Список на екипи и велосипедисти на Џиро д’Италија 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Џиро д’Италија 2012.

Сите 18 UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да настапат, со девер велосипедист во секоја екипа. Четири континентални екипи биле исто така поканети - Андрони Џокатоли-Венецуела, Колнаго-ЦСФ Бардијани, Фарнезе Вини-Селе Италија и Тим НетАп.

Велосипедистите ќе носат броеви од 1 до 219; првата екипа ќе има броеви од 1 до 9, втората од 11 до 19, итн. Исклучок од ова правило ќе биде екипата Орика-ГринЕЏ, која ќе ги користи броевите од 100 до 107 и 109. 108 бил повлечен од организаторите во спомен на Ваутер Вејлант, кој го носел бројот 108 за време на кобната несреќа на минатогодишната трка.

По возач[уреди | уреди извор]

Легенда
Бр. Почетниот број, кој го носел возачот на Џиро
Место Место во генералниот пласман
Ги означува возачите, родени на или по 1 јануари 1987, кои имаат можност да се натпреваруваат за пласманот за млад возач
  A pink jersey   Го означува победникот во генералниот пласман
  A red jersey   Го означува победникот во бодовниот пласман
  A blue jersey   Го означува победникот во планинскиот пласман
  A white jersey   Го означува победникот во пласманот за млад возач (натпреварувачите се означени со †)
ДНС Означува возач, кој не стартувал,
на етапата пред која се откажал
ДНФ Означува возач, кој не завршил,
на етапата во која се откажал
ДСК Означува возач, кој бил дисквалификуван од трката,
на етапата на која тоа се случило
ХД Означува возач, кој завршил надвор од временската граница,
на етапа на која тоа се случило
Возраста е точно до 5 мај 2012, датумот на кој започнал Џиро
Бр. Име Националност Екипа Возраст Место
1 Микеле Скарпони  Италија Лампре-ИСД 32 4
2 Дамијано Кунего  Италија Лампре-ИСД 30 6
3 Диего Улиси  Италија Лампре-ИСД 22 21
4 Матео Боно  Италија Лампре-ИСД 28 99
5 Адријано Малори  Италија Лампре-ИСД 24 68
6 Пшемислав Њемјец  Полска Лампре-ИСД 32 39
7 Даниеле Пјетрополи  Италија Лампре-ИСД 31 91
8 Даниеле Ригји  Италија Лампре-ИСД 36 101
9 Алесандро Специјалети  Италија Лампре-ИСД 37 77
11 Џон Гадре  Франција Аг2р-Ла Мондијал 33 11
12 Мануел Белети  Италија Аг2р-Ла Мондијал 26 ДНФ-15
13 Жилиен Берар  Франција Аг2р-Ла Мондијал 24 110
14 Гилом Бонафон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 24 90
15 Ибер Дипон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 31 16
16 Бен Гаштауер  Луксембург Аг2р-Ла Мондијал 24 67
17 Грегор Газвода  Словенија Аг2р-Ла Мондијал 30 134
18 Матео Монтагути  Италија Аг2р-Ла Мондијал 28 81
19 Матје Перже  Франција Аг2р-Ла Мондијал 27 53
21 Хосе Рухано  Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 30 ДНФ-19
22 Хосер Серпа  Колумбија Андрони Џокатоли-Венецуела 33 87
23 Емануеле Села  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 31 45
24 Роберто Ферари  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 29 147
25 Фабио Фелине  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 22 50
26 Алесандро де Марки  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 25 98
27 Мигел Анхел Рубијано  Колумбија Андрони Џокатоли-Венецуела 27 62
28 Карлос Хосе Очоа  Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 31 ДНС-18
29 Џексон Родригес  Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 27 49
31 Роман Кројцигер  Чешка Астана 25 15
32 Енрико Гаспарото  Италија Астана 30 66
33 Паоло Тиралонго  Италија Астана 34 23
34 Симоне Понци  Италија Астана 25 88
35 Александар Дјаченко  Казахстан Астана 28 119
36 Андреј Цајтс  Казахстан Астана 25 85
37 Кевин Селдрејерс  Белгија Астана 25 33
38 Евгени Петров  Русија Астана 33 61
39 Танел Кангерт  Естонија Астана 25 26
41 Тор Хушовд  Норвешка БМЦ Рејсинг Тим 34 ДНФ-6
42 Алесандро Балан  Италија БМЦ Рејсинг Тим 32 103
43 Матијас Франк  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 25 83
44 Тејлор Фини  САД БМЦ Рејсинг Тим 21 155
45 Марко Пиноти  Италија БМЦ Рејсинг Тим 36 41
46 Мауро Сантамброџо  Италија БМЦ Рејсинг Тим 27 86
47 Иван Сантаромита  Италија БМЦ Рејсинг Тим 28 52
48 Јохан Чоп  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 29 14
49 Данило Вис  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 26 82
