Спортска сала Улкер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спортска сала Улкер
Улкер Арена
Ülker Sports Arena- Fenerbahçe vs. Armani Milano.jpg
Целосно име Меѓународен спортски комплекс на Фенербахче - Спортска сала Улкер
Место Аташехир, Истанбул, Турција
Координати 40°59′35″N 29°6′16″E / 40.99306° СГШ; 29.10444° ИГД / 40.99306; 29.10444Координати: 40°59′35″N 29°6′16″E / 40.99306° СГШ; 29.10444° ИГД / 40.99306; 29.10444 [1]
Отворен 25 јануари 2012
Сопственик КК Фенербахче
Оператор Anschutz Entertainment Group[2]
Цена на изградбата Turkish lira symbol 8x10px.png 200 милиони[2]
USD $ 110 million
EUR € 84 million
Архитект DDG Ömerler Architecture
Поранешни имиња Улкер Спортс Арена
Игра КК Фенербахче
ЖКК Фенербахче
Гледачи кошарка:
13,059 [3]
13,800 (со ВИП места)[4]
концерт: 15,000[5]
Ülker Sports Arena is located in Istanbul
Ülker Sports Arena
Ülker Sports Arena
Местоположба во Истанбул.

Меѓународен спортски комплекс на Фенербахче - Спортска сала Улкер (турски: Fenerbahçe Ülker Spor ve Etkinlik Salonu) — повеќенаменска затворена арена која се наоѓа во Аташахир, Истанбул, Турција. Арената е во сопственост и управувана од СК Фенербахче. Арената има сместивост од 15,000 луѓе за концерти и 13.059 за кошаркарски натпревари, и е домаќин на национални и меѓународни спортски настани, како што се кошарка, одбојка, борење и кревање тегови; како и концерти и конгреси.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wikimapia coordinates of Fenerbahce Ulkercity
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име h.
  3. Venue Review: Fenerbahce Ulker Sports Arena.
  4. Ülker Sports Arena (француски).
  5. CEO of Ülker.