Список на ликови во серијата Воена академија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Воена академија е српска телевизиска серија од 2012 година премиерно емитувана на националниот канал РТС .

Список на ликови[уреди | уреди извор]

Лик Глумец Опис Сезони
1 2 3 4 5
Радисав Рисовиќ „Рис“ Радован Вујовиќ Кадет (сезони 1−2)

Поручник (3 сезона)
Главен
Даниел Стошиќ „Столе“ Бојан Периќ Кадет (сезони 1−2)

Поручник (сезони 3−4)

Капетан (сезона 5)
Главен
Милица Зимоњиќ „Зимче" Тијана Печенчиќ Кадетка (сезони 1−2)

Поручничка (сезони 3−)
Главен
Инес Шашвари „Шаша“ Драгана Дабовиќ Кадетка (сезона 1−2)

Поручничка (сезони 3−)
Главен
Мирко Клисура Иван Михаиловиќ Кадет (сезони 1−2)

Поручник (сезони 3−)
Главен
Живојин Џаковиќ „Џале“ Бранко Јанковиќ Кадет (сезони 1−2)

Поручник (сезони 3−)
Главен
Весна Роксандиќ „Рокса“ Јелисавета Орашанин Кадетка (сезони 1−2)

Поручничка (3 сезона)
Главен Главен
Надица Арсиќ Тамара Драгичевиќ Кадетка (сезона 1−2)

Поручничка (3 сезона)

Адвокатка (сезони 3−)
Главен
Лела Ања Станиќ Кадетка (сезони 1−2) Главен Епизоден
Милан Лакичевиќ „Лаки" Никола Ракочевиќ Кадет (сезони 1−2) Главен
Бисенија Томиќ „Биса" Невена Ристиќ Кадетка (сезона 1−2) Главен
Илија Жарач Љубомир Бандовиќ Капетан (сезони 1−2)

Мајор (3 сезона)
Главен
Драган Кашанин Небојша Миловановиќ Капетан (сезони 1−2)

Мајор (сезони 3−4)

Полквник (сезона 5)
Главен
Видое Васиљевиќ „Васке" Милош Тимотијевиќ Поручник (1 сезона)

Капетан (2 сезона)

Мајор (3 сезона)
Главен Главен
Светлана Савиќ "Цеца" Ангела Јовановић Кадетка Главен
Mарија Гачеша „Маша" Гордана Пауновиќ Кадетка Главен
Анхела Бањац Андреа Ржаничанин Кадетка Главен
Груја Голијанин Ѓорѓе Стојковиќ Кадет Главен
Богољуб Јанковиќ „Буги" Вучиќ Перовиќ Кадет Главен
Илија Морача "Ика" Славен Дошло Кадет Главен
Мирослав Паниќ Драган Бјелогрлиќ Потполковник (3 сезона)

Полковник (4 сезона)
Главен
Зековиќ Тихомир Станиќ Полковник (сезони 1−2)

Генерал (сезони 3−)
Епизоден Главен
Чичко Живоин Радослав Миленковиќ Механичар Главен Епизоден
Гордан Кичиќ Глумец Главен
Јован Пете Драган Мичановиќ Адвокат Главен
Милијарда Клисура Олга Одановиќ мајка на Клисура Епизоден Главен
Вера Антиќ Тамара Крцуновиќ Инспекторка (сезона 3)

