Споменик на депортираните Евреи (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на депортираните Евреи
Поглед кон споменикот
Општи податоци
Стилапстрактен стил
ГрадБитола
ЗемјаМакедонија
Координати41°01′59″ N; 21°19′59″ E / 41.0329952° СГШ; 21.3329526° ИГД / 41.0329952; 21.3329526
Завршена1958
СопственикОпштина Битола
Технички податоци
Големинапреку 2 м
Проектирање и изградба
Инженернепознат
Бугарскиот окупатор ги товари македонските Евреи во вагоните на Бугарската државна железница (БДЖ).

Споменик на депортираните Евреи — споменик подигнат во чест на депортираните Евреи од Битола за време на Втората светска војна. Споменикот бил изграден во 1958 година. Авторот на споменикот не е познат.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Споменикот се наоѓа пред здравствениот дом „Д-р Хаим Абраванел“ во Битола. [1]

Позадина[уреди | уреди извор]

На 11 март 1943 година, се случил актот на геноцидот, најстрашната трагедија врз битолските односно македонските Евреи.

Од Битола 3351 лице од еврејско потекло со другите Евреи од Македонија заклучно со 5 април биле одведени во логорите на смртта во Треблинка, од каде ниту еден Евреин од Македонија не се вратил.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Споменикот претставува стилизирана менора во апстрактен стил. Висок е над 2 метра. Изработен е од сив камен.[1]

На споменикот е испишан текстот:
МАРТ 1943
НА 3013 ЕВРЕИ
НАШИ СОГРАЃАНИ
ЖРТВИ НА ФАШИСТИЧКИОТ ТЕРОР
ГРАЃАНИТЕ НА БИТОЛА
11 МАРТ 1958

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Bitola - Monument to Deported Jews“. Посетено на 22 октомври 2022.
  2. „Евреите од Битола“. НУ Завод и музеј Битола. март 2011. Посетено на 22 октомври 2022. Укажано повеќе од еден |lang= и |language= (help)