Список на вулкани во Етиопија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Структурна поедноставена шема на Големата Раседна Долина.

Оваа статија ги утврдува вулканите во Етиопија.

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Вулканите во Етиопија, се релативно малку познати и изучувани несомнено поради тоа дека се наоѓаат во тешко пристапни области. Постојат 67 вулкани во Етиопија, повеќе отколку во која било друга земја од Африка, дури и ако многу од нив се прилично мали. Најпознат е Ерта Але, кој е во континуирана ерупција од 1967 година и има лавинско езеро во својот кратер.

Постоењето на овие мали вулкани, термални извори, купи и бројни длабоки клисури покажува дека голем дел од етиопската територија се уште е геолошки нестабилен. Поголемиот дел од етиописките вулкани се сместени во раседот кој ја одвојува сомалиската и африканската плоча, главно во Големата Раседна Долина. Иако сеизмичкиот појас кој се протега долж еритрејската гранија и депресијата Данакил содржи бројни вулкани, ниеден посериозен земјотрес  не бил регистриран во секторот од 20 век наваму. 

На 12 јуни 2011 серија на земјотреси го погодиле североисточниот дел на Еритреја, при што двата најсилни потреси постигнале 5.7 по Рихтер а десетина други биле со магнитуда над 4. Ерупција се случила во областа, веројатно во близина на вулканот Набро, но точната локација останува да се потврди поради бројните вулкани во овој регион.

Список на вулкани во Етиопија[уреди | уреди извор]

