Список на знаменосци за Азербејџан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџан на Олимписките игри

Знаме на Азербејџан
МОК-код  AZE
НОК Национален олимписки комитет на Азербејџанската Република
официјално мрежно место (азербејџански) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Ова е список на знаменосци кои ја претставувале Азербејџан на Олимписките игри.[1]

Знаменосците го носат државното знаме на нивната држава на церемонијата на отворање на Олимписките игри.

# Издание Сезона Знаменосец Спорт
14 2022 Зимски Литвинцев, ВладимирВладимир Литвинцев[2] Уметничко лизгање
13 2020 Зимски Азизова, ФаридаФарида Азизова[3] Теквондо
Оруџов, РустамРустам Оруџов[3] Џудо
12 2018 Зимски Брахнер, ПатрикПатрик Брахнер[4] Алпско скијање
11 2016 Летни Мамадов, ТејмурТејмур Мамадов Бокс
10 2014 Зимски Калилов, РахманРахман Калилов Службен
9 2012 Летни Мамадли, ЕлнурЕлнур Мамадли Џудо
8 2010 Зимски Кулиев, ФуадФуад Кулиев Службен
7 2008 Летни Мансуров, ФаридФарид Мансуров Борење
6 2006 Зимски Луканин, ИгорИгор Луканин Танцување на мраз
5 2004 Летни Пашаев, НизамиНизами Пашаев Кревање тегови
4 2002 Зимски Рилов, СергејСергеј Рилов Уметничко лизгање
3 2000 Летни Абдулаев, НамикНамик Абдулаев Борење
2 1998 Зимски Воробиева, ЈулијаЈулија Воробиева Уметничко лизгање
1 1996 Летни Хусејнов, НазимНазим Хусејнов Џудо

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Azerbaijan Архивирано на 20 февруари 2009 г.. Olympics at Sport-Reference.com. Sports Reference LLC. Accessed 25 октомври 2011.
  2. „The flagbearers for the Beijing 2022 Opening Ceremony“ (PDF). Olympics.com. International Olympic Committee. Посетено на 2022-09-12.
  3. 3,0 3,1 „The flagbearers for the Tokyo 2020 Opening Ceremony“ (PDF). Olympics.com. International Olympic Committee. Посетено на 2022-09-12.
  4. „The Flagbearers for the PyeongChang 2018 Opening Ceremony“ (PDF). Olympics.com. International Olympic Committee. Посетено на 2022-09-12.