Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ

Координати: 40°58′52″N 20°54′52″E / 40.98111° СГШ; 20.91444° ИГД / 40.98111; 20.91444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ
Поглед на споменикот и спомен-плочата
Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ is located in Македонија
Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ
Местоположба во Македонија
Општи податоци
ГрадОтешево
ЗемјаМакедонија
Координати40°58′53″N 20°54′52″E / 40.9812912° СГШ; 20.9145463° ИГД / 40.9812912; 20.9145463

Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ или само Споменик за Преспанското советување — споменик во близина на раселеното село Отешево, во непосредна близина на брегот на Преспанското Езеро, посветен на Преспанското советување на Централниот комитет на Комунистичката партија на Македонија, кое се одржало од 2 до 4 август 1943 година.[1]

На советувањето присуствувале највисоките воени и политички раководители, а на кое биле донесени одлуки судбоносни за понатамошниот тек на НОБ и ПОМ, сè до заседанието на АСНОМ.[1]

Споменикот е изграден од армиран бетон. Состојбата на споменикот е лоша, бидејќи никој не го одржува и посетува.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Митаноски, Веле (8 август 2014). „Репортажа Преспанско Езеро - жални остатоци од некогашниот втор туристички центар“. Утрински весник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 30 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°58′52″N 20°54′52″E / 40.98111° СГШ; 20.91444° ИГД / 40.98111; 20.91444