Список на државни водачи во 2000 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Список на лидери на држави по година
1995 • 1999 • Список на лидери на држави во 2000 година • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005
Настани во 2000 година


Долу се наведени сите лидери во државите во светот, распоредени по држави во 2000.

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Австралија со Океанија[уреди | уреди извор]