Прејди на содржината

Споменик на башкирските жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменикот на башкирските жени. Мала Малишевка. Во регионот Самара.

Споменик на башкирските жени во регионот Самара е споменик посветен на башкирските жени, во селото Мала Малишевка.

Историја[уреди | уреди извор]

Натпис на споменикот

Мала Малишевка е село кое постои од доцниот 17 век. Името го добило по презимето Малишев. Според легендата, жена била водач на Башкирите, и нејзиниот одред загинал на ова место во борба со Козаците од Самара. Споменикот во чест на оваа и други храбри жени бил подигнат во Мала Малишевка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Видео на YouTube Споменикот во Мала Малишевка