Список на дипломатски претставништва на Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија е за дипломатски претставништва на Косово. До февруари 2013, Република Косово има повеќе од 20 дипломатски претставништва низ светот. Oд прогласувањето на независноста, 108 држави-членки на ОН ја признаа новата држава, вклучувајќи го и Тајван.

Дипломатски претставништва на Косово
  Косово
  Држави каде Косово има претставништво

Европа[уреди | уреди извор]

Амбасада на Косово во Берлин
Амбасада на Косово во Прага
Амбасада на Косово во Хаг
Амбасада на Косово во Стокхолм

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Види уште[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. http://www.mfa-ks.net/?page=1,4,2435
  2. http://www.mfa-ks.net/?page=1,4,2312
  3. Hoxhaj paralajmëron hapjen e ambasadës në Kanada“, Telegrafi (албански), 22 март 2014 (посет. 25 март 2014 г).
  4. [1] Misionet Diplomatike të Kosovës, 2013-12-28
  5. UAE, Kosovo sign air transport agreement“, Gulf News, 13 март 2014 (посет. 13 март 2014 г).
  6. Flamuri i Kosovës shpaloset në Canberra, Министерство за надворешни работи на Косово, 2013-02-15 (албански)