Прејди на содржината

Список на активни воени судири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Активни воени судири во 2018.

  Поголеми војни, 10,000 или повеќе смртни случаи во тековната или претходната година
  Војни, 1,000–9,999 смртни случаи во тековната или претходната година
  Помали конфликти, 100–999 смртни случаи во тековната или претходната година
  Престрелки и судири, помалки од 100 смртни случаи во тековната или претходната година

Ова е список на активни воени судири во светот. Списокот е поделен на два дела, поголеми конфликти со над 1000 жртви годишно и помали конфликти со помалку од 1000 жртви годишно. Списокот не ги опфаќа завршените конфликти.

Поголеми конфликти[уреди | уреди извор]

Конфликтите во следнава листа имаат предизвикано најмалку 10,000 случаи на насилна смрт во сегашната или претходната календарска година.

Почеток на конфликтот Конфликт Континент Локација Вкупно жртви Жртви во 2017 Жртви во 2018
1978 Војна во Авганистан Азија  Авганистан 1,240,000–2,000,000[1] 23,065[n 1] 2,185[8][9]
2003 Ирачка војна Азија  Ирак 268,000[10][dubious ] 13,187[10] 881[11][12]
2006 Војна против нарко-картелите во Мексико Северна Америка  Мексико 106,000+[13][14][б 1] 14,771[15][б 2] Непознато [16][17]
2011 Сириска граѓанска војна Азија  Сирија 185,984–498,593[n 2] 39,000[28] 2,791[n 3]

Мали конфликти[уреди | уреди извор]

Почеток на конфликтот Конфликт Континент Локација Вкупно жртви Жртви во 2017 Жртви во 2018
1948 Внатрешен мјанмарски конфликт Азија  Мјанмар 130,000[33]–210,000[34] 6,700+[n 4]
1969 Моро конфликт Азија  Филипини 120,000[39] 1,384[n 5] 11[n 6]
1973 Оромо конфликт Африка  Етиопија 1,600–8,900[60] 1,011[61] 131[62]
1991 Сомалиска граѓанска војна Африка  Сомалија
 Кенија
500,000[63] 5,154[61][б 3] 1,143[62][б 4][64]
1998 Племенски конфликти во Нигерија Африка  Нигерија 17,156[n 7] 1,097[61] 810[62]
2002 Бунт во Магреб Африка  Алжир
 Буркина Фасо
 Либија
 Мали
 Нигер
 Тунис
17,649[n 8] 2,835[61][б 5] 575[62][б 6]
2003 Војна во Дарфур Африка  Судан 178,363[72] 1,109[61] 13[62]
2009 Востание на Боко Харам Африка  Нигерија
 Камерун
 Нигер
 Чад
51,567+[73][74] 3,110[61][б 7] 620[62][б 8]
2011 Либиска криза Африка  Либија 29,859–42,253[n 9] 1,564[61] 210[62]
2011 Јеменска криза Азија  Јемен
 Саудиска Арабија
19,266[n 10] 1,438+[85][86][б 9] 6,875[62][б 10]
2011 Синајски бунт Африка  Египет 4,544+[66] 1,342[61] 299[62]
2011 Конфликт во Јужен Кордофан Африка  Судан 7,000+[66][87] 1,225[61] 68[62]
2011 Етничко насилство во Јужен Судан Африка  Јужен Судан
 Етиопија
50,000+[n 11] 3,646[61][б 11] 370[62][б 12]
2012 Конфликт во ЦАР Африка  ЦАР 7,200+[66] 1,723[61] 294[62]
2016 Филипинска војна против дрогата Азија  Филипини 12,000+[91]

Помали конфликти[уреди | уреди извор]

