Список на реки во Нов Зеланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на најдолгите реки во Нов Зеланд, како и некои други поважни реки, сите подредени по должина.

Реките означени со (ЈО) се наоѓаат на Јужниот Остров, а оние означени со (СО) се на Северниот Остров.

10 најдолги реки[уреди | уреди извор]

 1. Ваикато (СО) - 425 km
 2. Клута (или „Матау“) (ЈО) - 322 km
 3. Фангануи (СО) - 290 km
 4. Таиери (ЈО) - 288 km
 5. Рангитикеи (СО) - 241 km
 6. Матаура (ЈО) - 240 km
 7. Ваиау (ЈО) - 217 km
 8. Кларенс (ЈО) - 209 km
 9. Ваитаки (ЈО) - 209 km
 10. Орети (ЈО) - 203 km

Други позначајни реки[уреди | уреди извор]

Над 100 километри[уреди | уреди извор]

50-100 километри[уреди | уреди извор]

Под 50 километри[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 • The Air New Zealand Almanac 1989. Wellington: New Zealand Press Association.