното име Сосиедад Депортива Компостела и стана претседател на СД Кампус Стелае, менувајќи го името на тимот на почетокот на сезоната 2007-08 во поранешниот клуб бренд

Во сезоната 2007-08, новиот клуб ја освои својата Преференција лига и се врати во Терсера. Во следната кампања, откако заврши како прв во својата група, тимот го победи Атлетико Монзон со вкупни 4-2 (3-0, 1–2) и ја освои втората последователна промоција. Како и да е, ова ќе биде краткотрајно враќање, со испаѓање на крајот на сезоната, веднаш проследено со друго поради огромни финансиски проблеми. Долгогодишниот претседател Хосе Марија Канеда го напушти клубот.