Список на градови во Македонија по население

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на градови во Република Македонија по население.

Градови со повеќе од 25 000 жители[уреди | уреди извор]

1 - Скопје
2 - Битола
4 - Прилеп
6 - Велес
7 - Охрид
8 - Штип
9 - Гостивар
Редослед Град Население
1 Скопје 506 926
2 Битола 74 550
3 Куманово 70 842
4 Прилеп 66 246
5 Тетово 52 915
6 Велес 43 716
7 Охрид 42 003
8 Штип 40 016
9 Гостивар 35 847
10 Струмица 35 311
11 Кичево 30 138
12 Кавадарци 29 188
13 Кочани 28 330

Население распределба[уреди | уреди извор]

Население Број на градови
100 000+ 1
75 000-99 999 0
60 000-74 999 3
40 000-59 999 4
20 000-39 999 5
<20 000 22

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]