Список на мртви јазици во Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Africa satellite orthographic.jpg

Ова е список на мртви јазици во Африка.

Ангола[уреди | уреди извор]

Камерун[уреди | уреди извор]

Чад[уреди | уреди извор]

Брег на Слонова Коска[уреди | уреди извор]

ДР Конго[уреди | уреди извор]

Египет[уреди | уреди извор]

Еритреја[уреди | уреди извор]

Етиопија[уреди | уреди извор]

Гвинеја[уреди | уреди извор]

Кенија[уреди | уреди извор]

Нигерија[уреди | уреди извор]

Јужна Африка[уреди | уреди извор]

Судан[уреди | уреди извор]

Танзанија[уреди | уреди извор]

Тунис[уреди | уреди извор]

Уганда[уреди | уреди извор]