Спомен-куќа на Христијан Тодоровски-Карпош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спомен-куќа на Христијан Тодоровски - Карпош
Куќа на Христијан Тодоровски - Карпош (Куманово).jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа, музеј
Адресаул. „Раде Кончар“ бр. 15
ГрадКуманово
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Спомен-куќа на Христијан Тодоровски-Карпошкуќа во градот Куманово, роден дом на народниот херој Христијан Тодоровски-Карпош (1921 - 1944). Денес има улога на музеј посветен на овој борец и поради тоа е прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Куќата е сместена во западниот дел на градот , на улица „Раде Кончар“ бр. 15 (поранешна „Први Мај“).[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Музеј на Христијан Тодоровски-Карпош“. Visit Kumanovo. Занемарен непознатиот параметар |acccess-date= (help)