Прејди на содржината

Список на прекари на државите во САД

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на прекари на државите во САД, и официјални и традиционални (официјалните државни прекари се со задебелени букви).

Држава Прекар(и)
Ајдахо
 • Држава на скапоцениот камен (Gem State)
 • Земја на компирите (Potatoland)
Ајова
 • Држава на јастребот (Hawkeye State)
 • Држава на пченката (Tall Corn State)
Алабама
(Нема официјален прекар)
 • Држава на памукот (Cotton State)[1]
 • Срцето на Дикси (Heart of Dixie)[1][2]
 • Држава на овесот (Yellowhammer State)[1]
 • Држава на камелиите (Camellia State)
Алјаска
 • Голема земја (Great Land)
 • Последна граница (Last Frontier)
Аризона
 • Држава на Апачите (Apache State)
 • Држава на бакарот (Copper State)
 • Држава на Големиот кањон (Grand Canyon State)
Арканзас
 • Држава на мечките (Bear State)
 • Земја на можностите (Land of Opportunity)
 • Природна држава (Natural State)
 • Чудесна држава (Wonder State)
 • Каква држава! (What a State!)
Вајоминг
 • Држава на каубоите (Cowboy State)
 • Држава на еднаквоста (Equality State)
 • Држава на парковите (Park State)
Вашингтон
 • Зимзелена држава (*Evergreen State)[3]
Вермонт
 • Држава на зелената планина (Green Mountain State)
Вирџинија
 • Мајка на претседателите (Mother of Presidents)
 • Стариот Доминион (Old Dominion)
Висконсин
 • Американска земја на млечните производи (America's Dairyland)
 • Американска кошница за леб (America's Bread Basket)
 • Држава на јазовците (Badger State)
 • Држава на сирењето (Cheese State)
Делавер
 • Држава на дијамантите (Diamond State)
 • Првата држава (First State)
 • Земја на безданочно купување (Land of Tax-Free Shopping)
 • Мало чудо (Small Wonder)
Западна Вирџинија
 • Планинска држава (Mountain State)
Илиноис[4]
 • Земјата на Линколн (Land of Lincoln)
 • Земја на прериите (Prairie State)
Индијана
 • Crossroads of America
 • Држава на Хужерите (Hoosier State) (Хужер е назив за жител на Индијана)
 • Држава на гостопримството (Hospitality State)
Јужна Дакота
 • Држава на којотите (Coyote State)
 • Држава на бесконечна различност (Land of Infinite Variety)
 • Држава на Маунт Ришмор (Mount Rushmore State)
 • Држава на сонцето (Sunshine State)
 • Другата бела држава (The Other White State)
Јужна Каролина
 • Држава на палметото (Palmetto State) (Палмето е вид палма)
Јута
 • Држава на пчелните кошници (Beehive State)
 • Држава на мормоните (Mormon State)
Калифорнија
 • Држава на Ел Дорадо (El Dorado State)
 • Златна држава (Golden State)
 • Златен Запад (Golden West)
 • Држава на грозјето (Grape State)
 • Земја на мед и млеко (Land of Milk and Honey)
 • Држава на забавата (Entertainment State)
 • Земја на огновите (Land of the Fires)
 • Држава на филмовите (Movie State)
Канзас
 • Држава на Џејхоците (Jayhawk State) (Џејхок е назив за жител на Канзас)
 • Држава на сончогледот (Sunflower State)
Кентаки
 • Држава на сината трева (Bluegrass State) (Сина трева е вид на трева)
Колорадо
 • Столетна држава (Centennial State)[5]
 • Разнобојно Колорадо (Colorful Colorado)[5]
 • Највисоката држава (Highest State)[6]
 • Мајка на реките (Mother of Rivers)
 • Швајцарија на Америка[6]
Федерален округ Колумбија
 • Чоколаден град (Chocolate City)
 • Федералниот град (The Federal City)
 • Округот (The District)
Конектикат
 • Арсеналот на нацијата (Arsenal of the Nation)
 • Држава на уставот (Constitution State)[7]
 • Држава на провизиите (Provisions State)[7]
Луизијана
 • Дете на Мисисипи (Child of the Mississippi)
 • Држава на креолите (Creole State)
 • Држава на пеликаните (Pelican State)
 • Рај за спортистите (Sportsman's Paradise)
 • Шеќерна држава (Sugar State)
Масачусетс
 • Заливска држава (Bay State)
 • Колонијална држава (Colony State)
 • Старата колонија (Old Colony)
 • Духот на Америка (The Spirit of America)
 • Тексачусетс (Taxachusetts)
Мејн
 • Држава на боровите (Pine Tree State)
 • Земја на одморот (Vacationland)
Мериленд
 • Држава на кокардите (Cockade State)
 • Слободната држава (Free State)
 • Држава на спомениците (Monumental State)
 • Држава на старите граници (Old Line State)
Минесота
 • Држава на верверичките (Gopher State) (Гофер (Gopher) е глодач сличен на верверичката)
 • Земја на 10 000 езера (Land of 10,000 Lakes)
 • Земја на езерата (Land of Lakes)
 • Земја на сини води (Land of Sky-Blue Waters)
 • Држава на северната ѕвезда (North Star State)
Мисисипи
 • Држава на гостопримството (Hospitality State)
 • Држава на магнолиите (Magnolia State)
