Споменик на Александар Македонски (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Александар Македонски
Thessaloniki Alexander the Great statue.png
Други називиСтатуа на Александар Македонски
Општи податоци
Типспоменик, статуа
МестоНеа Паралија
ГрадСолун
ЗемјаГрција
Завршена1973
Отворена1973
СопственикМинистерство за култура
Проектирање и изградба
АрхитектЕвангелос Мустакас

Споменикот на Александар Македонски — споменик кој се наоѓа во Солун, Грција во непосредна близина на Белата кула и во една од најпопуларните населби во градот, Неа Паралија. Статуата го прикажува македонскиот војсководец Александар Македонски на својот коњ Букефал.

Споменикот бил изграден во 1973 година и е дело на скулптурот Евангелос Мустакас[1]. Бронзената статуа била изработена во Италија.

Висина на статуата е 6 метри додека тежината е 4 тони. Вкупна висина со постаментот е 11 метри.

На западната страна на споменикот од бронза е изработена Битката кај Ис, битка во која Александар Велики бил принуден да побегне од бојното поле од страна на Дариј III.

Општите параметри на комплексот се 23 х 30 метри[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Τζήμου, Κύα. „Οι μεταμορφώσεις γύρω από τον Μέγα Αλέξανδρο“. parallaximag.gr.
  2. „Μακεδονία“. 16 февруари 1974.