Список на руски спортисти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на значајни спортисти од Руската Федерација, Советскиот Сојуз, Руската Империја и други држави претходници на Русија, содржи етнички Руси но и луѓе од други етникуми. Оваа листа ги вклучува и оние кои се родени во Русија, но подоцна емигрирале и оние кои се родени на друго место, но подоцна се доселиле во земјата.

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

 • Светлана Гладишева, освојувачка на сребрен медал на Олимписките игри и освојувачка на бронзени медали на Светското првенство
 • Александар Корошилов, олимписки скијач
 • Сергеј Маитаков, 3-то место на светските јуниорски скијачки првенства
 • Евгенија Сидорова, освојувачка на бронза на Олимписките игри
 • Варвара Зеленскаја, скијачка на Светскиот куп
 • Александар Жиров, скијач на Светскиот куп

Американски фудбал[уреди | уреди извор]

 • Чарлс Голденберг
 • Аце Гутовски

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

 • Андреј Абрамов, олимписки стрелец
 • Баир Баденанов, освојувач на олимписка бронза, го освоил 1-то место на Европските првенства
 • Наталија Болотова, го освоила 2-то место на светските првенства
 • Мирослава Дагбаева, олимписка стрелачка
 • Елена Достај, олимписка стрелечка
 • Наталија Ердиниева, го освоила 3-то место на светските првенства
 • Маргарита Галиновска, олимписка стрелачка
 • Борис Исаченко, носител на олимписки сребрени медали
 • Дмитриј Невмержитски, олимписки стрелец
 • Балжинима Циремпилов, го освоила 2-то место на светските првенства, 1-то место на Европските првенства
 • Владимир Јешеев, носител на олимписка бронза

Борење со рака[уреди | уреди извор]

 • Алексеј Војевода

Атлетика[уреди | уреди извор]

 • Александар Аксинин
 • Наталија Антјух
 • Петар Болотников
 • Олга Бондаренко
 • Валериј Борчин
 • Јуриј Борзаковски
 • Људмила Брагина
 • Валериј Брумел
 • Јулија Чермошанска
 • Ана Чичерова
 • Надежда Чижова
 • Александра Федорива
 • Гулнара Самитова - Галкина
 • Татјана Гојшчик
 • Јулија Гушчина
 • Елена Исинбаева
 • Вјачеслав Иваненко
 • Олга Канискина
 • Татјана Казанкина
 • Сергеј Кирдјапкин
 • Владимир Киселов
 • Сергеј Кљугин
 • Вера Комисова
 • Људмила Кондратева
 • Вера Крепкина
 • Светлана Кривељова
 • Владимир Крилов
 • Олга Кузенкова
 • Елена Лашманова
 • Татјана Лебедева
 • Михаил Линге
 • Наталија Лисовскаја
 • Сергеј Литвинов (роден 1958 година), фрлач на чекани на Олимписките игри
 • Сергеј Литвинов (роден 1986 година), син на горенаведениот олимпиец
 • Татјана Лисенко
 • Виктор Маркин
 • Светлана Мастеркова
 • Ирина Назарова
 • Олга Назарова
 • Јелена Николаева
 • Лилија Нурутдинова
 • Андреј Перлов
 • Евгенија Полиакова
 • Нина Пономарјова
 • Ирина Привалова
 • Андреј Прокофјев
 • Виктор Рашчупкин
 • Јелена Романова
 • Јелена Ружина
 • Наталија Садова
 • Марија Савинова
 • Марина Шмонина
 • Људмила Шевцова
 • Николај Сидоров
 • Андреј Силнов
 • Јелена Слесаренко
 • Леонид Спирин
 • Максим Тарасов
 • Иван Ухов
 • Валентина Јегорова
 • Јелена Елесина
 • Јулија Зарипова
 • Галина Зибина

Бадминтон[уреди | уреди извор]

 • Екатерина Ананина, руска национална шампионка
 • Андреј Антропов, олимписки играч на бадминтон
 • Ела Диел, руска национална шампионка, освојувач на Шкотскиот меѓународен турнир и двократен победник на Ирското првенство
 • Владимир Иванов, европски шампион во двојки
 • Сергеј Ивлев, руски национален шампион
 • Ирина Русљакова, играч на олимписки бадминтон
 • Анастасија Руских, руски национален шампион
 • Валерија Сорокина, освојувачка на бронза на Олимписки медали, шампионка на Европа
 • Иван Созонов, европски шампион во двојки
 • Нина Вислова, носителка на олимписка бронза, европски првак
 • Марина Јакушева, олимпијка
 • Миша Зилберман, израелски олимписки играч на бадминтон
 • Николај Зујев, олимписки играч на бадминтон

Банди[уреди | уреди извор]

