Споменик на незнајниот војник (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на незнајниот војник
Unknown-soldier-monument.jpg
Општи податоци
ГрадСофија
ЗемјаБугарија
Проектирање и изградба
АрхитектНикола Николов

Споменикот на незнајниот војник е споменик кој се наоѓа во центарот на градот Софија, Бугарија. Споменикот се наоѓа на јужната страна од црквата Света Софија[1].

Споменикот бил изгреден и официјално откриен на 22 септември 1981 година, а како главен архитект бил избран Никола Николов. Споменикот е посветен на сите борци кои паднале за создавањето на бугарската држава.

Пред споменикот се наоѓа т.н. вечен оган, како и статуа на лав, кој ја симболизира земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

.* Панорама од споменикот

Координати: 42°41′46.8″N 23°19′53.27″E / 42.696333° СГШ; 23.3314639° ИГД / 42.696333; 23.3314639