Вулкан Форма Височина (м) Последна ерупција Регион Координати
Адуа Стратовулкан 1733 1928 Афар 10°04′ СГШ; 40°50′ ИГД / 10.07° СГШ; 40.84° ИГД / 10.07; 40.84
Афдера Стратовулкан 1295 Холоцен Афар 13°05′ СГШ; 40°51′ ИГД / 13.08° СГШ; 40.85° ИГД / 13.08; 40.85
Алајта Штитест вулкан 1501 1915 Афар 12°53′ СГШ; 41°34′ ИГД / 12.88° СГШ; 41.57° ИГД / 12.88; 41.57
Але Багу Стратовулкан 1031 Холоцен Афар 13°31′ СГШ; 40°38′ ИГД / 13.52° СГШ; 40.63° ИГД / 13.52; 40.63
Алу Вулканска пукнатина 429 ? Афар 13°49′ СГШ; 40°34′ ИГД / 13.82° СГШ; 40.56° ИГД / 13.82; 40.56
Алуту Стратовулкан 2335 50 п.н.е Оромиа 7°46′ СГШ; 38°47′ ИГД / 7.77° СГШ; 38.78° ИГД / 7.77; 38.78
Амоиса Вулкан 1733 10°04′08″ СГШ; 40°50′13″ ИГД / 10.069° СГШ; 40.837° ИГД / 10.069; 40.837
Асавио Штитест вулкан 1200 Холоцен Афар 13°04′ СГШ; 41°36′ ИГД / 13.07° СГШ; 41.60° ИГД / 13.07; 41.60
Асмара Пирокластичен вулкан 560 Холоцен Афар 11°16′ СГШ; 41°31′ ИГД / 11.27° СГШ; 41.52° ИГД / 11.27; 41.52
Ајелу Стратовулкан 2145 1928 Афар 10°05′ СГШ; 40°42′ ИГД / 10.08° СГШ; 40.70° ИГД / 10.08; 40.70
Беру Вулкан 1100 Холоцен Оромиа 8°57′ СГШ; 39°45′ ИГД / 8.95° СГШ; 39.75° ИГД / 8.95; 39.75
Билејт Вулканска област 1700 Холоцен Југ 7°04′ СГШ; 38°06′ ИГД / 7.07° СГШ; 38.10° ИГД / 7.07; 38.10
Бишофту Вулканска пукнатина 1850 Холоцен Оромиа 8°47′ СГШ; 38°59′ ИГД / 8.78° СГШ; 38.98° ИГД / 8.78; 38.98
Бора-Бериссио Вулкан составен од два конуса 2285 Холоцен Оромиа 8°16′ СГШ; 39°02′ ИГД / 8.27° СГШ; 39.03° ИГД / 8.27; 39.03
Борале Але Стратовулкан 668 Холоцен Афар 13°43′30″ СГШ; 40°36′00″ ИГД / 13.725° СГШ; 40.60° ИГД / 13.725; 40.60
Боравли Стратовулкан 812 Холоцен Афар 13°18′ СГШ; 40°59′ ИГД / 13.30° СГШ; 40.98° ИГД / 13.30; 40.98
Босет-Бериша Стратовулкан 2447 Холоцен Оромиа 8°33′29″ СГШ; 39°28′30″ ИГД / 8.558° СГШ; 39.475° ИГД / 8.558; 39.475
Бутаџири-Силти Вулкански пукнатини 2281 ? Југ 8°03′ СГШ; 38°21′ ИГД / 8.05° СГШ; 38.35° ИГД / 8.05; 38.35
Чирача Стратовулкан 1650 Холоцен Југ 6°39′ СГШ; 38°07′ ИГД / 6.65° СГШ; 38.12° ИГД / 6.65; 38.12
Корбети Купа 2320 ? Оромиа 7°11′ СГШ; 38°26′ ИГД / 7.18° СГШ; 38.43° ИГД / 7.18; 38.43
Дабаху Стратовулкан 1442 Холоцен Афар 12°36′ СГШ; 40°29′ ИГД / 12.60° СГШ; 40.48° ИГД / 12.60; 40.48
Дабајра Штитест вулкан 1302 Холоцен Афар 12°23′ СГШ; 40°04′ ИГД / 12.38° СГШ; 40.07° ИГД / 12.38; 40.07
Далафила Стратовулкан 613 ? Афар 13°47′31″ СГШ; 40°33′00″ ИГД / 13.7920° СГШ; 40.5500° ИГД / 13.7920; 40.5500
Далол Експлозивни кратери -48 1926 Афар 14°14′ СГШ; 40°18′ ИГД / 14.24° СГШ; 40.30° ИГД / 14.24; 40.30
Дама Али Штитест вулкан 1068 1631 Афар 11°17′ СГШ; 41°38′ ИГД / 11.28° СГШ; 41.63° ИГД / 11.28; 41.63
Денди Купа 3260 ? Оромиа 9°00′ СГШ; 38°00′ ИГД / 9.0° СГШ; 38.0° ИГД / 9.0; 38.0
Дофен Стратовулкан 1151 Холоцен Амхара 9°21′ СГШ; 40°08′ ИГД / 9.35° СГШ; 40.13° ИГД / 9.35; 40.13
Дукана Пирокластични кратери 1067 Холоцен Југ 04°05′N 37°25′E / 4.083° СГШ; 37.417° ИГД / 4.083; 37.417
Источен Цвај Вулкански пукнатини 1889 ? Оромиа 7°57′ СГШ; 38°56′ ИГД / 7.95° СГШ; 38.93° ИГД / 7.95; 38.93
Ерта Але Штитест вулкан 613 2009 Афар 13°36′ СГШ; 40°40′ ИГД / 13.60° СГШ; 40.67° ИГД / 13.60; 40.67
Фентале Стратовулкан 2007 1820 Оромиа 8°58′ СГШ; 39°56′ ИГД / 8.97° СГШ; 39.93° ИГД / 8.97; 39.93
Габилема Стратовулкан 1459 Холоцен Афар 11°05′ СГШ; 41°16′ ИГД / 11.08° СГШ; 41.27° ИГД / 11.08; 41.27