 • Всеволод Блинков, руски национален шампион
 • Михаил Бутусов, руски национален шампион
 • Николај Дураков, седум пати го освоил Светското првенство во Банди
 • Валери Маслов, осум пати го освоил Светскиот шампион во Банди
 • Сергеј Обухов, Светски куп во Банди, освојувач на шампионскиот куп
 • Владимир Савдунин, руски национален шампион
 • Сергеј Соловјов, руски национален шампион

Бејзбол[уреди | уреди извор]

 • Еди Ајнсмит, играл за различни бејзбол тимови од МЛБ>
 • Виктор Кол, играл за Канзас Сити Ројалс
 • Akeејк Ливингстон, играл за Њу-Јорк Јанкис
 • Виктор Старфин, првиот професионален играч во Јапонија кој победил на триста натпревари

Кошарка[уреди | уреди извор]

 • Светлана Абросимова, професионална кошаркарка
 • Ана Акрипова, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Олга Артешина, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Руслан Авлеев, професионален кошаркар
 • Димитриј Гончаров, професионален кошаркар
 • Елена Баранова, освоила златен медал на олимписките игри
 • Расим Башак, професионален кошаркар
 • Сергеј Базаревич, второ место на сцетското првенство, второ место на европското првенство, играл во НБА
 • Сергеј Белов, освоил златен медал на олимписките игри, два пати го освоил светското првенство и четири пати го освоил европското првенство
 • Сергеј Биков, европски шампион
 • Сергеј Чикалин, руски државен шампион
 • Иван Чирјаев, професионален кошаркар
 • Александар Дедушкин, професионален кошаркар
 • Федор Димитриев, руски државен шампион
 • Димитри Домани, професионален кошаркар
 • Иван Дворни, освоил златен медал на олимписките игри
 • Андреј Фетисов, професионален кошаркар
 • Димитри Флис, професионален кошаркар
 • Витали Фридзон, професионален кошаркар
 • Дијана Густилина, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Беки Хамон, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Тревис Хансен, професионален кошаркар
 • Јон Роберт Холден, професионален кошаркар
 • Марија Калмикова, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Васили Карасев,професионален кошаркар
 • Елена Карпова, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Марина Карпунина, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Анатоли Каширов, професионален кошаркар
 • Александар Каун, професионален кошаркар
 • Виктор Кејри, професионален кошаркар
 • Димитриј Костов, професионален кошаркар
 • Виктор Хрјапа, европски шампион
 • Андреј Кириленко, професионален кошаркар, дел од НБА ол-стар натпреварот
 • Евгениј Колешников, професионален кошаркар
 • Анатоли Конев, освоил сребрен медал на олимписките игри, трипати европски шампион
 • Јарослав Королев, професионален кошаркар
 • Илона Корстин, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Никита Курбанов, професионален кошаркар
 • Марина Кузина, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Федор Ликолитов, професионален кошаркар
 • Екатерина Лисина, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Кели Мекарти, професионална кошаркарка
 • Кирил Маканда, професионален кошаркар
 • Кели Милер, професионален кошаркар
 • Сергеј Моња, професионален кошаркар
 • Никита Моргунов, професионален кошаркар
 • Тимофеј Мозгов, професионален кошаркар
 • Џан Максим Мутаф, професионален кошаркар
 • Анатолиј Мишкин, освоил бронзен медал на олимписките игри, светски и европски шампион
 • Ирина Осипова, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Јури Озеров, освоил сребрен медал на олимписките игри, европски шампион
 • Николај Падиус, европски шампион
 • Светлана Панкратова, професионална кошаркарка
 • Сергеј Панов, второ место на светското првенство, второ место на европското првенство
 • Евгениј Пашутин, професионален кошаркар
 • Александар Петренко, професионален кошаркар
 • Кирил Пишалников, професионален кошаркар
 • Павел Подколжин, професионален кошаркар
 • Антон Понкрашов, професионален кошаркар
 • Епифани Принц, професионална кошаркарка
 • Оксана Рахматулина, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Петар Самољенко,професионален кошаркар
 • Алексеј Саврашенко, европски шампион
 • Никита Шабалкин, професионален кошаркар
 • Татјана Шеголева, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Алексеј Швед, професионален кошаркар
 • Димитриј Соколов, професионален кошаркар
 • Ирина Соколовскаја, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Марија Степанова, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Илија Сјроватко, професионален кошаркар
 • Сергеј Тараканов, освоил златен медал на олимписките игри, светски шампион, европски шампион
 • Јури Василев, професионален кошаркар
 • Виктор Власов, освоил сребрен медал на олимписките игри, европски шампион
 • Наталија Водопјанова, освоила бронзен медал на олимписките игри
 • Генадиј Волнов, освоил златен медал на олимписките игри, светски и европски шампон
 • Евгениј Воронов, професионален кошаркар
 • Андреј Воронцевич, професионален кошаркар
 • Игор Вјалцев, професионален кошаркар
 • Олга Јаковлева, професионален кошаркар
 • Артем Жабелин, професионален кошаркар
 • Алексеј Жуканенко, професионален кошаркар
 • Алексеј Зулин, професионален кошаркар

