Список на езера во Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на најголемите езера во Италија подредени по површина.[1]

Езера поголеми од 10 км²[уреди | уреди извор]

Езеро Регион Површина
(км²)
Надм. вис.
(м)
Длабочина
(м)
Гарда Ломбардија, Трентино-Јужен Тирол, Венето 370 65 346
Маџоре Ломбардија, Пиемонт, Тичино (Швајцарија) 210 194 372
Комо Ломбардија 146 198 410
Тразименско Езеро Умбрија 124 257 7
Болсена Лацио 114 305 151
Изео Ломбардија 65,3 186 251
Брачано Лацио 56,7 160 165
Лугано Ломбардија, Тичино (Швајцарија) 48,7 271 288
Омодео Сардинија 29
Орта Пиемонт 18,2 290 144
Когинас Сардинија 17,8
Варезе Ломбардија 14,9 238 26
Вико Лацио 12,1 510 48,5
Идро Ломбардија 10,9 368 122

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. LIMNO — база на податоци за квалитетот на водата во езерата во Италија (италијански)