Список на екипи и велосипедисти на Тур де Франс 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тур де Франс 2013 било 100. издание на трката, една од големите трки во велосипедизмот. Учествувале 22 велосипедски екипи, од кои 19 биле UCI World Tour, додека останатите три биле професионални континентални екипи и сите потекнувале од Франција.[1] Тур де Франс започнал на Корзика, во градот Порто-Векио[2] на 29 јуни, а завршил на Шанзелизе во Париз на 21 јули.


Екипи[уреди | уреди извор]

Аг2р-Ла Мондијал
БМЦ Рејсинг Тим
FDJ.fr
Мовистар Тим
Сожасен
Тим Скај
Аргос-Шимано
Канондејл
Гармин-Шарп
Омега Парма-Квик Степ
Тим Јуропкар
Вакансолел-ДКМ
Астана
Кофидис
Лампре-Мерида
Орика-ГринЕЏ
Катјуша
Белкин Про Сајклинг
Еускалтел-Еускади
Лото-Белисол
РадиоШек-Леопард
Тим Саксо-Тинкоф

†: Поканети професионални континентални екипи

Возачи[уреди | уреди извор]

Списокот на возачи на почетокот на трката бил:[3]

Легенда
Бр. Почетен број носен од возачот во текот на трката
Ги означува возачите родени на или по 1 јануари 1988, кои се во можност да се натпреваруваат за пласманот за млад возач
ДНС Го означува возачот кој не започнал, како и етапата пред која се повлекол
ДНФ Го означува возачот кој не завршил, како и етапата на која се повлекол
ХД Го означува возачот кој не успеал да заврши во рамките на временската граница, како и етапата на која тоа се случило
ДСК Го означува возачот кој бил дисквалификуван од трката, како и етапата на која тоа се случило
Возраста е точно до 29 јуни 2013, датумот на кој започнала трката
Бр. Име Националност Екипа Возраст Место
1 Jersey yellow.svg Крис Фрум  Обединето Кралство Тим Скај 28 1
2 Едвалд Боасон Хаген  Норвешка Тим Скај 26 ДНС-13
3 Питер Кенох  Обединето Кралство Тим Скај 24 77
4 Васил Кириенка  Белорусија Тим Скај 32 ХД-9
5 Давид Лопез  Шпанија Тим Скај 32 127
6 Ричи Порт Австралија Австралија Тим Скај 28 19
7 Констанцин Сивцов  Белорусија Тим Скај 30 90
8 Ијан Станард  Обединето Кралство Тим Скај 26 135
9 Герајнт Томас  Обединето Кралство Тим Скај 27 140
11 Jersey green.svg Петер Саган  Словачка Канондејл 23 82
12 Маќеј Боднар  Полска Канондејл 28 114
13 Алесандро де Марки  Италија Канондејл 27 71
14 Тед Кинг  САД Канондејл 30 ХД-4
15 Кристијан Корен  Словенија Канондејл 26 100
16 Алан Марангони  Италија Канондејл 28 111
17 Морено Мозер  Италија Канондејл 22 94
18 Фабио Сабатини  Италија Канондејл 28 117
19 Брајан Вандборг  Данска Канондејл 31 155
21 Јурген ван ден Брук  Белгија Лото-Белисол 30 ДНС-6
22 Ларс Бак  Данска Лото-Белисол 33 108
23 Барт де Клерк  Белгија Лото-Белисол 26 38
24 Андре Грајпел  Германија Лото-Белисол 30 129
25 Адам Хансен Австралија Австралија Лото-Белисол 32 72
26 Грег Хендерсон Нов Зеланд Нов Зеланд Лото-Белисол 36 162
27 Јирген Рулантс  Белгија Лото-Белисол 27 160
28 Марсел Зиберг  Германија Лото-Белисол 31 ДНФ-19
29 Фредерик Вилемс  Белгија Лото-Белисол 33 163
31 Кедел Еванс Австралија Австралија БМЦ Рејсинг Тим 36 39
32 Брент Букволтер  САД БМЦ Рејсинг Тим 29 91
33 Маркус Бургхарт  Германија БМЦ Рејсинг Тим 30 98
34 Филип Жилбер  Белгија БМЦ Рејсинг Тим 30 62
35 Амаел Моинар  Франција БМЦ Рејсинг Тим 31 56
36 Стив Морабито  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 30 35
37 Мануел Квинцијато  Италија БМЦ Рејсинг Тим 33 85
38 Михаел Шер  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 27 ДНС-9
39 Тиџеј ван Гардерен  САД БМЦ Рејсинг Тим 24 45
41 Енди Шлек  Луксембург РадиоШек-Леопард 28 20
42 Јан Бакелантс  Белгија РадиоШек-Леопард 27 18
43 Лорен Дидје  Луксембург РадиоШек-Леопард 28 53
44 Тони Галопен  Франција РадиоШек-Леопард 25 58
45 Маркел Иризар  Шпанија РадиоШек-Леопард 33 103
46 Андреас Кледен  Германија РадиоШек-Леопард 38 30
47 Максим Монфор  Белгија РадиоШек-Леопард 30 14
48 Јенс Фогт  Германија РадиоШек-Леопард 41 67
49 Ајмар Зубелдија  Шпанија РадиоШек-Леопард 36 36
51 Пјер Роланд  Франција Тим Јуропкар 26 24
52 Јукија Араширо Flag of Japan.svg Јапонија Тим Јуропкар 28 99
53 Жером Кузен  Франција Тим Јуропкар 24 156
54 Сирил Готје  Франција Тим Јуропкар 25 32
55 Јоан Жен  Франција Тим Јуропкар 31 158
56 Давиде Малакарне  Италија Тим Јуропкар 25 49
57 Кевин Реза  Франција Тим Јуропкар 25 134
58 Давид Вејо  Канада Тим Јуропкар 25 123
59 Тома Веклер  Франција Тим Јуропкар 34 65
61 Јанез Брајкович  Словенија Астана 29 ДНС-7
62 Асан Базајев  Казахстан Астана 32 168
63 Јакоб Фуглсанг  Данска Астана 28 7
64 Енрико Гаспарото  Италија Астана 31 95
65 Франческо Гаваци  Италија Астана 28 84
66 Андреј Кашечкин  Казахстан Астана 33 ДНФ-3
67 Фредрик Кесијакоф  Шведска Астана 33 ДНФ-6
68 Алексеј Луценко  Казахстан Астана 20 ДНФ-18
69 Димитри Муравјев  Казахстан Астана 33 167
71 Тибо Пино  Франција FDJ.fr 23 ДНС-16
72 Вилијам Боне  Франција FDJ.fr 31 ДНФ-18
73 Насер Буани  Франција FDJ.fr 22 ДНФ-6
74 Пјерик Федриго  Франција FDJ.fr 34 59
75 Мурило Фишер  Бразил FDJ.fr 34 133
76 Александар Жење  Франција FDJ.fr 25 44
77 Арнолд Жанесон  Франција FDJ.fr 27 29
78 Жереми Роа  Франција FDJ.fr 30 126
79 Артур Вишо  Франција FDJ.fr 24 66
81 Жан Кристоф Перо  Франција Аг2р-Ла Мондијал 36 ДНФ-17
82 Ромен Барде  Франција Аг2р-Ла Мондијал 22 15
83 Максим Буе  Франција Аг2р-Ла Мондијал 26 ДНС-6
84 Самуел Димулен  Франција Аг2р-Ла Мондијал 32 143
85 Ибер Дипон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 32 34
86 Џон Гадре  Франција Аг2р-Ла Мондијал 34 22
87 Блел Кадри  Франција Аг2р-Ла Мондијал 26 125
88 Себастјен Минар  Франција Аг2р-Ла Мондијал 31 124
89 Jersey red number.svg Кристоф Риблон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 32 37
91 Алберто Контадор  Шпанија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 30 4
92 Даниеле Бенати  Италија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 32 107
93 Хесус Ернандез  Шпанија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 31 43
94 Роман Кројцигер  Чешка Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 27 5
95 Бенхамин Новал  Шпанија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 34 ДНФ-9
96 Серхио Паулињо  Португалија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 33 136
97 Николас Роуш  Ирска Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 28 40
98 Михаел Роџерс Австралија Австралија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 33 16
99 Матео Тосато  Италија Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф 39 92
101 Хоаким Родригес  Шпанија Катјуша 34 3
102 Павел Брут  Русија Катјуша 31 110
103 Александер Кристоф  Норвешка Катјуша 25 147
104 Александар Кушински  Белорусија Катјуша 33 141
105 Алберто Лосада  Шпанија Катјуша 31 109
106 Даниел Морено  Шпанија Катјуша 31 17
107 Гатис Смукулис  Латвија Катјуша 26 119
108 Јуриј Трофимов  Русија Катјуша 29 51
109 Едвард Ворганов  Русија Катјуша 30 48
111 Игор Антон  Шпанија Еускалтел-Еускади 30 69
112 Микел Астарлоза  Шпанија Еускалтел-Еускади 33 42
113 Горка Изагире  Шпанија Еускалтел-Еускади 25 ДНС-17
114 Јон Изагире  Шпанија Еускалтел-Еускади 24 23
115 Хуан Хосе Лобато  Шпанија Еускалтел-Еускади 24 78
116 Микел Ниеве  Шпанија Еускалтел-Еускади 29 12
117 Хуан Хосе Ороз  Шпанија Еускалтел-Еускади 32 165
118 Рубен Перез  Шпанија Еускалтел-Еускади 31 139
119 Ромен Сикар  Франција Еускалтел-Еускади 25 122
121 Алехандро Валверде  Шпанија Мовистар Тим 33 8
122 Андреј Амадор  Костарика Мовистар Тим 26 54
123 Џонатан Кастровјехо  Шпанија Мовистар Тим 26 97
124 Руј Кошта  Португалија Мовистар Тим 26 27
125 Иманол Ервити  Шпанија Мовистар Тим 29 118
126 Хосе Иван Гутиерез  Шпанија Мовистар Тим 34 ДНФ-9
127 Рубен Плаза  Шпанија Мовистар Тим 33 47
128 Jersey polkadot.svg Jersey white.svg Наиро Кинтана  Колумбија Мовистар Тим 23 2
129 Хосе Хоакин Рохас  Шпанија Мовистар Тим 28 79
131 Реин Тарамае  Естонија Кофидис 26 102
132 Јоан Бажо  Франција Кофидис 25 ДНФ-3
133 Жером Копел  Франција Кофидис 26 63
134 Егоиц Гарсија  Шпанија Кофидис 27 115
135 Кристоф ле Мевел  Франција Кофидис 32 ДНФ-19