почеток на конфликтот конфликт континент локација жртви жртви во 2012 жртви во 2013
1942 Комунистички бунт на Филипините Азија  Филипини 43,388+ 182[93] 25+[94]
1945 Поделба на Кореја Азија  Северна Кореја
 Јужна Кореја
4,500,000+[95] 2[96]
1947 Кашмирски конфликт Азија  Индија,  Пакистан 43,293–68,000[97][98] 117+[97] 22[97]
1948 Израелско-палестински конфликт Азија  Израел
 Палестински територии
21,500[99] 239-256 11[100][101][102]
1948 Белуџиски конфликт Азија  Иран
 Пакистан
16,765–17,065+[103][104][105] 779
1948 Внатрешен мјанмарски конфликт Азија  Бурма 210,000[106] 702[107] !-->
1953 Нигериски шеријатски конфликт Африка  Нигерија 15,000+[108][109][110] 792+[111] непознато
1963 Папуански конфликт Океанија  Индонезија 400,000[112][113][114] 1+ 13+[115][116][117]
1964 Бунт во северна Индија Азија  Индија 25,000[118] 317[119] 67[119]
1964 Колумбиски конфликт (1964–денес) Јужна Америка  Колумбија 220,000-600,000[120][121] непознато
1967 Маоистички бунт во Индија Азија  Индија 13,812[122][123] 367[124] 132[124]
1969[125] Исламски бунт на Филипините[126] Азија  Филипини 120,000[127] 114[93]
1970 Западносахарски конфликт Африка  Мароко
 Алжир
 Мавританија
 Западна Сахара
14,000–21,000 1[128]
1980 Внатрешен перуански конфликт Јужна Америка  Перу 70,000+ 40+ 5+ [129][130][131]
1982 Касамански конфликт Африка  Гамбија
 Сенегал
5,000[132] 8+ 5+[133]
1984 Курдско-турски конфликт Азија  Турција 45,000–100,000[134][135][136][137] 585+[138] 1[139]
1987 Војна на Господовата армија на отпорот Африка  Уганда
 ДР Конго
 ЦАР
 Јужен Судан
200,000 - 500,000[140] 50+ (цивили)[141] 25+ (цивили)[141]
1989 Конфликт во Синкјанг Азија  Кина 2,000-3,000 56[142][143]
1994 Конфликт во Кабинда Африка  Ангола 1,000 - 1,500[144]
2002 Бунт во Магреб (2002–денес) Африка  Алжир
 Мали
 Тунис
 Мавританија
 Нигер
6,000[145] 55+[146]
2003 Дарфурска војна Африка  Судан 178,258-461,520[147]
2004 Шиитски бунт во Јемен Азија  Јемен 25,000[148] 600+[149]
2004 Конфликт во делатата на Нигер Африка  Нигерија 4,000-10,000[150] 5[151] 75[152]
2004 ПЈАК-ирански конфликт Азија  Иран 150 - 300 8 2+[153]
2004 Јужнотајландски бунт Азија  Тајланд 5,469+[154] 535[155] 17+[156]
2007 Сојузни демократски сили Африка  ДР Конго 47+ 1[157]
2009 Бунт во Северен Кавказ Азија  Русија 2,198+[158][159][160][161][162] 574+[163]
2009 Јужнојеменски бунт Азија  Јемен 1,554+[164][165]
2011 Бахреинско востание (2011–денес) Азија  Бахреин 98 5+
2011 Синајски бунт Африка  Египет 97-105 63–71 63+[166][167][168][169]
2011 Прелевање на насилството од Сирија во Либан Азија  Либан 200 89+ 4[170]
2011 Бунт во Либија по граѓанската војна (2011–денес) Африка  Либија 1,371 - 1,397 98-99
2012 Бунт М23 Африка  ДР Конго 391+[171][172][173] 391+[171][172][173]
2013 Бунт во Египет по државниот удар од 2013 Африка  Египет 816-917+[174][175][176][177] - 816-917+
2013 Гвинејски судири во 2013 Африка  Гвинеја 95[178] - 95[178]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Russia at War: From the Mongol Conquest to Afghanistan, Chechnya, and Beyond ...“. Посетено на 19 February 2015.
 2. „24,500 people lost lives, suffered injuries in last 12 months“. www.pajhwok.com. Посетено на 6 September 2017.
 3. „In August, more than 3,000 suffered casualties“. www.pajhwok.com. Посетено на 6 September 2017.
 4. „Afghan casualties down 40 percent in September“. www.pajhwok.com. Посетено на 21 October 2017.
 5. „Afghan casualties surge by 39pc in October“. www.pajhwok.com. Посетено на 1 January 2018.
 6. „Afghan casualties 42pc down in November“. www.pajhwok.com. Посетено на 1 January 2018.
 7. „Kabul: ISIS suicide bombing in Kabul kills dozens“. CNN. 28 December 2017. Посетено на 8 January 2018.
 8. „Over 2,000 killed, wounded in Afghanistan in January“. www.pajhwok.com. Посетено на 26 February 2018.
 9. „1398 persons killed, wounded in Afghanistan last month“. www.pajhwok.com.
 10. 10,0 10,1 „Iraq Body Count“.
 11. „The Iraq Report: IS defiant as bombs tear through Baghdad“. alaraby (англиски). 18 January 2018. Посетено на 1 February 2018.
 12. „Iraq Body Count“. www.iraqbodycount.org. Посетено на 26 February 2018.
 13. Library, C. N. N. „Mexico Drug War Fast Facts - CNN.com“. CNN. Посетено на 27 June 2016.
 14. „Counting Mexico's drug victims is a murky business“. Архивирано од изворникот на 2017-04-23. Посетено на 2018-04-02.
