Список на доцноантички градови во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на доцниоантички градови на територтијата на денешна Македонија, односно од 5 и 6 век[1]. Можно е овој список да не е целосен:


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. Papazoglu, Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957, 198 - 199.