Одбојка на плажа[уреди | уреди извор]

 • Дмитри Барсук, олимписки одбојкар, освојувач на сребрен медал на Светското првенство
 • Игор Колодински, олимписки одбојкар, освојувач на сребрен медал на Светско првенство
 • Александра Ширјаева, олимписка одбојкарка, европска шампионка во одбојка
 • Наталија Урјадова, олимписка одбојкарка, европска шампионка во одбојка

Биатлон[уреди | уреди извор]

 • Албина Ахатова, освојувачка на златни олимписки медали, светска шампионка во биатлон
 • Ана Богалиј-Титовец, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Ана Булигина, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Ана Бурмистрова, освојувачка на олимписки златен медал, светска шампионка во биатлон
 • Светлана Тчернусова, светска шампионка во биатлон
 • Владимир Драчев, освојувач на олимписки сребрен медал, светски шампион во биатлон
 • Рустам Гарифулин, освојувач на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон
 • Наталија Гусева, освојувачка на олимписки бронзени медали, светска шампионка во биатлон
 • Екатерина Јуриева, светска шампионка во биатлон
 • Марија Јовлева, освојувачка на олимписки златен медал, светска шампионка во биатлон
 • Светлана Ишмуратова, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Елена Хрусталева, освојувачка на златни олимписки медали, светска шампионка во биатлон
 • Валери Киријенко, освојувач на олимписки сребрени медали, светски шампион во биатлон
 • Галина Куклева, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Николај Круглов, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Николај Круглов, помладиот, освојувач на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон
 • Анастасија Кузмина, освојувачка на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон
 • Виктор Мајгуров, освојувач на олимписка бронза, светски шампион во биатлон
 • Ирина Малгина, освојувачка на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Валериј Медведцев, освојувач на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Олга Медведцева, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Олга Мелник, освојувачка на олимписки медали, светска шампионка во биатлон
 • Павел Муслиманов, освојувач на олимписка бронза
 • Луиза Носкова, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Николај Полухин, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Евгениј Редкин, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Анфиса Реццова, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Јана Романова, професионална биатлонистка
 • Олга Ромаско, освојувач на сребрен медал во Олимпијада, светски шампион во биатлон
 • Павел Ростовцев, професионален биатлонист
 • Сергеј Рожков, професионален биатлонист
 • Антон Шипулин, освојувач на бронза на Олимписките игри, светски шампион во биатлон
 • Светлана Слеппсова, освојувачка на златни олимписки медали, светска шампионка во биатлон
 • Наталија Снитина, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Наталија Соколова, професионална биатлонистка
 • Надежда Таланова, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Сергеј Тарасов, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Михаил Терентиев, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Сергеј Чепиков, освојувач на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон
 • Иван Тчерезов, освојувач на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон
 • Максим Цудов, освојувач на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон
 • Андреј Токарев, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Евгениј Устјугов, освојувач на олимписки златен медал, светски шампион во биатлон
 • Олга Вилухина, освојувачка на сребрен медал на Олимписките игри
 • Дмитри Јарошенко, светски шампион во биатлон
 • Олга Заицева, освојувачка на златен олимписки медал, светска шампионка во биатлон
 • Ирек Зарипов, освојувач на златен олимписки медал, светски шампион во биатлон

Боб[уреди | уреди извор]

 • Дмитриј Абрамович
 • Константин Аладачвили
 • Владимир Александров
 • Алексиј Андриунин
 • Кристина Бадер
 • Елена Доронина
 • Олга Фјодорова
 • Сергеј Голубев
 • Николај Хренков
 • Алексиј Киреев
 • Алевина Коваленко
 • Петр Моисеев
 • Денис Моисејченков
 • Алексеј Негодајло
 • Роман Орешников
 • Евгениј Пехонкин
 • Евгени Попов
 • Сергеј Прудников
 • Алексеј Селиверстов
 • Анастасија Скулкина
 • Кирил Сосунов
 • Дмитриј Степушкин
 • Јулија Тимофеева
 • Викторија Токоваја
 • Дмитриј Труненков
 • Александар Ушаков
 • Алексеј Војевода
 • Филип Јегоров
 • Андреј Јурков
 • Александар Зубков

Телоградба[уреди | уреди извор]

 • Варја Акулова
 • Сергеј Архипов
 • Владимир Ашчеулов
 • Александар Фјодоров
 • Максим Лузјанин
 • Евгениј Мишин
 • Константин Нерченко
 • Сергеј Огородников
 • Елена Панова
 • Михаил Сазонов
 • Азиз Шавершијан
 • Сергеј Шелестов
 • Ефим Шифрин
 • Елена Шпортун
 • Рамесес Тљакодугов
 • Владимир Турчински

Куглање[уреди | уреди извор]

 • Марија Буланова

Бокс[уреди | уреди извор]

