Список на претколумбовски култури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пирамидата на Сонцето и Алејата на мртвите гледани од покривот на Пирамидата на Месечината, Теотивакан, Мексико

Ова е список на претколумбовски култури на староседелските народи кои се развивале на тлото на Америка пред европската колонизација на континентите.

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Средна Америка[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Рани јужноамерикански култури.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]