51 Доменико Поцовиво  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 29 8
52 Сака Модоло  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 24 138
53 Енрико Батаљин  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 22 74
54 Џанлука Брамбила  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 24 13
55 Стефано Пираци  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 25 46
56 Сони Колбрели  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 21 100
57 Стефано Локатели  Украина Колнаго-ЦСФ Бардијани 23 ДНС-16
58 Анџело Пагани  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 23 97
59 Марко Коледан  Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 23 153
61 Микел Ниеве  Шпанија Еускалтел-Еускади 27 10
62 Адријан Саез  Шпанија Еускалтел-Еускади 26 156
63 Јон Изагире  Шпанија Еускалтел-Еускади 23 48
64 Мигел Мингез  Шпанија Еускалтел-Еускади 23 157
65 Пјер Казо  Франција Еускалтел-Еускади 27 123
66 Виктор Кабедо  Шпанија Еускалтел-Еускади 22 129
67 Иван Веласко  Шпанија Еускалтел-Еускади 32 ДСК-20
68 Аметс Чурука  Шпанија Еускалтел-Еускади 29 42
69 Хоан Хосе Ороз  Шпанија Еускалтел-Еускади 31 51
71 Филипо Поцато  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 30 ДНС-10
72 Оскар Гато  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 27 113
73 Франческо Фаили  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 28 58
74 Jersey blue.svg Матео Работини  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 24 60
75 Андреја Гвардини  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 22 ДСК-20
76 Елија Фавили  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 23 ДНС-19
77 Пјер Паоло де Негри  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 25 120
78 Лука Маѕанти  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 38 116
79 Алфредо Балони  Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 22 ДНС-19
81 Санди Казар  Франција ФДЖ-БигМет 33 25
82 Микаел Делаж  Франција ФДЖ-БигМет 26 144
83 Арно Демар  Франција ФДЖ-БигМет 20 ДНФ-14
84 Вилијам Боне  Франција ФДЖ-БигМет 29 ДНС-12
85 Франсис Муре  Франција ФДЖ-БигМет 31 78
86 Жофре Суп  Франција ФДЖ-БигМет 24 76
87 Габриел Раш  Норвешка ФДЖ-БигМет 36 151
88 Доминик Ролин  Канада ФДЖ-БигМет 29 ДСК-20
89 Јуси Веиканен  Финска ФДЖ-БигМет 31 146
91 Тајлер Фарар  САД {{{име на тимот-2012}}} 27 ДНФ-6
92 Себастиен Роселер  Белгија {{{име на тимот-2012}}} 30 125
93 Џек Бауер Нов Зеланд Нов Зеланд {{{име на тимот-2012}}} 27 114
94 Рамунас Навардаускас  Литванија {{{име на тимот-2012}}} 24 137
95 Jersey pink.svg Рајдер Хесједал  Канада {{{име на тимот-2012}}} 31 1
96 Роберт Хантер Јужна Африка ЈАР {{{име на тимот-2012}}} 35 ДСК-20
97 Алекс Расмусен  Данска {{{име на тимот-2012}}} 27 150
98 Питер Стетина  САД {{{име на тимот-2012}}} 24 27
99 Кристијан Ванде Велде  САД {{{име на тимот-2012}}} 35 22
100 Метју Гос Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 25 ДНС-14
101 Фумијуки Бепу Flag of Japan.svg Јапонија Орика-ГринЕЏ 29 121
102 Џек Бобриџ Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 22 ДНФ-20
103 Дерил Импи Јужна Африка ЈАР Орика-ГринЕЏ 27 ДНС-17
104 Јенс Којкелајре  Белгија Орика-ГринЕЏ 23 127
105 Брет Ланкастер Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 32 ДНС-14
106 Кристијан Мајер  Канада Орика-ГринЕЏ 26 135
107 Свен Тафт  Канада Орика-ГринЕЏ 34 148
109 Томас Ваиткус  Литванија Орика-ГринЕЏ 30 ДНФ-17
111 Jersey red.svg Хоаким Родригес  Шпанија Катјуша 32 2
112 Павел Брут  Русија Катјуша 30 95
113 Михаил Игнатиев  Русија Катјуша 26 143
114 Александер Кристоф  Норвешка Катјуша 24 149
115 Александар Кушински  Белорусија Катјуша 32 118
116 Алберто Лосада  Шпанија Катјуша 30 54
117 Даниел Морено  Шпанија Катјуша 30 20
118 Гатис Смукулис  Латвија Катјуша 25 84
119 Анхел Висиосо  Шпанија Катјуша 35 69
121 Иван Басо  Италија Ликвигас-Канондејл 34 5
122 Валерио Ањоли  Италија Ликвигас-Канондејл 27 57
123 Маќеј Боднар  Полска Ликвигас-Канондејл 27 117
124 Ерос Капеки  Италија Ликвигас-Канондејл 25 37
125 Дамијано Карузо  Италија Ликвигас-Канондејл 24 24
126 Паоло Лонго Боргини  Италија Ликвигас-Канондејл 31 108
127 Кристијано Салерно  Италија Ликвигас-Канондејл 27 105
128 Силверстер Шмид  Полска Ликвигас-Канондејл 34 28
