Список на мртви јазици во Јужна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
South America satellite orthographic.jpg

Ова е список на мртви јазици во Јужна Америка кои исчезнале во скоро време или во подалечно. Јазиците се поделени според држави.

Аргентина[уреди | уреди извор]

Боливија[уреди | уреди извор]

Бразил[уреди | уреди извор]

Чиле[уреди | уреди извор]

Колумбија[уреди | уреди извор]

Еквадор[уреди | уреди извор]

Гвајана[уреди | уреди извор]

Парагвај[уреди | уреди извор]

Перу[уреди | уреди извор]

Венецуела[уреди | уреди извор]