Список на хеви метал групи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворно движење: 1967-1979[уреди | уреди извор]

Во доцните 1960-ти, бројни музички групи експериментирале со блуз-рокот. Тоа прераснало во нов правец со име „хеви метал“. Во 1980-тите, хеви металот полека почнал да се дели на поджанрови со кои полесно се објаснуваат разликите во звукот на групите. Некои од групите кои го создале хеви-метал движењето биле: