Список на премиери на Барбадос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на премиери на Барбадос. Титулата денес гласи Prime Minister, а пред независноста на земјата гласела Premier.

Премиери (пред независноста)[уреди | уреди извор]

Име Портрет Манадат Партија
Стапил Напуштил
Грантли Херберт Адамс 60px 1 февруари 1954 17 април 1958 Лабуристичка
Хју Гордон Каминс 17 април 1958 8 декември 1961 Лабуристичка
Ерол Бароу 8 декември 1961 18 ноември 1966 Демократска лабуристичка

Премиери (по независноста)[уреди | уреди извор]

Име Портрет Манадат Партија
Стапил Напуштил
Ерол Бароу 18 ноември 1966 8 септември 1976 Демократска лабуристичка
Џон „Том“ Адамс Tom Adams.jpg 8 септември 1976 11 март 1985 Лабуристичка
Бернард Сент Џон 60px 11 март 1985 29 мај 1986 Лабуристичка
Ерол Бароу 29 мај 1986 1 јуни 1987 Демократска лабуристичка
Еркин Сандифорд 60px 1 јуни 1987 7 септември 1994 Демократска лабуристичка
Овен Артур 7 септември 1994 16 јануари 2008 Лабуристичка
Дејвид Томпсон David Thompson.jpg 16 јануари 2008 23 октомври 2010 Демократска лабуристичка
Фројндел Стјуарт Freundel Stuart and clinton.jpg 23 октомври 2010
Демократска лабуристичка

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]