Список на радиодифузери за ЛОИ 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Олимписките игри Лондон 2012 ќе ги пренесуваат различни телевизиски дифузери, со Olympic Broadcasting Services (OBS) која ќе биде радиодифузна организација домаќин за интернационално пренесување на ЛОИ 2012.[1]

Телевизијата домаќин на ЛОИ 2012 ќе биде Британската радиодифузна корпорација Би-Би-Си (BBC), која ќе ги емитува сите 5000 часови од натпревари на неколку канали.[2]

Ен-Би-Си (NBC) ги задржа правата за пренесување на ЛОИ во САД, кадешто тие му платија на МОК 32% повисока цена отколку за игрите во Пекинг во 2008 година, што изнесува 1,181 билиони американски долари споредено со игрите од 2008 кога беа потрошени 894 милиони американски долари. USA Today исто така навести дека радиодифузната такса се зголеми скоро за 100% во последните четири декади.[3] Во Австралија, Nine Network и Foxtel ги зедоа правата за пренесување на олимпијадата , завршувајќи го влијанието на Seven Network со пет олимпијади емитувани од 1992 ЛОИ во Барселона.[4]

Две големи кабловски телевизиски станици, ESPN и Eurosport ќе ги емитуваат игрите во Азија, Јужна Америка и Европа. Како и обично, Eurosport ќе ги емитува игрите низ Европскиот континент, додека ESPN ќе покрива девет држави во Јужна Америка и 22 држави во Азија.[5][6] Во некои случаи, една телевизиска станица индиректно ги доби правата од МОК, како CVM TV од Јамајка, која ги купи правата ос Меѓународната Медиска Организација (IMC) која ги има правата за Карибите.[7]

Игрите исто така видоја две соседни држави да делат една телевизиска станица одделно од платената телевизија. Кинеската Централна Телевизија (CCTV), која е позната во Народна Република Кина исто така ќе испраќа свој сигнал во Макао. За првпат, Јужна Кореја и Северна Кореја ќе делат еден телевизиски провајдер, иако двете држави продолжуваат да имаат тензии во нивните дипломатски односи.[8][9]

Радиодифузери[уреди | уреди извор]

Територија Пренесувач Навод
 Аргентина Torneos y Competencias (TyC) [10]
 Asia ESPN Asia / Азиско-тихоокеансиот радиодифузен сојуз [5]
 Австралија Nine Network / Foxtel / 2GB [4][11]
 Бразил Rede Record [12]
 Канада CTV / Rogers Sportsnet / TSN [13]
 Кариби International Media Content Limited (IMC) [14]
 Чиле Televisión Nacional de Chile (TVN) / Canal 13 [15]
 Кина China Central Television (CCTV) [16]
 Колумбија Radio Televisión Nacional de Colombia (RTVC) [17]
 Кинески Тајпеј ELTA [18]
 Куба Cuban Institute of Radio and Television (ICRT) [19]
Предлошка:Country data Европа Eurosport / ЕБУ [20][21]
 Хонгконг i-Cable [22]
 Италија Sky Italia [23]
 Јамајка CVM Television [24]
 Јапонија NHK [25]
 Латинска Америка Grupo Albavisión1 / Terra Networks2 [26][27]
 Макао China Central Television (CCTV) [16]
 Блискиот Исток Arab States Broadcasting Union [28]
 Нов Зеланд Sky Network Television / Prime [29][30]
 Северна Кореја Seoul Broadcasting System (SBS) [8]
 Панама Corporación Medcom [31]
 Перу América Televisión [32]
 Филипини Solar Entertainment Corporation [33]
 ЈАР South African Broadcasting Corporation (SABC) [33]
 Јужна Кореја Seoul Broadcasting System (SBS) [8]
Предлошка:Country data Јужна Америка ESPN Latin America3 [34]
 Субсахарска Африка South African Broadcasting Corporation (SABC) [33]
 Шпанија RTVE [35]
 Обединето Кралство BBC [36]
 САД NBC‏‎ [37]
 Венецуела teleSUR [38]

