Споменик на Питу Гули (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Питу Гули
250п
Општи податоци
Типспоменик
Местопаркот „Жена борец“
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Темелот удрен2012
Почната2012
Завршена2012
Трошок за изградба118 илјади евра
СопственикМинистерство за култура

Споменикот на Питу Гули е споменик поставен во паркот „Жена борец“ спроти Собранието на Република Македонија. Споменикот вреди 118 илјади и е излеан во белградската леарница „Јеремиќ“. Споменикот на Питу Гули е поставен на постамент, спроти споменикот на Никола Карев [1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поставен споменикот на Питу Гули“. Архивирано од изворникот на 2013-11-05. Посетено на 2012-10-28.