Список на знамиња на Доминиканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на знамиња на Доминиканската Република, кои се користат денес или низ историјата. За националното знаме, видете знаме на Доминиканската Република.

Национални знамиња[уреди | уреди извор]

знаме датум употреба опис
Flag of the Dominican Republic.svg 1849 - денес Знаме на Доминиканската Република Голем бел крст каде горниот десен и долниот лев кантон се во црвена, а останатите два во сина боја. Во средината се наоѓа националниот грб.
Civil Ensign of the Dominican Republic.svg Граѓанска инсигнија
Flag of the Dominican Republic (up to 1844).svg 1844 - 1849 Знаме на Тринитарија Инспирирано од знамето на Хаити со бел крст.
Flag of Cross of Burgundy.svg 1492 - 1821 Знаме на генералот на капетанијата во Санто Доминго. Бургундски крст на бела позадина. Симбол на Шпанската Империја.

Воени знамиња[уреди | уреди извор]

знаме датум употреба опис
Naval Jack of the Dominican Republic.svg Морнарички симбол.

Наводи[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]