 • Александар Алексеев
 • Георги Балакшин
 • Денис Бојцов
 • Валери Брудов
 • Александар Емелијаненко
 • Дениз Инкин
 • Роман Кармазин
 • Сергеј Казаков
 • Метвеј Коробов
 • Александар Малетин
 • Егор Мехонцев
 • Димитриј Пирог
 • Александар Поветкин
 • Римски Романчук
 • Олег Саитов
 • Алексеј Тишченко
 • Костја Цјуу
 • Николај Валуев
 • Сергеј Водопјанов
 • Андреј Замковиј
 • Роман Зенцов

Брич[уреди | уреди извор]

 • Ирина Левитина

Шах[уреди | уреди извор]

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Крос-кантри скијање[уреди | уреди извор]

 • Иван Алипов
 • Николај Аникин
 • Наталија Баранова-Масалкина
 • Николај Бажуков
 • Евгениј Бељајев
 • Јулија Чепалова
 • Олга Данилова
 • Евгениј Дементјев
 • Михаил Девјатијаров
 • Нина Гаврулијук
 • Михаил Иванов
 • Ирина Хазова
 • Павел Колчин
 • Наталија Коростељова
 • Никита Криуков
 • Лариса Куркина
 • Владимир Кузин
 • Лариса Лазутина
 • Александар Легков
 • Евгенија Медведева
 • Николај Морилов
 • Александар Панжинскиј
 • Алексеј Петухов
 • Василиј Рочев
 • Аlyона Сидко
 • Фјодор Симашев
 • Јуриј Скобов
 • Фјодор Терентјев
 • Јелена Волбе
 • Вјачеслав Веденин
 • Владимир Воронков
 • Љубов Јегорова
 • Николај Зимјатов

Карлинг[уреди | уреди извор]

 • Андреј Дроздов
 • Нкеирука Езек
 • Маргарита Фомина
 • Екатерина Галкина
 • Јасон Гунлаугсон
 • Олга Јаркова
 • Људмила Прививкова
 • Ана Сидорова
 • Анастасија Скултан

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

 • Тамила Абасова
 • Вјачеслав Екимов
 • Оксана Гришина
 • Едуард Гритсун
 • Михаил Игнатиев
 • Ирина Калентиева
 • Александар Колобнев
 • Николај Кузнецов
 • Алексеј Марков
 • Антон Шантир
 • Олга Сљусарева
 • Олга Забелинскаја
 • Зулфија Забирова

Пикадо[уреди | уреди извор]

 • Ирина Армстронг
 • Анастасија Добромислова
 • Роман Кончиков

Нуркање[уреди | уреди извор]

 • Инга Афонина
 • Александар Доброскок
 • Дмитриј Доброскок
 • Глеб Галперин
 • Наталија Михајловна Гончарова
 • Вера Илина
 • Јулија Колтунова
 • Јуриј Кунаков
 • Ирина Лашко
 • Игор Лукашин
 • Јелена Мирошина
 • Алексеј Молчанов
 • Јулија Пахалина
 • Анастасија Поздњакова
 • Надежда Бажина
 • Димитриј Саутин
 • Владимир Тимошинин
 • Алијаксандр Варламау

Дама[уреди | уреди извор]

 • Александар Баjакин
 • Алексеј Чижов
 • Александар Георгиев
 • Владимир Каплан
 • Алекс Моисејев
 • Рашид Нежметдинов
 • Александар Шварцман
 • Тамара Тансикужина

Електронски спортови[уреди | уреди извор]

 • Иван Демидов

Коњаници[уреди | уреди извор]

 • Големиот војвода Дмитриј Павлович од Русија
 • Владимир Литауер
 • Карол Ромел

Мечување[уреди | уреди извор]

 • Карина Азнавуријан
 • Светлана Бојко
 • Ина Дериглазова
 • Камила Гафурзијанова
 • Павел Колобков
 • Лариса Коробејникова
 • Николај Ковалев
 • Евгенија Ламонова
 • Татјана Логунова
 • Викторија Никишина
 • Аида Шанаева
 • Ана Сивкова
 • Софија Великаја
 • Алексеј Јакименко
 • Оксана Јермакова

Хокеј на трева[уреди | уреди извор]

 • Минеула Азизов
 • Валери Бељаков
 • Виктор Депутатов
 • Александар Гончаров
 • Александар Гусев
 • Сергеј Клевцов
 • Виачеслав Лампеев
 • Александар Мијасников
 • Михаил Ничепуренко
 • Леонид Павловски
 • Сергеј Плешаков
 • Владимир Плешаков
 • Татјана Швиганова
 • Александар Сичиов
 • Галина Вјужанина
 • Олег Загороднев
 • Фарит Зигангиров

Уметничко лизгање[уреди | уреди извор]