Потполковник (сезона 5)
Главен Главен
Бранкица Тодоровиќ „Буразер” Јелица Сретеновиќ Готвачка Епизоден Главен
Бранислава Шекуларац „Шеки" Милица Михајловиќ Готвачка (сезони 1−3) Епизоден Главен
Гвозден Савиќ Јован Јовановиќ Кадет Главен
Наѓа Лалић Јована Беловиќ Кадетка Епизоден Главен
Миодраг Марковиќ Радивоје Буквиќ Мајор Главен
Здравко Бркиќ Виктор Савиќ Капетан на корвета Главен
Десимир Џаковиќ Младен Нелевиќ татко на Џаковиќ Епизоден Главен
Богољуб Зимоњиќ Предраг Смиљковиќ татко на Зимче Епизоден Главен
Рија Марија Вицковиќ Пејачка Главен
Александра Марија Бергам Лекарка Главен
Огњен Милан Мариќ Техничар Главен
Данило Јеж Марко Гверо Потполковник Главен
Глогиња Јовановиќ Марија Гашиќ Готвачка (4. сезона) Главен
Виолета Анка Гачеша Инструкторка по танц Епизоден Главен
Маруша Јовановиќ „Мара" Милица Томашевиќ Месарка Главен
Данка Обрадовиќ Нина Јанковиќ Мајорка Главен
Антон Гуштин Примож Врховец Главен
Радмила Вуруна Ваја Дујовиќ Потпоручник Главен
Ратко Обрадовиќ Танасије Узуновиќ Офицер во пензија Главен
Вукашин Пашиќ „Гром" Миодраг Драгичевиќ Кадет Главен
Гаврило Вучковиќ „Вук" Давор Јовановиќ Главен
Невена Рељиќ Јована Миловановиќ Кадеткљ Главен
Милан Милојевиќ „Лане" Павле Менсур Кадет Главен
Драган Ќириќ "Ќира" Ѓорѓе Креча Кадет Главен
Калиопе Татјана Венчеловски Пророчничка Епизоден Главен
Васа Савиќ Драган Петровиќ татко на Цеца Епизоден Главен
Милена Савиќ Бранка Пујиќ мајка на Цеца Епизоден Главен
Тими Јанковиќ Миодраг Крстовиќ Мајорка Епизоден Главен
Урош Протиќ Радоје Чупиќ Полковник Главен
Боривоје Сретеновиќ Бојан Жировиќ Главен

Главни ликови[уреди | уреди извор]

Радисав Рисовиќ[уреди | уреди извор]

Радисав Рисовиќ
Прво појавување"Епизода 1.1"
1x1, 28 јануари 2012 година
Последно појавување"Епизода 3.9"
3x9, 23 април 2017 година
СоздавачГордан Михиќ
ТолкуваРадован Вујовиќ
Информации
ЗанимањеВоено лице
СемејствоНеименуван татко
Будимирка Рисовиќ (мајка)
Неименуван дедо

Радисав Рисовиќ (го толкува Радован Вујовиќ ) е еден од осумте изворни кадети на Воена академија. Меѓу колегите и пријателите е познат под прекарот „Рис“. Од семејството Рис има мајка Будимирка (Дара Џокиќ) и татко (Феѓа Стојановиќ) и дедо (Власта Велисављевиќ) чии имиња не се споменуваат.

На почетокот на серијата, Рис беше во врска со Лела, која подоцна се запишува на академијата. Меѓутоа, Рис ја раскинува врската по откритието дека го изневерувала со нејзиниот најдобар пријател Јован, иако тројцата биле како ноктот и месото. Рис потоа го полага испитот за Воена академија. Неговиот пријател Мраз (Мирсад Тука) го подготвил за физичка подготвеност. На академијата, Рис започнува врска со колешката кадет Зимче. Во епизодата 11 1. сезона, Рис фаќа чекор со минатото во форма на дилер на дрога на Црни кој го посетува на академијата и го замолува да му каже каде е Мраз, но Рис вели дека не бил во врска со Мраз подолго време. Врската на Рис со Зимче е нагло прекината затоа што Зимче открива дека колешка од нејзиниот правец претходно била во врска со Рис. Во последната епизода од првата сезона, Рис и Мраз дознаваат дека Црни (Небојша Глоговац) ја киднапирал Лела, па одат да ја спасат, а Рис кажува на својот најдобар пријател Лаки да повика полиција ако двајцата не се вратат за два часа. Меѓутоа, Лаки и кажува на Зимче што се случува, па двајцата заедно со десетарот Бабиќ (Марко Јањиќ) тргнуваат по Рис и Мраз и ја известуваат полицијата. Кога стигнуваат на местото каде што Црни ја држел Лела, гледаат дека полицијата е веќе таму и дека се е готово. Црнии неговите луѓе се уапсени, а Мраз е приведен. Тогаш Зимче гледа како некој го вадат од брзата помош и таа почнува да плаче мислејќи дека е Рис. Меѓутоа, по носилката Рис излегува и двајцата се помируваат.

