Прејди на содржината

Список на државни водачи во 1955 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на државни водачи, премиери, и други водачи во 1955 година.

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Австралија и Океанија[уреди | уреди извор]