 • Илија Авербух
 • Елена Бечке
 • Људмила Белоусова
 • Елена Бережнаја
 • Наталија Бестемианова
 • Екатерина Боброва
 • Андреј Букин
 • Марија Бутирскаја
 • Марина Черкасова
 • Сергеј Четверухин
 • Артур Дмитриев
 • Оксана Домнина
 • Артур Гачински
 • Екатерина Гордеева
 • Александар Горелик
 • Александар Горшков
 • Сергеј Гринков
 • Оксана Гришук
 • Елена Илиних
 • Кира Иванова
 • Никита Кацалапов
 • Оксана Казакова
 • Федор Климов
 • Марина Климова
 • Анџелика Крилова
 • Илија Кулик
 • Роман Костомаров
 • Владимир Ковалев
 • Максим Ковтун
 • Наталија Линичук
 • Јулија Липницкаја
 • Ирина Лобачева
 • Олег Макаров
 • Максим Маринин
 • Андреј Миненков
 • Алексеј Мишин
 • Наталија Мишкутенок
 • Ирина Моисеева
 • Тамара Москвина
 • Татјана Навка
 • Олег Овсјаников
 • Људмила Пахомова
 • Николај Панин
 • Денис Петров
 • Евгени Платов
 • Евгени Плушенко
 • Сергеј Пономаренко
 • Олег Протопопов
 • Ирина Роднина
 • Лариса Селезнева
 • Максим Шабалин
 • Сергеј Шакраи
 • Антон Сикуралиџе
 • Ирина Слуцкаја
 • Људмила Смирнова
 • Елена Соколова
 • Дмитриј Соловиев
 • Аделина Сотникова
 • Ксенија Столбова
 • Андреј Сураикин
 • Татјана Тотмианина
 • Максим Транков
 • Елизавета Туктамишева
 • Алексеј Уланов
 • Алексеј Урманов
 • Маја Усова
 • Елена Валова
 • Олег Василиев
 • Викторија Волчкова
 • Татјана Волосожар
 • Алексеј Јагудин
 • Александар Заицев
 • Татјана Жук
 • Александар Жулин

Фудбал[уреди | уреди извор]

Скијање во слободен стил[уреди | уреди извор]

 • Марина Черкасова (скијачка)
 • Егор Коротков
 • Јелизавета Кожевникова
 • Владимир Лебедев
 • Дмитриј Марушчак
 • Дарија Серова
 • Сергеј Шуплецов
 • Александар Смишљaев

Голф[уреди | уреди извор]

 • Светлана Гункина
 • Марија Костина
 • Марија Верченова

Гимнастика[уреди | уреди извор]

 • Денис Абљазин
 • Ксенија Афанасјева
 • Николај Андријанов
 • Дејвид Беeљавски
 • Алија Мустафина
 • Светлана Хоркина
 • Викторија Комова
 • Татјана Набиева
 • Јелена Продунова
 • Елена Замолодчикова
 • Евгенија Канаева
 • Ирина Чачина
 • Алина Кабаева
 • Дарија Дмитриева
 • Јанина Батирчина
 • Јана Кудријавцева
 • Амина Зарипова
 • Оксана Костина
 • Дарија Кондакова
 • Маргарита Мамун
 • Олга Капранова
 • Ксенија Дудкина
 • Јелена Посевина
 • Анастасија Назаренко
 • Алексеј Немов
 • Емин Гарибов
 • Николај Куксенков
 • Вера Сесина
 • Галина Шугурова
 • Јуриј Титов
 • Или Токаев, израелски олимписки ритмички гимнастичар

Ракомет[уреди | уреди извор]

 • Екатерина Андриушина
 • Ирина Блиснова
 • Михаил Чипурин
 • Јелена Дмитријева
 • Дмитриј Филипов
 • Александар Горбатиков
 • Вјачеслав Горпишин
 • Виталиј Иванов
 • Ана Кареева
 • Олег Ходков
 • Едуард Кокшаров
 • Алексеј Костигов
 • Денис Кривошликов
 • Василиј Кудинов
 • Олег Кулешов
 • Станислав Куличенко
 • Дмитриј Кузелев
 • Андреј Лавров
 • Игор Лавров
 • Екатерина Мареникова
 • Сергеј Погорелов
 • Јелена Поленова
 • Ирина Дибирова
 • Људмила Поснова
 • Алексеј Растворцев
 • Оксана Роменскаја
 • Наталија Шипилова
 • Марија Сидорова
 • Павел Сукосијан
 • Ина Суслина
 • Дмитриј Торгованов
 • Александар Тучкин
 • Емилија Туреј
 • Јана Ускова
 • Лев Воронин

Хокеј на мраз[уреди | уреди извор]