129 Фабио Сабатини  Италија Ликвигас-Канондејл 27 79
131 Барт де Клерк  Белгија Лото-Белисол 25 40
132 Брајан Булгак  Холандија Лото-Белисол 24 102
133 Франсис де Греф  Белгија Лото-Белисол 27 19
134 Ларс Итинг Бак  Данска Лото-Белисол 31 72
135 Гетан Биле  Белгија Лото-Белисол 23 ДНФ-17
136 Адам Хенсен Австралија Австралија Лото-Белисол 30 94
137 Оливје Кесен  Белгија Лото-Белисол 29 142
138 Џани Мерсман  Белгија Лото-Белисол 26 ДНФ-7
139 Денис Ванендерт  Белгија Лото-Белисол 23 133
141 Џовани Висконти  Италија Мовистар Тим 29 ДНФ-15
142 Марцио Брузегин  Италија Мовистар Тим 37 17
143 Хосе Ерада  Шпанија Мовистар Тим 26 44
144 Бењат Инчаусти  Шпанија Мовистар Тим 26 38
145 Пабло Ластрас  Шпанија Мовистар Тим 36 ДНФ-6
146 Андреј Амадор  Костарика Мовистар Тим 25 29
147 Серхио Пардиља  Шпанија Мовистар Тим 28 18
148 Бранислав Самојлав  Белорусија Мовистар Тим 26 43
149 Франсиско Вентосо  Шпанија Мовистар Тим 29 92
151 Дарио Каталдо  Италија Омега Парма-Квик Степ 27 12
152 Марко Бандира  Италија Омега Парма-Квик Степ 27 140
153 Франческо Чики  Италија Омега Парма-Квик Степ 31 ДНФ-19
154 Михал Голаз  Полска Омега Парма-Квик Степ 28 93
155 Николас Мес  Белгија Омега Парма-Квик Степ 26 106
156 Серж Пауелс  Белгија Омега Парма-Квик Степ 28 47
157 Михал Квјатковски  Полска Омега Парма-Квик Степ 21 136
158 Мартин Велитс  Словачка Омега Парма-Квик Степ 27 ДНС-18
159 Жилиен Вермот  Белгија Омега Парма-Квик Степ 22 89
161 Марк Реншо Австралија Австралија Рабобанк 29 ДНС-14
162 Хуан Мануел Гарате  Шпанија Рабобанк 36 59
163 Тео Бос  Холандија Рабобанк 28 ДНС-17
164 Том Лезер  Холандија Рабобанк 26 ДНФ-11
165 Стеф Клемент  Холандија Рабобанк 29 71
166 Гриша Ниерман  Германија Рабобанк 36 55
167 Том Слагтер  Холандија Рабобанк 22 30
168 Греам Браун Австралија Австралија Рабобанк 33 ДНФ-15
169 Денис ван Винден  Холандија Рабобанк 24 ДНФ-8
171 Френк Шлек  Луксембург РадиоШек-Нисан 32 ДНФ-15
172 Јан Бакелантс  Белгија РадиоШек-Нисан 26 34
173 Даниеле Бенати  Италија РадиоШек-Нисан 31 ДНС-8
174 Бен Херман  Белгија РадиоШек-Нисан 25 73
175 Џакомо Ницоло  Италија РадиоШек-Нисан 23 130
176 Нелсон Оливеира  Португалија РадиоШек-Нисан 23 64
177 Томас Рорегер  Австрија РадиоШек-Нисан 29 31
178 Џеси Сарџент Нов Зеланд Нов Зеланд РадиоШек-Нисан 23 139
179 Оливер Цауг  Швајцарија РадиоШек-Нисан 30 56
181 Марк Кевендиш  Обединето Кралство Тим Скај 26 145
182 Бернхард Ајзел  Австрија Тим Скај 31 152
183 Хуан Антонио Флеча  Шпанија Тим Скај 34 36
184 Серхио Енао  Колумбија Тим Скај 24 9
185 Питер Кенох  Обединето Кралство Тим Скај 22 ДНФ-17
186 Јан Стенард  Обединето Кралство Тим Скај 24 132
187 Џереми Хант  Обединето Кралство Тим Скај 38 ДНС-15
188 Герајнт Томас  Обединето Кралство Тим Скај 25 80
189 Jersey white.svg Ригоберто Уран  Колумбија Тим Скај 25 7
191 Чезаре Бенедети  Италија Тим НетАп 24 107
192 Јан Барта  Чешка Тим НетАп 27 65
193 Тимон Зојберт  Германија Тим НетАп 25 ДНФ-20
194 Андрејас Шилингер  Германија Тим НетАп 28 154
195 Бартош Хузарски  Полска Тим НетАп 31 70
196 Рето Холенштајн  Швајцарија Тим НетАп 26 ДНФ-13
197 Андрејас Дицикер  Швајцарија Тим НетАп 29 109
198 Матијас Брендле  Австрија Тим НетАп 22 111
199 Даниел Шорн  Австрија Тим НетАп 23 124
201 Матео Тосато  Италија {{{име на тимот-2012}}} 37 104
202 Андерс Лунд  Данска {{{име на тимот-2012}}} 27 112
203 Володимир Густов  Украина {{{име на тимот-2012}}} 35 63
204 Јонас Аен Јоргенсен  Данска {{{име на тимот-2012}}} 26 141
205 Хуан Хосе Аедо  Аргентина {{{име на тимот-2012}}} 31 ДНС-14
206 Лук Робертс Австралија Австралија {{{име на тимот-2012}}} 35 115
207 Мадс Кристенсен  Данска {{{име на тимот-2012}}} 28 ДНФ-12
208 Мануеле Боаро  Италија {{{име на тимот-2012}}} 24 131
209 Лукас Себастијан Аедо  Аргентина {{{име на тимот-2012}}} 29 128
211 Матео Карара  Италија Вакансолел-ДКМ 33 96
212 Томас де Гент  Белгија Вакансолел-ДКМ 25 3
213 Ромен Фаили  Франција Вакансолел-ДКМ 28 ДНФ-6
214 Сергеј Лагутин  Узбекистан Вакансолел-ДКМ 31 32
215 Густав Ларсон  Шведска Вакансолел-ДКМ 31 35
216 Томаш Марчињски  Полска Вакансолел-ДКМ 28 ХД-12
217 Мартајн Кизер  Холандија Вакансолел-ДКМ 24 126
218 Мартин Мортенсен  Данска Вакансолел-ДКМ 27 75
219 Мирко Селваџи  Италија Вакансолел-ДКМ 27 122