За време на 2-та сезона, Рис ја носи Зимче да се сретне со неговите родители, но таму малку се „поцрнува“ кога мајка му го опишува Рис кога бил мал. Еден ден подоцна, Рис ги запознава родителите на Зимче и во нивната куќа, по предлогот на таткото на Зимче за венчавката, Зимче го прашува дали и тој сериозно размислува за свадбата, а Рис одговара дека мисли. Сепак, двајцата се договорараат да почекаат со венчавката додека не ја завршат академијата. На крајот од 2 сезона, генерацијата на Рис (освен Зимче) ја завршува академијата и се вработува.

На почетокот на третата сезона, Рис ја напушта Србија и оди во мировна задача во Африка. Таму Рис ја запознава војничката Лариса Сисоко Бенгај (Баја Банге Намкосе) со која се зближува и на крајот решава да стапи во врска. Рис потоа прави снимка и ја испраќа на Зимче во Србија. Снимката пристигнува, но веднаш потоа, логорот каде што служат Рис и Лариса е нападнат, па Рис и Лариса упаѓаат во главниот предавател за да ја спасат нивната чета, а потоа тој решава таа да се врати кај четата додека тој останува да го чува предавателот. Таа заминува, а Рис останува внатре. Во епизодата 9, 3. сезона, во Србија пристигнува веста дека Рис починал.

Лариса ги придружува неговите посмртни останки во Србија.

Неговата смрт ги потресува неговите пријатели и колеги, а особено неговото семејство.

Даниел Стошиќ[уреди | уреди извор]

Даниел Стошиќ
Податотека:Bojanperic.jpg
Прво појавување"Епизода 1.1"
1x1, 28 јануари 2012 година
СоздавачГордан Михиќ
ТолкуваБојан Периќ
Информации
ЗанимањеВоено лице
СемејствоНеименуван татко
Емилија Стошиќ (мајка)

Данијел Стошиќ (го толкува Бојан Периќ ) е еден од осумте изворни кадети на Воената академија. Од семејството, Стошиќ има мајка Емилија (Ивана Михиќ) и татко (Воја Брајовиќ) чие име не се споменува.

Стошиќ на почетокот на серијата е прикажан како разгалено и безобразно детиште, но неговото однесување многу се променува за време на престојот на академијата. По запишувањето, Стошиќ неколку пати се поткачува со Рис, но подоцна тие двајца се спријателуваат и стануваат најдобри пријатели. Во втората година, Стошиќ почнува да флертува со поранешната девојка на Рис, Лела. Иако му дава до знаење дека меѓу нив нема да има ништо, Стошиќ сепак инсистира на врската. Се испоставува дека нејзините зборови се остваруваат и дека на крајот навистина нема ништо меѓу нив двајца.

На прославата на вселувањето на семејството на Клисура во старата викендица на таткото на Стошиќ, му се јавува мајката на Стошиќ и му кажува дека татко му е уапсен. Влегува во автомобилот и брза кон Белград, но доживува сообраќајна несреќа.

На почетокот на 2. сезона, Стошиќ е однесен во болница на операција. Во следните неколку епизоди, Стошиќ се опоравува и се враќа на академијата. Меѓутоа, Рис таму открива дека Стошиќ зема лекови против болки. Во последната епизода од истата сезона, Стошиќ покажува дека е физички подготвен да се врати кога ќе го спаси капетанот Ковачевиќ од провалија. Пред самиот крај на епизодата, Стошиќ ја завршува академијата.

Во 3-та сезона е наведено дека Стошиќ сега е поручник, но дека е вратен во академијата да подготвува нови кадети бидејќи немал соодветна физичка подготвеност за воздухопловство. Од новите кадетки, Цеца и Ика „одат на нерви“ на Стошиќ поради нивното чудно однесување. Во 4-та епизода Стошиќ ја повикува Зимче на пијачка, но поради несреќен сплет на околности двајцата завршуваат во кревет. Во 5-та епизода, Стошиќ му го признава тоа на Џаковиќ, иако ништо не се случило. Во 9. епизода, Стошиќ е многу вознемирен кога му кажуваат дека Рис починал. Покрај родителите на Рис, Стошиќ е единствениот кој плаче на погребот на Рис.

