Споменик на Ѓорче Петров (Скопје-Ѓорче Петров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Ѓорче Петров
250п
Општи податоци
Типспоменик
МестоНа кружниот тек во истоимената скопска општина
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Темелот удрен2011
Почната2011
Завршена28 јуни 2011 [1]
Трошок за изградба350 000 евра
СопственикОпштина Ѓорче Петров
Проектирање и изградба
АрхитектДамјан Ѓуров

Споменикот на Ѓорче Петров се наоѓа во истоимена населба во скопската општина Ѓорче Петров, Скопје. Споменикот е висок 6,5 метри и поставен на постамент висок 3,5 метри. Постаментот е декориран со релјеф на кој е прикажан животот на револуционерот.

Тој се наоѓа на кружниот тек во истоимената скопска општина. Излеан е во бронза, во српската леарница „Јеремиќ“. Идејното решение е на авторот Дамјан Ѓуров.

За споменикот се потрошени над 350 000 евра – најголем дел се дадени за леење 270 000 евра и овие пари се обезбедени од централниот буџет, за постаментот се потрошени 73 000 евра и во него инвестирале општината Ѓорче Петров и градот Скопје [2]

Извори[уреди | уреди извор]