Прејди на содржината

Список на државни водачи во 2005 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на државни водачи, премиери, и други водачи во 2005 година. Долу се наведени сите водачи во државите во светот, распоредени по држави во 2005.

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Австралија со Океанија[уреди | уреди извор]