Споменик на Јане Сандански (Скопје-Аеродром)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Јане Сандански
50п
Општи податоци
Типспоменик
МестоВо паркот Јане Сандански на аголот на раскрсницата на булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Темелот удрен2011
Почната2011
Завршена5 јуни 2011
Трошок за изградба250 000 евра
СопственикОпштина Аеродром
Проектирање и изградба
АрхитектГоце Давидов

Споменикот на Јане Сандански се наоѓа во истоимена населба во скопската општина Аеродром, Скопје. Споменикот, висок пет метри, е поставен во централниот дел од истоимениот парк. Излеан е во бронза, во српската леарница „Јеремиќ“. Идејното решение е на авторот Гоце Давидов. Ова спомен-обележје чини вкупно 250 000 евра [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Споменикот на Сандански поставен среде новиот парк во Аеродром“. Архивирано од изворникот на 2013-02-19. Посетено на 2012-02-24.

Дел од темата Јане Сандански
Јане 7.JPG