Спортска облека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спортска облека: шушкавно палто и хеланки

Спортската облека, еден вид хибридна облека, е фабрикуван стил на облека што обично се носи за време на спортски активности и во други услови, како на работното место, на училиште или во други секојдневни или социјални прилики.[1][2] Облеката за спортска забава може да вклучуваат јога панталони, хулахопки, патики, хеланки [3] и шорцеви,[4][5] кои „изгледаат како спортска облека“, окарактеризирана како „модерна, облека за потење и вежбање“.[6][7] Идејата е дека облеката за вежбање наводно излегува од вежбалница и станува сè поголем дел од секојдневните гардероби на луѓето.[3]

Спортската облека може да се смета како движење на модната индустрија, овозможено со подобрени текстилни материјали, кои овозможуваат спортската облека да биде поразновидна, удобна и помодерна.[8]

Позадина[уреди | уреди извор]

Според некои сметки, трендот на спортска забава произлегол од жени кои носат панталони за јога .[9] Друга сметка сугерира дека овој тренд се појавил затоа што луѓето можеле да ги носат во повеќе прилики без да мораат да ги менуваат, што значело поголема удобност бидејќи луѓето не морале да носат дополнителна облека во вежбалница на пат до канцеларијата, на пример.[3] Пред една деценија, тексас униформите за работна облека беа попопуларни, но денес спортската забава е сè попопуларна на места како што се јавните улици и модни продавници и модните писти.[10] Спортската облека што се носеше исклучиво во вежбалници, сега се носи на други места од млади возрасни и потрошувачи кои се свесни за фитнес и е придружена со релаксација во кодовите за облекување. Неговата популарност можеби произлезе од нејзината способност да ја пополни празнината на пазарот, кога спортската облека некогаш беше само функционална, а не стилска.[11] Поради иновациите во текстилот и технологијата, направени се подобрувања во функционалноста, така што облеката и обувките станаа повеќе лесни и водоотпорни. Новите облеки ги подобруваат перформансите, во смисла што им овозможуваат на носителите лесно да ги извршуваат секојдневните активности.[12]

Нов хибриден спортски тренд[уреди | уреди извор]

Купувачите на спортска забава го посакуваат активниот начин на живот што доаѓа со секое купување.[13] Стиловите, боите и ткаенините на спортската забава сугерираат поширок акцент на модата наспроти функционалноста.[14] До 2020 година, се појавила таканаречена категорија „спортска забава од следната генерација“ поради зголеменото прифаќање на работното место и напредокот во технологијата за ткаенина и производство; на пример „јога панталони кои, кога и да се вратиме во канцеларија, ќе се удвојат како сосема прифатливи канцелариски панталони“.

Облеката за спортски активности често користи акценти на ткаенина со светла боја на темна позадина, како што е прикажано овде со темни панталони за јога .

Големина на пазарот и трендови[уреди | уреди извор]

Извештаите во USA Today и The Wall Street Journal во 2015 година го опишаа пазарот на спортско време како расте,[1] заменувајќи ги типичните стилови на работна облека и намалувајќи ја продажбата на фармерки,[15] со пазарна големина во 2014 година како 35 милијарди американски долари, што претставува пораст од 8% во однос на претходната година.[6] Според една проценка, спортскиот пазар, вклучително и обувките, изнесуваше 270 милијарди американски долари во 2016 година и се проценува дека ќе порасне за 30% во САД и Азија до 2020 година [16][17] Понатаму, аналитичарите во Морган Стенли, веруваа дека глобалната продажба може да се зголеми на над 350 милијарди американски долари до 2020 година [18] Поскромна проценка од 2016 година го вреднуваше глобалниот спортски сектор на над 83 милијарди американски долари,[17] додека американскиот пазар објави пораст од 16% до 44 милијарди американски долари. Глобалниот пазар од 2018 година, оценет од Сојузничко истражување на пазарот, беше забележан како 155 милијарди американски долари.

И покрај тоа, се појавува прашање во врска со заситеноста на пазарот, поради континуираниот влез на традиционалните луксузни и масовни трговски марки, кои се прислушуваат на овој тренд.[10] Пазарот за спортска забава за секојдневна атлетска облека, кој започна пред неколку години, исто така станува сè попреполн со трговци со големи кутии како што се Вол Март и Таргет, како и брзи модни брендови кои се приклучуваат на кавгата - често по поевтини цени.[15] Еден аналитичар процени дека пазарот за спортска забава не забавува, со голема конкуренција и притисок врз различни малопродажни места, вклучително и продавници за спортска опрема.[15] Затоа, брендовите со најдобри перформанси ја докажаа својата способност да ја издржат конкуренцијата што се појавува, бидејќи тие продаваат облека и начин на живот како пакет.[13]

Влијанија[уреди | уреди извор]

Социјални[уреди | уреди извор]

Жена облечена во спортски градник и шорцеви, кои беа конвенционално женска спортска облека, но сега жените на Запад ги носат и како секојдневни или спортски.

Глобалните поместувања кон пораст на трендовите за здравје и фитнес доведоа до зголемен интерес и учество во спортот кај јавноста. Многумина активно се приклучија на клубови и натпревари со цел целосно да ги прифатат одликите на овој начин на живот. Следствено, брендовите за спортска облека можат да ја искористат оваа можност за подобрување и воведување на поквалитетна облека, обувки и опрема.