 • Максим Афиногенов
 • Марија Баталова
 • Иљја Бризгалов
 • Павел Буре
 • Валери Буре
 • Павел Датсук
 • Виталиј Давидов
 • Сергеј Федоров
 • Вјачеслав Фетисов
 • Ирина Гашенникова
 • Сергеј Гончар
 • Денис Гурианов
 • Алексеј Гусаров
 • Валери Каменски
 • Александра Капустина
 • Александар Карповцев
 • Алексеј Касатонов
 • Дариус Каспараитис
 • Николај Кабибулин
 • Валери Карламов
 • Владимир Константинов
 • Иљја Ковалчук
 • Андреј Коваленко
 • Алексеј Ковалев
 • Вјачеслав Козлов
 • Игор Кравчук
 • Владимир Крутов
 • Игор Ларионов
 • Екатерина Лебедева
 • Сергеј Макаров
 • Евгени Малкин
 • Александар Малцев
 • Андреј Марков
 • Борис Миронов
 • Димитриј Миронов
 • Борис Михаилов
 • Елина Митрофанова
 • Александар Могилни
 • Алексеј Морозов
 • Евгени Набоков
 • Сергеј Немчинов
 • Андреј Николишин
 • Александар Овечкин
 • Марија Печникова
 • Владимир Владимирович Петров
 • Ана Пругова
 • Александар Радулов
 • Сергеј Самсонов
 • Александар Семин
 • Ана Шибанова
 • Ана Шукина
 • Јелена Силина
 • Олга Сосина
 • Андреј Свечников
 • Валерија Тараканова
 • Ана Тимофејева
 • Германски Титов
 • Владислав Третјак
 • Олег Твердовски
 • Семјон Варламов
 • Алексеј Јашин
 • Антон Волченков
 • Алексеј Житник
 • Виктор Цингер
 • Сергеј Зубов

Џудо[уреди | уреди извор]

 • Љубов Брулетова
 • Чај Донгузашвили
 • Арсен Галстијан
 • Мансур Исаев
 • Тагир Хајбулаев
 • Виталиј Кузнецов
 • Владимир Невзоров
 • Серхиј Новиков
 • Јелена Петрова
 • Николај Солодухин

Кик бокс[уреди | уреди извор]

 • Илија Град

Санкање[уреди | уреди извор]

 • Денис Алимов
 • Јулија Анаскина
 • Владислав Антонов
 • Евгениј Белоусов
 • Александар Бељаков
 • Генадиј Бељаков
 • Владимир Боицов
 • Сергеј Данилин
 • Алберт Демченко
 • Александар Денисиев
 • Валери Дудин
 • Степан Федоров
 • Ирина Губкина
 • Татјана Иванова
 • Јуриј Карченко
 • Дмитриј Камкин
 • Наталија Хорева
 • Виктор Кнајб
 • Семе Колобаев
 • Борис Куришкин
 • Михаил Кузмич
 • Павел Кузмич
 • Екатерина Лаврентјева
 • Иван Лазарев
 • Алексеј Лебедев
 • Владимир Махнутин
 • Станислав Михаев
 • Роман Молвистов
 • Иван Невмержитски
 • Анастасија Оберстолц-Антонова
 • Љубов Панјутина
 • Петар Попов
 • Павел Поржњев
 • Владимир Прохоров
 • Александра Родионова
 • Кирил Сериков
 • Анастасија Скулкина
 • Jири Талих
 • Jири Веселов
 • Јулија Ветлова
 • Александар Јегоров
 • Владислав Јужаков
 • Алексеј Зеленски
 • Александар Зубков

Нордиско скијање[уреди | уреди извор]

 • Сергеј Червјаков
 • Вјачеслав Драјгин
 • Андреј Дундуков
 • Алексиј Фадејев
 • Илдар Гарифулин
 • Николај Гусаков
 • Валериј Капаев
 • Николај Киселов
 • Валери Кобелев
 • Димитриј Кочкин
 • Алар Леванди
 • Роберт Макара
 • Сергеј Маслеников
 • Александар Мајоров
 • Нијаз Набеев
 • Николај Ноговицин
 • Александар Носов
 • Иван Панин
 • Николај Парфионов
 • Александар Просвирнин
 • Димитриј Синицин
 • Валери Столјаров

Билијард[уреди | уреди извор]

 • Анастасија Лупова
 • Константин Степанов

Професионално борење[уреди | уреди извор]

 • Салман Хашимиков
 • Алекс Кослов
 • Иван Марков
 • Виктор Зангиев
 • Александар Зас

Трки[уреди | уреди извор]

 • Сергеј Афанасиев
 • Михаил Алешин
 • Јуриј Баибородов
 • Алексеј Дудукало
 • Николај Фоменко
 • Лев Фридман
 • Миша Гоихберг
 • Борис Ивановски
 • Димитриј Јорјадзе
 • Алесандро Вита Коускин
 • Сергеј Крилов
 • Даниел Квјат
 • Кирил Лејдигин
 • Иван Лукашевич
 • Александар Лавов
 • Виктор Маслов
 • Сергеј Моксанцев
 • Данил Мув
 • Антон Небилицкиј
 • Виталиј Петров, возач на Формула 1
 • Андреј Романов
 • Роман Русинов
 • Тимур Садрединов
 • Иван Самарин
 • Виктор Шаповалов
 • Давид Сигачев
 • Сергеј Сироткин
 • Андреј Смецки
 • Макс Снегирев
 • Константин Терешченко
 • Игор Трубецкој
 • Александар Тајуриум
 • Алексеј Васиљев
 • Евгениј Зеленов
 • Максим Зимин
 • Сергеј Злобин

