Список на езера во Нов Зеланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е нецелосен список на езера, резервоари и лагуни во Нов Зеланд.

На Северниот Остров[уреди | уреди извор]

На Јужниот Остров[уреди | уреди извор]

На други острови[уреди | уреди извор]

Четемски Острови[уреди | уреди извор]

Кермадек[уреди | уреди извор]

Градоначалнчки Остров/Тухуа[уреди | уреди извор]

Факаари/Бел остров[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]