Список на острови во Средоземното Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Двата најголеми острови во Средоземното Море: Сицилија и Сардинија, се дел од Италија

Ова е список на острови во Средоземното Море.

По површина[уреди | уреди извор]

  Име Слика Држава Површина (km2) Население Главен/Најголем град
1 Сицилија Satellite image Sicily.jpg  Италија 25,834 5,010,000 Палермо
2 Сардинија Sardinia satellite.jpg  Италија 24,100 1,656,000 Калјари
3 Кипар Satellite image of Cyprus, cropped.jpg  Кипар
 Акротири и Декелија (UK)
 Северен Кипар[Белешка 1]
9,251 1,088,503 Никозија/Лефкозија
4 Корзика Corse-photosat.jpg  Франција 8,681 322,000 Ајачо
5 Крит Crete Nasa.jpg  Грција 8,312 624,000 Ираклион
6 Евбеја Euboea island.jpg  Грција 3,655 218,000 Халкида
7 Мајорка Mallorca.jpg  Шпанија 3,640 846,000 Палма
8 Лезбос Lesbos small.jpg  Грција 1,630 90,000 Митилена
9 Родос Rhodes NLT Landsat7.png  Грција 1,398 117,000 Родос
10 Хиос Chios NASA satellite image.jpg  Грција 842 52,000 Хиос

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Турската Република Северен Кипар контролира една третина од островот Кипар и е призната само од страна на Турција.