Рели[уреди | уреди извор]

 • Владимир Чагин
 • Фирдаус Кабиров
 • Едуард Николаев
 • Евгениј Новиков
 • Леонид Новицкиј

Веслање[уреди | уреди извор]

 • Александар Беркутов
 • Валентин Борејко
 • Борис Дубровски
 • Владимир Ешинов
 • Сергеј Федоровцев
 • Олег Голованов
 • Јелена Хлопцева
 • Александар Клепиков
 • Генадиј Коршиков
 • Игор Кравцов
 • Михаил Кузнецов
 • Александар Лукјанов
 • Николај Иванов
 • Вјачеслав Иванов
 • Јуриј Малишев
 • Анатолиј Сас
 • Николај Спињов
 • Алексеј Свирин
 • Александар Тимошинин
 • Јуриј Тјукалов
 • Олег Тјурин

Рагби лига[уреди | уреди извор]

 • Роберт Кембел
 • Андреј Олари
 • Сем Обст
 • Јан Рубин

Пукање[уреди | уреди извор]

 • Евгени Алејников
 • Сергеј Алифиренко
 • Алексеј Алипов
 • Борис Андреев
 • Хари Блау
 • Антоли Богданов
 • Василиј Борисов
 • Евгениј Черкасов
 • Валентина Черкасова
 • Светлана Демина
 • Јуриј Федкин
 • Љубов Галкина
 • Ирина Герасименок
 • Татјана Голдобина
 • Владимир Исаков
 • Артем Хаџибеков
 • Борис Кокорев
 • Григориј Косих
 • Олга Кузнецова
 • Марина Логвиненко
 • Василиј Мосин
 • Михаил Неструев
 • Наталија Падерина
 • Евгени Петров
 • Сергеј Полјаков
 • Сергеј Пижијанов
 • Виктор Шамбуркин
 • Ренарт Сулејманов
 • Виктор Торшин
 • Виктор Власов
 • Александар Забелин

Брзо лизгање на кратки патеки[уреди | уреди извор]

 • Виктор Ан
 • Јулија Алагулова
 • Татјана Бородулина
 • Семион Елистратов
 • Владимир Григорев
 • Наталија Исакова
 • Викторија Троицкаја
 • Јулија Власова
 • Руслан Захаров

Скелетон[уреди | уреди извор]

 • Константин Аладачвили
 • Сергеј Чудинов
 • Олга Коробкина
 • Екатерина Миронова
 • Елена Никитина
 • Александар Третјаков
 • Светлана Трунова
 • Јелена Јудина

Ски скокање[уреди | уреди извор]

 • Ирина Аввакумова
 • Владимир Белусов
 • Илдар Фачулин
 • Димитриј Ипатов
 • Николај Каменскиј
 • Павел Карелин
 • Артур Камидулин
 • Валери Кобелев
 • Денис Корнилов
 • Иљја Рослиаков
 • Роман Сергеевич Трофимов
 • Димитриј Василиев

Скијање на даска[уреди | уреди извор]

 • Светлана Болдикова
 • Станислав Детков
 • Екатерина Лухина
 • Николај Ољунин
 • Јури Подладчиков
 • Андреј Соболев
 • Екатерина Тудегешева
 • Вик Вајлд
 • Алена Заваржина

Брзо лизгање[уреди | уреди извор]

 • Екатерина Абрамова
 • Татјана Аверина
 • Варвара Баришева
 • Светлана Бажанова
 • Олег Божев
 • Наталија Донченко
 • Дмиитриј Дорофеев
 • Олга Фаткулина
 • Светлана Федоткина
 • Сергеј Фокичев
 • Наталија Глебова
 • Олга Граф
 • Евгениј Гришин
 • Александар Голубев
 • Рафајел Грач
 • Николај Гуљаев
 • Клара Гусева
 • Сергеј Хлебников
 • Сергеј Клевченја
 • Берта Колоколцева
 • Виктор Кошичкин
 • Вера Краснова
 • Евгениј Куликов
 • Галина Лихачова
 • Екатерина Лобишева
 • Владимир Лобанов
 • Игор Малков
 • Јуриј Михајлов
 • Валери Муратов
 • Владимир Орлов
 • Наталија Петрусјова
 • Тамара Рилова
 • Екатерина Шихова
 • Татјана Сидорова
 • Борис Шилков
 • Лидија Скобликова
 • Иван Скобрев
 • Јулија Скокова
 • Борис Стенин
 • Валентина Стенина
 • Галина Степанскаја
 • Људмила Титова
 • Светлана Високова
 • Ирина Јегорова
 • Светлана Журова

Сумо борење[уреди | уреди извор]

 • Аран Хакутора
 • Хакурозан Јита
 • Алан Караев
 • Рох Јукио
 • Ваканохи Тошинори