Гада Але Стратовулкан 287 Холоцен Афар 13°58′30″ СГШ; 40°24′29″ ИГД / 13.975° СГШ; 40.408° ИГД / 13.975; 40.408
Гариболди Купа 1619 1820 Оромиа 8°48′ СГШ; 39°41′ ИГД / 8.80° СГШ; 39.69° ИГД / 8.80; 39.69
Гедамса Купа 1984 Холоцен Оромиа 8°21′ СГШ; 39°11′ ИГД / 8.35° СГШ; 39.18° ИГД / 8.35; 39.18
Гропо Стратовулкан 930 Холоцен Афар 11°44′ СГШ; 40°15′ ИГД / 11.73° СГШ; 40.25° ИГД / 11.73; 40.25
Хајли Губи Штитест вулкан 521 Холоцен Афар 13°30′ СГШ; 40°43′ ИГД / 13.50° СГШ; 40.72° ИГД / 13.50; 40.72
Хертали Вулканска пукнатина 900 Холоцен Афар 9°47′ СГШ; 40°20′ ИГД / 9.78° СГШ; 40.33° ИГД / 9.78; 40.33
Хобича Купа 1800 Холоцен Југ 6°47′ СГШ; 37°50′ ИГД / 6.78° СГШ; 37.83° ИГД / 6.78; 37.83
Корат Кратери од туф 912 Холоцен Југ 5°06′ СГШ; 35°53′ ИГД / 5.10° СГШ; 35.88° ИГД / 5.10; 35.88
Куруб Штитест вулкан 625 Холоцен Афар 11°52′48″ СГШ; 41°12′29″ ИГД / 11.88° СГШ; 41.208° ИГД / 11.88; 41.208
Лиадо Вулканска област 878 Холоцен Амхара 9°34′ СГШ; 40°17′ ИГД / 9.57° СГШ; 40.28° ИГД / 9.57; 40.28
Ма Алалта Стратовулкан 1815 Холоцен Тиграј 13°01′ СГШ; 40°12′ ИГД / 13.02° СГШ; 40.20° ИГД / 13.02; 40.20
Малале Пирокластични кратери 1765 Холоцен Оромиа 13°16′ СГШ; 41°39′ ИГД / 13.27° СГШ; 41.65° ИГД / 13.27; 41.65
Манда Хараро Штитести вулкани 600 2009 Афар 12°10′ СГШ; 40°49′ ИГД / 12.17° СГШ; 40.82° ИГД / 12.17; 40.82
Манда Инакир Вулкански пукнатини 600 1928 Афар 12°23′ СГШ; 42°12′ ИГД / 12.38° СГШ; 42.20° ИГД / 12.38; 42.20
Мат Ала Штитест вулкан 523 Холоцен Афар 13°04′ СГШ; 41°05′ ИГД / 13.06° СГШ; 41.09° ИГД / 13.06; 41.09
Муса Али Стратовулкан 2028 ? Афар 12°17′ СГШ; 42°14′ ИГД / 12.28° СГШ; 42.24° ИГД / 12.28; 42.24
Оа Купа 2075 ? Оромиа 7°17′ СГШ; 38°21′ ИГД / 07.28° СГШ; 38.35° ИГД / 07.28; 38.35
Сабобер ? ? 1820 Оромиа 8°35′ СГШ; 39°34′ ИГД / 08.58° СГШ; 39.56° ИГД / 08.58; 39.56
Шала ? 2075 ? Оромиа 7°17′ СГШ; 38°20′ ИГД / 07.28° СГШ; 38.33° ИГД / 07.28; 38.33
Содоре Пирокластични кратери 1765 Холоцен Оромиа 8°16′ СГШ; 39°13′ ИГД / 08.26° СГШ; 39.21° ИГД / 08.26; 39.21
Сорк Але Стратовулкан 1611 Холоцен Афар 13°10′48″ СГШ; 41°43′30″ ИГД / 13.18° СГШ; 41.725° ИГД / 13.18; 41.725
Тат Али Штитест вулкан 700 Холоцен Афар 13°17′ СГШ; 41°04′ ИГД / 13.28° СГШ; 41.07° ИГД / 13.28; 41.07
Тепи Штитест вулкан 2728 Холоцен Југ 7°25′ СГШ; 35°26′ ИГД / 7.42° СГШ; 35.43° ИГД / 7.42; 35.43
Тоса Суша Вулкански кратери 1650 Холоцен Југ 5°55′ СГШ; 37°34′ ИГД / 5.92° СГШ; 37.57° ИГД / 5.92; 37.57
Тулу Моџе 2349 1900 Оромиа 8°09′ СГШ; 39°08′ ИГД / 8.15° СГШ; 39.13° ИГД / 8.15; 39.13
Безимен вулкан Пирокластични кратери 1200 ? ? 05°39′N 37°40′E / 5.650° СГШ; 37.667° ИГД / 5.650; 37.667
Безимен вулкан Пирокластични кратери 1300 ? ? 08°42′N 39°38′E / 8.700° СГШ; 39.633° ИГД / 8.700; 39.633
Безимен вулкан Вулкански пукнатини 1800 ? ? 08°37′N 38°57′E / 8.617° СГШ; 38.950° ИГД / 8.617; 38.950
Безимен вулкан Вулкански пукнатини 1800 ? ? 08°04′N 39°04′E / 8.067° СГШ; 39.067° ИГД / 8.067; 39.067
Вончи ? 3450 ? Оромиа 9°00′ СГШ; 38°00′ ИГД / 9.0° СГШ; 38.0° ИГД / 9.0; 38.0
Јангуди Вулкански комплекс 1383 Холоцен Афар 10°34′48″ СГШ; 41°02′31″ ИГД / 10.58° СГШ; 41.042° ИГД / 10.58; 41.042
Зукуала ? 2800 ? Оромиа 8°19′ СГШ; 38°31′ ИГД / 8.32° СГШ; 38.52° ИГД / 8.32; 38.52

Види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]