Список на дипломатски претставништва на Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земјите во кои Азербејџан има дипломатски претставништва

Ова е список на амбасади и генерални конзулати на Република Азербејџан во странство.

Европа[уреди | уреди извор]

Амбасада на Азербејџан во Москва.
Амбасада на Азербејџан во Париз.
Амбасада на Азербејџан во Виена.
Амбасада на Азербејџан во Варшава.

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Амбасада на Азербејџан во Вашингтон

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Мултиратерални организации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]