Спортската облека беше промовирана од познати личности како Бијонсе и Ријана .[19] Пазарот за спортска забава се одликува со постојани иновации и диференцијација на брендот.[20]

Материјали и технологија[уреди | уреди извор]

Новите влакна овозможуваат поголемо намалување на мирисот, исфрлање на потта, растегливост за да се прилагоди на обликот на телото, можност за дишење за да се дозволи воздухот да влегува и излегува и заштита од нечистотија.[19][21] Некои дизајни на облека дозволуваат одредени делови од облеката да овозможат поголема дише, додека другите делови може да имаат поголема напнатост, можеби како начин да го помогнат држењето на телото.[22] Еден вид спортска облека понекогаш се нарекува „техничко носење“ што ја опишува облеката што е посоодветна за носење во канцеларија додека е удобно.[19]

Еколошки[уреди | уреди извор]

Имаше загриженост дека материјалите што се користат во спортската забава може да имаат негативни последици за животната средина; овие хемикалии вклучуваат бои и растворувачи и полифлуорирани хемикалии и нафта кои се користат за да се направи спортот отпорен на вода и маснотии и дамки.[23]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Elizabeth Holmes, May 5, 2015, The Wall Street Journal, "Athleisure: A Workout Look for Every Occasion". Video. Retrieved May 6, 2015, "...athletic-inspired, casual look..."
 2. WOMEN'S FASHION BY NATALIE RIGG, SEPTEMBER 25, 2014, T Magazine, Athleisure-Appropriate Hair at Paco Rabanne, Retrieved May 6, 2015, "...clothes have a cool, sporty vibe, so..."
 3. 3,0 3,1 3,2 Sam Sanders, APRIL 08, 2015, NPR, For The Modern Man, The Sweatpant Moves Out Of The Gym, Retrieved May 6, 2015, "...growing trend called "athleisure."... sales of athleisure apparel were more than $35 billion last year..."
 4. "I Hated Shorts Until Athleisure Became a Thing" - by www.glamour.com
 5. Play or relax: Jockey's new ad campaign for its Athleisure line promotes both styles
 6. 6,0 6,1 Natalie DiBlasio, December 29, 2014, USA Today, "Retailers rush to tap Millennial 'athleisure' market", Retrieved May 6, 2015, "...Sales for 'athleisure,' a new clothing category ... comfy-casual-athletic action....Millennial women are flocking to athleisure clothing — fashionable, dressed up sweats and exercise clothing—for their casual go-to clothing for both leisure and work. For many of the Millennials, jeans have dropped to a distant second for weekend wear..."
 7. Devin Loring, March 25, 2015, USA Today, What's 'athleisure'? Find out in Spring Lake, Retrieved May 6, 2015, "... worn during non-athletic, leisurely activities...."
 8. Aktar, Alev (2014-11-30). „Active or Idle, Everyone Is Wearing Gym Clothes Now“. Entrepreneur. Посетено на 2017-12-04.
 9. ADAM TSCHORN, February 11, 2015, Los Angeles Times, New York Fashion Week: For men, athleisure gains ground on workwear, Retrieved May 6, 2015, "....athleisure is on its way in, with the trend that started with luxe sweatpants a year ago..."
 10. 10,0 10,1 „From Workout to Workwear, Athleisure Works a New Angle - Sourcing Journal“. Sourcing Journal (англиски). 2017-02-02. Посетено на 2017-05-22.
 11. Speculations, Great. „The Athleisure Trend Is Here To Stay“. Forbes. Посетено на 2017-05-22.
 12. Goodrum, Alison (2016-04-02). „The dress issue: introduction“. Annals of Leisure Research. 19 (2): 145–161. doi:10.1080/11745398.2016.1169581. ISSN 1174-5398.
 13. 13,0 13,1 „A Primer on Athleisure - Fung Global Retail & Technology“. fungglobalretailtech.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-05-12. Посетено на 2017-05-22.
 14. „Athleisure's Winners and Losers“. The Business of Fashion (англиски). 2016-11-16. Посетено на 2017-05-22.
 15. 15,0 15,1 15,2 Anne D'Innocenzio, Associated Press, September 6, 2014, USA Today, Jeans face uncertain future amid yoga wear rage, Retrieved May 6, 2015, "...Levi Strauss, which invented the first pair of blue jeans 141 years ago, is among jean makers that acknowledge their women's business has been hurt ..."
 16. Milnes, H., March 22, 2016, Digiday, Designer sneakers and $200 leggings: How luxury stepped into the rise of athleisure, Retrieved May 30, 2016
 17. 17,0 17,1 „Trendstop | The Rise of Athleisure“. blog.trendstop.com (англиски). Посетено на 2017-05-22.
 18. Speculations, Great. „The Athleisure Trend Is Here To Stay“. Forbes. Посетено на 2017-05-22.
 19. 19,0 19,1 19,2 Chayka, K., Maxim, July 14, 2015, Technical Wear: The Better Athleisure, Retrieved May 30, 2016
 20. „Athleisure: the emerging fashion statement that is becoming the new normal - WhichPLM“. www.whichplm.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-12-22. Посетено на 2017-05-22.
 21. Kapner, S. (May 7, 2015, May 7). The Wall Street Journal, Luxe Meets ‘Athleisure’ in Techie Cashmere, Retrieved May 30, 2016
 22. Mann, L., August 3, 2015, Knitting Industry, Athleisure and the Future of Fashion, Retrieved May 30, 2016
 23. Westervelt, Amy (2015-06-02). „Sweat it out: could your sportswear be toxic?“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2017-05-22.