^ Емитување во Боливија, Костарика, Доминиканската Република, Еквадор, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Никарагва, Парагвај и Уругвај.
^ Интернет и мобилно емитување низ Латинска Америка, освен Бразил.
^ Емитување во Аргентина, Боливија, Чиле, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Перу, Уругвај и Венецуела.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "OBS London (2012)". Olympic Broadcasting Services. Посетено на 2011-04-01.
 2. Mosey, Roger (2009-09-10). "Three dimensions, 5,000 hours, and an audience of billions". BBC Sport. Посетено на 2011-04-17.
 3. Martzke, Rudy (2003-06-06). "NBC keeps rights for Olympic broadcasts through 2012". USA Today. Посетено на 2011-04-02.
 4. 4,0 4,1 Knox, David (2007-10-13). "Nine and Foxtel win 2012 Olympics rights". TV tonight. Посетено на 2011-04-01.
 5. 5,0 5,1 "ESPN STAR Sports Gets Telecast Rights For 2012 Olympics". indiaserver.com. 2008-07-22. Посетено на 2011-04-01.
 6. Glendinning, Matthew (2008-07-22). "IOC awards broadcast rights in Asia for 2010 & 2012 Olympic Games". Sport Business. Посетено на 2011-04-02.
 7. "CVM TV Acquires Exclusive Olympics Broadcast Rights from IMC". trackalerts.com. 2011-02-22. Посетено на 2011-04-02.
 8. 8,0 8,1 8,2 "SBS wins Olympic TV broadcast rights 2010-2016 for both Koreas". m&c. 2006-08-02. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2011-04-02.
 9. "Games of the XXX OLYMPIAD - London 2012 - Rights-holding Broadcasters" (PDF). Olympic.org. Посетено на 2011-04-02.
 10. "New broadcast deals for TyC". SportsPro. 2009-11-17. Посетено на 2011-04-01.
 11. Davidson, Darren (2011-03-28). "2GB nets broadcast rights for London 2012". AdNews. Посетено на 2011-04-02.
 12. "MOC News: IOC signs 2010 – 2012 TV rights deal for Brazil". The Malta Independent Online. Посетено на 2011-04-01.
 13. "CTV, Rogers win rights to 2010, 2012 Olympics". CTV News. 2005-02-08. Посетено на 2011-04-02.
 14. "IMC gets broadcast rights for Olympic Games". Go-Jamaica. 2009-09-30. Посетено на 2011-04-02.
 15. "Chilean broadcasters score Olympic deals". SportsPro. 2010-01-25. Посетено на 2011-04-01.
 16. 16,0 16,1 "CCTV to cover Olympic Games in China". SportsPro. 2009-03-29. Посетено на 2011-04-01.
 17. "IOC awards 2010 broadcast rights in Colombia". Olympic.org. 2010-02-17. Посетено на 2011-04-02.
 18. "IOC awards 2012 broadcast rights in Chinese Taipei". Olympic.org. 2011-03-24. Посетено на 2011-01-04.
 19. "Cuba gets broadcast rights for London Olympics". Namibian Sun. 2011-01-19. Архивирано од изворникот на 2012-07-19. Посетено на 2011-04-01.
 20. "24-hour Olympic coverage". Marketing Week. 2011-03-30. Посетено на 2011-04-02.
 21. "The European Broadcast Union Wins Olympic Games Broadcast Rights". GamesBids.com. 2004-06-18. Посетено на 2011-04-02.
 22. "IOC Awards Broadcast Rights in Hong Kong to i-CABLE". Olympic.org. 2007-08-06. Посетено на 2011-04-02.
 23. "Italian pay-TV operator gets rights to 2010, 2012 Olympics". Asia-Pacific Broadcasting Union. 2008-02-26. Посетено на 2011-04-02.
 24. "CVM Group secure London 2012 TV rights in Jamaica". SportsPro. 2011-02-23. Посетено на 2011-04-02.
 25. "Japan Consortium wins Olympic broadcast rights". Sport Business. 2008-04-30. Посетено на 2011-04-01.
 26. "IOC awards Latin broadcast rights". Sports City. 2010-09-14. Посетено на 2011-04-02.
 27. "Terra to provide Latin America with live coverage of 2012 Olympic Games in London on mobile phones". Telefónica.com. 2011-02-09. Посетено на 2011-04-02.
 28. "London 2012: Olympic broadcast rights in the Middle East". beijing2008.cn. 2006-11-09. Посетено на 2011-04-01.
 29. "Sky awarded Olympic broadcasting rights". stuff.co.nz. 2009-01-01. Посетено на 2011-04-02.
 30. "2010 and 2012 Olympic Games to be broadcast on PRIME and SKY". throng. 2007-11-29. Посетено на 2011-04-02.
 31. "IOC awards broadcast rights in Panama for the London 2012 Olympic Games". Olympic.org. 2011-06-27. Посетено на 2011-06-27.
 32. "IOC award TV rights in Peru for London 2012". inside the games. 2010-02-09. Посетено на 2011-04-02.
 33. 33,0 33,1 33,2 "Olympic Games Broadcast Rights Awarded To South Africa And Philippines". GamesBids.com. 2007-07-07. Посетено на 2011-04-02.
 34. "IOC signs 2010 and 2012 broadcast rights deal in South America". Olympic.org. 2009-11-12. Посетено на 2011-04-01.
 35. "IOC awards 2014 & 2016 broadcast rights in Spain". Olympic.org. 2009-09-04. Посетено на 2011-04-25.
 36. "BBC bags Olympics until 2012". guardian.co.uk. 2004-06-18. Посетено на 2011-04-02.
 37. "OLYMPICS; NBC's Olympic Run Is Extended to 2012 With $2 Billion Bid". The New York Times. 2003-06-07. Посетено на 2011-04-01.
 38. "IOC awards broadcast rights in Venezuela to teleSUR". SportzPower. 2010-08-11. Посетено на 2011-04-02.