Список на луѓе од Прилеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Средновековен период[уреди | уреди извор]

Период на преродбеништвото[уреди | уреди извор]

  • (1829 - 1920), Марко Цепенков, македонски преродбеник, еден од најголемите собирачи на народно творештво;

Илинденски период, Балкански војни[уреди | уреди извор]

Период на формирање на македонската држава[уреди | уреди извор]

Период на современа Македонија[уреди | уреди извор]