Список на државни водачи во 2009 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на лидери на држави по година
2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • Список на лидери на држави во 2009 година
Настани во 2009 година


Долу се наведени сите лидери во државите во светот, распоредени по држави во 2009.

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Австралија со Океанија[уреди | уреди извор]