Спомен-костурница (Крива Паланка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спомен-костурница
Kriva Palanka 023.JPG
Поглед на костурницата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типвоен споменик
Адресаул. „Свети Јоаким Осоговски“
ГрадКрива Паланка
Земја Македонија
ЗавршенаXX век

Спомен-костурница — воен споменик, костурница и параклис во градот Крива Паланка посветена на паднатите српски војници во Балканските војни и Првата светска војна.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Костурницата е сместена на влезот на Крива Паланка, крај главната улица „Свети Јоаким Осоговски“ и јужно од Градскиот парк.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Споменикот е изграден за останките на српските војници загинати во Македонија во војните од 1912 до 1918 година. Прогласена е за споменик на културата.[1][2] Обновена е во 2004 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Српската амбасадорката Томиќ во работна посета на Крива Паланка“. МИА. 19 октомври 2018. Посетено на 13 јануари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Српската амбасадорката Томиќ во работна посета на Крива Паланка“. Вечер. 19 октомври 2018. Посетено на 13 јануари 2020.
  3. „Српски војни меморијали и места страдања“. Амбасада Републике Србије - Скопље Република Северна Македонија. Посетено на 12 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]