Мисури
 • Држава на златните коцки (Bullion State)
 • Држава на пештерите (Cave State)
 • Држава на оловото (Lead State)
 • Држава на озарките (Ozark State)
 • Држава „Покажи ми“ (Show Me State)
Мичиген
 • Држава на големите езера (Great Lakes State)
 • Чудсната земја на зимската вода (Winter Water Wonderland)
 • Државата на Волверин (Wolverine State)
Монтана
 • Земја на големото небо (Big Sky Country)
 • Последното најдобро место (The Last Best Place)
 • Држава на богатството (Treasure State)
Небраска
 • Држава на говедското (Beef State)
 • Држава на Корнхаскерите (Cornhusker State) (Корнхаскер е назив за жител на Небраска)
 • Држава на садачите на дрвја (Tree Planter's State)
 • Држава на јадење бубачки (Bug-eating State)
Невада
 • Држава роденa за битки (Battle-Born State)
 • Сребрената држава (Silver State)
Њујорк
 • Империската држава (Empire State)
Ново Мексико
 • Живописната држава (The Colorful State)
 • Земја на чарот (The Land of Enchantment)
Њу Хемпшир
 • Гранитната држава (Granite State)[8]
 • Мајка на реките (Mother of Rivers)[8]
 • Држава на бели планини (White Mountain State)[8]
 • Американска Швајцарија (Switzerland of America)[8]
Њу Џерси
 • Држава на градините (Garden State)
Оклахома
 • Земја на црвениот човек (Land of the Red Man)
 • Држава на сунерите (Sooner State)
Охајо
 • Држава на дивите костени (Buckeye State) (Buckeye е вид американски див костен)
 • Родно место на воздухопловството (Birthplace of Aviation)[9]
 • Мајка на модерните претседатели (Mother of Modern Presidents)
Орегон
 • Држава на глодачите (Beaver State)
 • Држава на Сојузот (Union State)
 • Тихоокеанска земја на чудата (Pacific Wonderland)[10]
Пенсилванија
 • Пиштолванија (Pistolvania)
 • Држава на независноста (Independence State)
 • Држава на клучниот камен (Keystone State)
 • Држава на квекерите (Quakers State)
Род Ајленд
 • Малечкиот Роуди (Little Rhody)
 • Океанска држава (Ocean State)
 • Држава на плантажите (Plantation State)
Северна Дакота
 • Држава на фликертејловите (Flickertail State) (фликертејл е вид верверичка)
 • Држава на мировните градини (Peace Garden State)
 • Држава на Сиуксите (Sioux State)
Северна Каролина
 • Старата северна држава (Old North State)
 • Држава на Тархилците (Tar Heel State) (Тар Хил е стар назив за жителите на Северна Каролина)
 • Државата на Терпентин (Turpentine State)
Тексас
 • Држава на каубоите (Cowboy State)
 • Држава на осамената ѕвезда (Lone Star State)
Тенеси
 • Држава на оревите (Butternut State)
 • Држава на доброволците (Volunteer State)
Хаваи
 • Држава-Алоха (Aloha State)
 • Држава на ананасот (Pineapple State)
 • Држава на винижитото (Rainbow State)
Флорида
 • Полуостров-држава (Peninsula State)
 • Држава на ураганите (Hurricane State)
 • Тропска држава (Tropical State)
 • Држава на цвеќето (Flower State)
 • Држава на Сонцето (Sunshine State)
Џорџија
 • Држава на праските (Peach State)
 • Империската држава на Југот (Empire State of the South)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Alabama Emblems, Symbols and Honors“. Alabama Department of Archives & History. 20 април 2006. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 18 март. Алабама нема официјален прекар. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „Heart of Dixie“. Alabama Emblems, Symbols and Honors. Alabama Department of Archives & History. 29 јуни 2004. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 18 март. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „Symbols of Washington State“. Washington State Legislature. Архивирано од изворникот на 2007-03-05. Посетено на 2007-11-25.
 4. „Illinois“ (HTML). Illinois State Symbols & Emblems.
 5. 5,0 5,1 „Colorado State Name and Nicknames“ (HTML). Colorado State Symbols & Emblems. State of Colorado, Department of Personnel & Administration, Colorado State Archives.
 6. 6,0 6,1 „Colorado“ (HTML). NetState.com. NState, LLC.
 7. 7,0 7,1 STATE OF CONNECTICUT, Sites º Seals º Symbols Архивирано на 14 март 2008 г.; Connecticut State Register & Manual; посетено на 4 јануари 2007
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „State of New Hampshire Division of Travel and Tourism Development“. State Facts. Архивирано од изворникот (HTML) на 2008-07-08. Посетено на 2007-11-25.
 9. „It's official: Ohio IS the birthplace of aviation“. The Cincinnati Enquirer. 14 јуни 2003. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 10. „Oregon's license plate from 1960 to circa 1966“. Plate Shack.