136 Гијом Леварле  Франција Кофидис 27 61
137 Луис Анхел Мате  Шпанија Кофидис 29 88
138 Руди Молар  Франција Кофидис 23 73
139 Даниел Наваро  Шпанија Кофидис 29 9
141 Дамијано Кунего  Италија Лампре-Мерида 31 55
142 Матео Боно  Италија Лампре-Мерида 29 ДНФ-8
143 Давиде Чимолаи  Италија Лампре-Мерида 23 137
144 Елија Фавили  Италија Лампре-Мерида 24 128
145 Роберто Ферари  Италија Лампре-Мерида 30 157
146 Адријано Малори  Италија Лампре-Мерида 25 ДНФ-7
147 Мануеле Мори  Италија Лампре-Мерида 32 76
148 Пшемислав Њемјец  Полска Лампре-Мерида 33 57
149 Хосе Серпа  Колумбија Лампре-Мерида 34 21
151 Марк Кевендиш  Обединето Кралство Омега Парма-Квик Степ 28 148
152 Силвен Шаванел  Франција Омега Парма-Квик Степ 34 31
153 Михал Квијатковски  Полска Омега Парма-Квик Степ 23 11
154 Тони Мартин  Германија Омега Парма-Квик Степ 28 106
155 Жером Пино  Франција Омега Парма-Квик Степ 33 159
156 Герт Стегманс  Белгија Омега Парма-Квик Степ 32 153
157 Ники Терпстра  Холандија Омега Парма-Квик Степ 29 149
158 Матео Трентин  Италија Омега Парма-Квик Степ 23 142
159 Петер Велитс  Словачка Омега Парма-Квик Степ 28 25
161 Ларс Бом  Холандија Белкин Про Сајклинг 27 105
162 Роберт Гесинк  Холандија Белкин Про Сајклинг 26 26
163 Том Лезер  Холандија Белкин Про Сајклинг 27 150
164 Бауке Молема  Холандија Белкин Про Сајклинг 26 6
165 Ларс Петер Нордхауг  Норвешка Белкин Про Сајклинг 28 50
166 Брам Танкинк  Холандија Белкин Про Сајклинг 34 64
167 Лауренс тен Дам  Холандија Белкин Про Сајклинг 32 13
168 Сеп Ванмарке  Белгија Белкин Про Сајклинг 24 131
169 Мартен Винантс  Белгија Белкин Про Сајклинг 30 132
171 Рајдер Хесједал  Канада Гармин-Шарп 32 70
172 Џек Бауер Нов Зеланд Нов Зеланд Гармин-Шарп 28 ДНФ-19
173 Том Даниелсон  САД Гармин-Шарп 35 60
174 Роан Денис Австралија Австралија Гармин-Шарп 23 ДНС-9
175 Даниел Мартин  Ирска Гармин-Шарп 26 33
176 Давид Милар  Обединето Кралство Гармин-Шарп 36 113
177 Рамунас Навардаускас  Литванија Гармин-Шарп 25 120
178 Ендру Талански  САД Гармин-Шарп 24 10
179 Кристијан Ванде Велде  САД Гармин-Шарп 37 ДНФ-7
181 Сајмон Геранс Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 33 80
182 Михаел Албасини  Швајцарија Орика-ГринЕЏ 32 86
183 Сајмон Кларк Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 26 68
184 Метју Гос Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 26 152
185 Дарил Импи Јужна Африка ЈАР Орика-ГринЕЏ 28 74
186 Брет Ланкастер Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 33 154
187 Камерон Мајер Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 25 130
188 Стјуарт О’Грејди Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 39 161
189 Свен Тафт  Канада Орика-ГринЕЏ 36 169
191 Џон Дегенколб  Германија Аргос-Шимано 24 121
192 Рој Курверс  Холандија Аргос-Шимано 33 145
193 Кун де Корт  Холандија Аргос-Шимано 30 138
194 Том Димулен  Холандија Аргос-Шимано 22 41
195 Јоханес Фрелингер  Германија Аргос-Шимано 28 146
196 Зимон Гешке  Германија Аргос-Шимано 27 75
197 Марсел Кител  Германија Аргос-Шимано 25 166
198 Алберт Тимер  Холандија Аргос-Шимано 28 164
199 Том Велерс  Холандија Аргос-Шимано 28 ДНФ-19
201 Ваут Пулс  Холандија Вакансолел-ДКМ 25 28
202 Крис Букманс  Белгија Вакансолел-ДКМ 26 ДНФ-19
203 Томас де Гент  Белгија Вакансолел-ДКМ 26 96
204 Хуан Антонио Флеча  Шпанија Вакансолел-ДКМ 35 93
205 Џони Хогерланд  Холандија Вакансолел-ДКМ 30 101
206 Сергеј Лагутин  Узбекистан Вакансолел-ДКМ 32 83
207 Бој ван Попел  Холандија Вакансолел-ДКМ 25 144
208 Дани ван Попел  Холандија Вакансолел-ДКМ 19 ДНС-16
209 Ливе Вестра  Холандија Вакансолел-ДКМ 30 ДНФ-21
211 Брис Феји  Франција Сожасен 27 104
212 Антони Делаплас  Франција Сожасен 23 89
213 Жилјен ел Фар  Франција Сожасен 28 81
214 Џонатан Ивер  Франција Сожасен 28 151
215 Кирил Лемоан  Франција Сожасен 30 112
216 Жан-Марк Марино  Франција Сожасен 29 116
217 Максим Медерел  Франција Сожасен 32 52
218 Жилјен Симон  Франција Сожасен 27 87
219 Алекси Вијермоз  Франција Сожасен 25 46