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

 • Јелена Антонова
 • Јелена Азарова
 • Олга Брусникина
 • Анастасија Давидова
 • Марија Громова
 • Наталија Ишченко
 • Елвира Хасјанова
 • Марија Киселова
 • Олга Кужела
 • Олга Новокшченова
 • Јелена Овчиникова
 • Ирина Першина
 • Светлана Ромашина
 • Олга Седакова
 • Ана Шорина
 • Јелена Соја
 • Јулија Васиљева
 • Олга Васјукова
 • Анастасија Јермакова

Пинг Понг[уреди | уреди извор]

 • Флиура Абат-Булатова
 • Оксана Фадејева
 • Татјана Фердман
 • Светлана Ганина
 • Станислав Гоможков
 • Светлана Гринберг
 • Ирина Котихина
 • Дмитриј Мазунов
 • Рита Погосова
 • Валентина Попова
 • Зоја Руднова
 • Алексиј Смирнов
 • Елена Тимина

Теквондо[уреди | уреди извор]

 • Анастасија Баришникова
 • Алексеј Денисенко
 • Наталија Иванова
 • Олга Иванова

Тенис[уреди | уреди извор]

 • Елена Бовина
 • Андреј Черкасов
 • Елена Дементиева
 • Евгениј Кафелников
 • Марија Кириленко
 • Ана Курникова
 • Светлана Кузнецова
 • Елена Лиховцева
 • Екатерина Макарова
 • Евгенија Маниокова
 • Олга Морозова
 • Анастасија Мискина
 • Андреј Олховски
 • Надија Петрова
 • Динара Сафина
 • Марат Сафин
 • Марија Шарапова
 • Вера Звонарјова
 • Елена Веснина

Триатлон[уреди | уреди извор]

 • Ирина Абисова
 • Алена Аданичкина
 • Нина Валентиновна Анисимова
 • Александар Брјуханков
 • Олга Димитриева
 • Олга Ерофеева
 • Олга Генералова
 • Љубов Ивановскаја
 • Вјачеслав Пименов
 • Анастасија Полјанскаја
 • Димитриј Полјански
 • Игор Андреевич Полјански
 • Анастасија Протасења
 • Александра Разаренова
 • Наталија Шлиахтенко
 • Михаил Шубин
 • Арина Шулгина
 • Евгенија Сухорученкова
 • Игор Сисоев
 • Иван Василиев

Одбојка[уреди | уреди извор]

 • Николај Апаликов
 • Евгенија Артамонова
 • Јуриј Бережко
 • Александар Бутко
 • Екатерина Гамова
 • Јелена Година
 • Сергеј Гранкин
 • Татјана Грачева
 • Димитриј Илиних
 • Вадим Хамутцких
 • Тарас Хтеј
 • Олга Хржановскаја
 • Анастасија Кодирова
 • Инеса Коркмаз
 • Александра Коруковец
 • Максим Михајлов
 • Наталија Морозова
 • Дмитриј Мусерски
 • Олга Николаева
 • Алексеј Обмочаев
 • Јелена Плотникова
 • Олга Потачова
 • Наталија Сафронова
 • Марина Шешенина
 • Александар Соколов
 • Лиубов Соколова
 • Ирина Тебенихина
 • Сергеј Тетјухин
 • Елизавета Тишченко
 • Јелена Тјурина
 • Јелена Василевскаја
 • Александар Волков

Ватерполо[уреди | уреди извор]

 • Анатоли Акимов
 • Марина Акобија
 • Екатерина Аникеева
 • Александар Долгушин
 • Александар Древал
 • Евгениј Гришин
 • Вадим Гуљаев
 • Михаил Иванов
 • Александар Кабанов
 • Софија Конух
 • Марија Королева
 • Наталија Кутузова
 • Светлана Кузина
 • Леонид Осипов
 • Татјана Петрова
 • Јулија Петрова
 • Галина Ритова
 • Евгениј Шаронов
 • Александар Шидловски
 • Елена Смурова
 • Виачеслав Собченко
 • Елена Токун
 • Ирина Толкунова
 • Екатерина Василиева

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

 • Дмитриј Берестов
 • Андреј Чемеркин
 • Зарема Касаева
 • Татјана Каширина
 • Алексеј Петров
 • Валентина Попова
 • Марина Шаинова
 • Оксана Сливенко
 • Светлана Царукаева
 • Надежда Евстјухина
 • Наталија Заболотнаја

Борење[уреди | уреди извор]

Тркање со бродови[уреди | уреди извор]

 • Андреј Балашов
 • Александар Будников
 • Борис Будников
 • Александар Музиченко
 • Тимир Пинегин
 • Јуџин Платон
 • Николај Полиаков
 • Виктор Потапов
 • Дмитриј Шабанов
 • Георги Шајдуко
 • Фјодор Шутков
 • Игор Скалин
 • Едуард Скорнјаков
 • Филип Штраух