Споменик на Александар Урдаревски - Станко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на споменикот на народниот херој Александар Урдаревски

Споменик на Александар Урдаревски - Станко — споменик посветен на народниот херој Александар Урдаревски, кој бил подигнат во новосоздадената населба Сандево, наречена токму по него, поради неговиот прекар Санде. Истиот претставува заштитен споменик на културата.

Денес, новосоздадената населба Сандево претставува дел од населеното место Чучер-Сандево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Споменикот е сместен на раскрсница на патот за средновековниот Горњански манастир „Св. Никита“ или за Бањанскиот манастир „Св. Илија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Овој споменик потекнува од 1950 година.

Во текот на 1968 година бил прогласен за споменик на културата на Македонија со посебно решение.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Најди во Мк“. www.mkmap.eu.mk. Посетено на 2020-01-31.[мртва врска]