Извор:[1]

По националност[уреди | уреди извор]

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
 Аргентина 2 1
Австралија Австралија 7 2 1 (Метју Гос)
 Австрија 5 5
 Белорусија 2 2
 Белгија 15 13 1 (Томас де Гент)
 Канада 4 3
 Колумбија 4 4 1 (Мигел Анхел Рубијано)
 Костарика 1 1 1 (Андреј Амадор)
 Чешка 2 2 1 (Роман Кројцигер)
 Данска 5 4 1 (Ларс Бак)
 Естонија 1 1
 Финска 1 1
 Франција 13 10
 Германија 3 2
 Италија 58 49 6 (Паоло Тиралонго, Доменико Поцовиво, Роберто Ферари, Матео Работини, Андреја Гвардини, Марко Пиноти)
Flag of Japan.svg Јапонија 1 1
 Казахстан 2 2
 Латвија 1 1
 Литванија 2 1
 Луксембург 2 1
 Холандија 7 4
Нов Зеланд Нов Зеланд 2 2
 Норвешка 3 2
 Полска 7 6
 Португалија 1 1
 Русија 3 3
 Словачка 1 0
 Словенија 1 1
Јужна Африка ЈАР 2 0
 Шпанија 19 17 4 (Франсиско Вентосо, Хоаким Родригес x2, Јон Изагире)
 Шведска 1 1
 Швајцарија 6 5
 Украина 1 1
 Обединето Кралство 5 3 3 (Марк Кевендиш x3)
 САД 4 3 1 (Тејлор Фини)
 Узбекистан 1 1
 Венецуела 3 1
Вкупно 198 157 20

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поканети екипи“. Gazetta. Посетено на 30 април 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]