Спомен-костурница (Крива Паланка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спомен-костурница
Поглед на костурницата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видвоен споменик
Адресаул. „Свети Јоаким Осоговски“
ГрадКрива Паланка
Земја Македонија
ЗавршенаXX век

Спомен-костурница — воен споменик, костурница и параклис во градот Крива Паланка посветена на паднатите српски војници во Балканските војни и Првата светска војна.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Костурницата е сместена на влезот на Крива Паланка, крај главната улица „Свети Јоаким Осоговски“ и јужно од Градскиот парк.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Споменикот е изграден за останките на српските војници загинати во Македонија во војните од 1912 до 1918 година. Прогласена е за споменик на културата.[1][2] Обновена е во 2004 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Српската амбасадорката Томиќ во работна посета на Крива Паланка“. МИА. 19 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2020-01-13. Посетено на 13 јануари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Српската амбасадорката Томиќ во работна посета на Крива Паланка“. Вечер. 19 октомври 2018. Посетено на 13 јануари 2020.[мртва врска]
  3. „Српски војни меморијали и места страдања“. Амбасада Републике Србије - Скопље Република Северна Македонија. Посетено на 12 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]