Список на вонсочеви планети откриени во 2018 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на вонсончеви планети откриени во 2018 г.

Кај планетите откриени исклучиво по нивната радијална брзина, наведената маса е долна граница.

Назив Маса (MJ) Полупречник (RJ) Период (денови) Голема полуоска (ае) Темп. (K)[1] Начин на откривање Откриена Оддалеченост (сг) Маса на матич. ѕвезда (M) Дел темп. на матич. ѕвезда (K) Напомени
HD 238914 b 6,0 4100 5,7 рад. брз. 2018 >982 1,47 4769
K2-141b 0,0160 0,135 0,2803226 0,00716 2039 премин 2018 192 0,71 4599
K2-141c <0,023 0,624 7,74850 премин 2018 192 0,71 4599
TYC 3318-1333-1 b 3,42 562,0 1,414 рад. брз. 2018 1811 1,19 4776

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Extrasolar Planets Encyclopaedia“. Посетено на 20 January 2018.