Прекарот на Стошиќ е „Столе“, иако само Клисура го нарекува така.

Милица Зимоњиќ[уреди | уреди извор]

Милица Зимоњиќ
Прво појавување"Епизода 1.1"
1x1, 28 јануари 2012 година
СоздавачГордан Михиќ
ТолкуваТијана Печенчиќ
Информации
ЗанимањеВоено лице
СемејствоБогољуб Зимоњиќ (татко)
Неименувана мајка
Неименуван вујко

Милица Зимоњиќ (ја толкува Тијана Печенчиќ ) е една од осумте изворни кадети на Воената академија. Таа меѓу колегите и пријателите е позната под прекарот „Зимче“. Од семејството, Зимче има татко Богољуб (Предраг Смиљковиќ) и мајка (Љиљана Лого) и вујко ( Драгомир Чумиќ ) чии имиња не се споменуваат.

Зимче се запишува на академијата за да стане пилот, но по предметот математиката не се снаоѓа најдобро. Зимче постојано полагала испити, но не може да ги положи, па се обраќа кај колегата Буква (Петар Бенчина ) да и помогне, а тој и предложува да носи слушалки на испитот и да му диктира задачи, а тој да и дава решенија, но во замена за одредена сума пари. Зимче се согласува, но признава дека нема пари, па се согласуваат да платат во натура. Зимче оди на испит, но потоа го вади телефонот од уво, го подава трудот и ја напушта салата. По паѓањето на испитот и падот на годината, Зимче се враќа дома каде учи цело лето, а наесен се запишува на академијата. Меѓу новите кадети кои тогаш се запишале во прва година, Зимче ги запознава Бису и пријателот на Рис, Лаки . Нешто подоцна, Зимче станува сомничава во врската помеѓу Рис и колешката од нејзината насока Лела, па таа го моли Лаки да и објасни што се случува, а тој одговара дека Лела и Рис биле во врска и претходно. Зимче потоа ја раскинува врската со Рис. На крајот од 1. сезона, Рис оди да ја спаси Лела од канџите на Црни, а Зимче, Лаки и десетарот Бајиќ го следат него и Мраз. По завршувањето на работите, Зимче се помирува со Рис.

За време на обновувањето на првата година, Зимче развива пријателски односи со професорот Вилотиќ (Миодраг Кривокапиќ), кој и предава математика и поради тоа, кога ја обновила првата година, тој почнува лично да ја подготвува за испитот што го полага.

Во втората сезона, Зимче ги запознава родителите на Рис, а тој ги запознава нејзините родители. Таа открива и дека зет на Вилотиќ е Мраз, човекот кој го подготвил Рис за академијата и дека Вилотиќ се подготвува да го преземе старателството над своите внуци. Потоа Зимче му објаснува на Вилотиќ зошто Рис бил примен на академијата и кој го подготвил. На крајот од 2. сезона, на промоцијата на генерацијата на Рис, Зимче гледа дека Вилотиќ го зема предвид тоа што му го кажува и дека се помирил со Мраз.

За време на третата сезона, односот на Зимче со Рис станува малку затегнат додека тој оди во Африка. Во епизодата 4 3. сезона, Зимче оди на пиво со Стошиќ затоа што не може да го добие Рис онлајн на Скајп. Откако пијат премногу пиво, двајцата одат во станот на Стошиќ каде пијани заспиваат во кревет. Во следната епизода е протолкувано како да спијат, па сите мислат дека таа и Стошиќ се во врска. Откако дознава дека Рис починал, Зимче се обидува да си ги пресече вените, но Стошиќ и Џаковиќ ја спречуваат. На погребот на Рис, Зимче ја запознава Лариса Сисоко, девојка со која Рис служел и која почнала да му се допаѓа. Подоцна, двете разменуваат неколку зборови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]