По националност[уреди | уреди извор]

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
Австралија Австралија 11 10 1 (Сајмон Геранс x1)
 Белгија 12 10 1 (Јан Бакелантс x1)
 Белорусија 3 2
 Бразил 1 1
 Обединето Кралство 6 6 5 (Марк Кевендиш x2, Крис Фрум x3)
 Германија 10 9 6 (Марсел Кител x4, Андре Грајпел x1, Тони Мартин x1)
 Данска 3 3
 Естонија 1 1
 Ирска 2 2 1 (Даниел Мартин x1)
 Италија 18 16 1 (Матео Трентин x1)
Flag of Japan.svg Јапонија 1 1
Јужна Африка ЈАР 1 1
 Казахстан 4 2
 Канада 3 3
 Колумбија 2 2 1 (Наиро Кинтана x1)
 Костарика 1 1
 Латвија 1 1
 Литванија 1 1
 Луксембург 2 2
Нов Зеланд Нов Зеланд 2 1
 Норвешка 3 2
 Полска 3 3
 Португалија 2 2 2 (Руј Кошта x2)
 Русија 3 3
 Словачка 2 2 1 (Петер Саган x1)
 Словенија 2 1
 САД 6 4
 Узбекистан 1 1
 Франција 42 35 1 (Кристоф Риблон x1)
 Холандија 17 14
 Чешка 1 1
 Швајцарија 3 2
 Шведска 1 0
 Шпанија 27 24
ВКУПНО 198 169

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Избор на екипи за 100. издание на Тур де Франс“. letour.fr. 27 април 2013. Посетено на 18 јуни 2013.
  2. „Три етапи на Корзика за 100. издание“. LeTour.fr. Посетено на 18 јуни 2013.
  3. „Тур де Франс 2013 - Возачи“. 28 јуни 2013. Посетено на 28 јуни 2013.