 15. „59 meses del sexenio de Peña: 55 mil 691 ejecuciones“. Excelsior. 30 November 2017. Посетено на 21 December 2017.
 16. „Severed heads found on Mexico taxi“. BBC News. 2018. Посетено на 8 January 2018.
 17. News, ABC. „Armed clashes kill 11 in Mexico's troubled Guerrero state“. ABC News. Посетено на 8 January 2018.
 18. VDC database Архивирано на 12 јуни 2018 г., accessed 1 December 2017
 19. „Report on Syria conflict finds 11.5% of population killed or injured“. theguardian.com. The Guardian. 11 February 2016. Посетено на 13 February 2016.
 20. „Alarmed by Continuing Syria Crisis, Security Council Affirms Its Support for Special Envoy's Approach in Moving Political Solution Forward“. United Nations. 17 August 2015.
 21. „About 3 millions and half killed and wounded since the beginning of the Syrian Revolution“. Syriahr. 16 October 2015.
 22. „About 500000 persons were killed in Syria during 81 months after the Syrian Revolution started“. 10 December 2017.
 23. 23,0 23,1 „30 killed, 70 injured in four car bomb blasts in Syria's Idlib“. DailySabah. Посетено на 8 January 2018.
 24. 24,0 24,1 „Syria regime takes on two rebel bastions“. www.thesundaily.my. Посетено на 8 January 2018.
 25. 25,0 25,1 „Turkey kills at least 260 Kurdish, Islamic State fighters in Syria off“. Reuters. 23 January 2018. Посетено на 2018-01-23.
 26. 26,0 26,1 „Syria air strikes 'kill 150 IS militants'. BBC News (англиски). 2018. Посетено на 2018-01-24.
 27. 27,0 27,1 „Syrian activists: At least 23 civilians killed in intense government airstrikes on a rebel-held ...“. WPXI. 5 February 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-20. Посетено на 5 February 2018.
 28. „About 39 thousands were killed in 2017; hundreds of thousands were displaced and injured“.
 29. „US-led strikes kill 100 pro-regime personnel in Syria – military“. Посетено на 26 February 2018.
 30. „Scores killed as Syria launches heavy air strikes on rebel-held Eastern Ghouta - France 24“. 19 February 2018. Посетено на 26 February 2018.
 31. „Syria Death Toll“. Архивирано од изворникот на 2019-04-18. Посетено на 26 February 2018.
 32. „Syria air strikes 'kill 500' in a week“. 24 February 2018. Посетено на 26 February 2018 – преку www.bbc.com.
 33. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име PERI Database.
 34. „De re militari: muertos en Guerras, Dictaduras y Genocidios“. Посетено на 22 October 2014.
 35. „Photo Story: Bangladesh: A living nightmare“. Médecins Sans Frontières (MSF) International. Архивирано од изворникот на 2017-12-15. Посетено на 14 December 2017.
 36. „6,700 Rohingya Muslims killed in one month in Myanmar, MSF says“. The Guardian. 14 December 2017. Посетено на 2 January 2018.
 37. „6,700 Rohingya killed in first month of Myanmar crackdown, MSF reports“. CNN. 14 December 2017. Посетено на 2 January 2018.
 38. „At Least 6,700 Rohingya Died in Myanmar Crackdown, Aid Group Says“. The New York Times. 14 December 2017. Посетено на 2 January 2018.
 39. „The Mindanao Conflict in the Philippines: Roots, Costs, and Potential Peace Dividend“ (PDF). Посетено на 21 March 2011.
 40. „Guard killed and 158 inmates on the run from Philippine jail after Muslim rebel attack“. The Sun. 4 January 2017. Посетено на 4 January 2017.
 41. „CRISISWATCH Tracking Conflict Worldwide“. International Crisis Group. 3 March 2017. Посетено на 3 March 2017.
 42. „Global Overview March 2017“. International Crisis Group. 1 April 2017. Посетено на 12 April 2017.
 43. „Several killed as Abu Sayyaf, military clash in Bohol“. ABS-CBN Corporation. 11 April 2017. Посетено на 11 April 2017.
 44. „37 members of Maute, Jemaah Islamiyah, killed in Lanao clashes – military“. CNN Philippines. 25 April 2017. Архивирано од изворникот на 2017-04-26. Посетено на 27 April 2017.
 45. „Global Overview May 2017“. International Crisis Group. 2 May 2017. Посетено на 4 July 2017.
 46. „Terrorists killed in Philippine Marawi conflict exceed 500“. The Statesman. 1 September 2017. Посетено на 3 September 2017.
 47. „Islamic freedom fighters, Abu Sayyaf next after Maute 'wipeout' — defense chief“. The Manila Times. 24 October 2017. Архивирано од изворникот на 2017-10-24. Посетено на 22 October 2017.
 48. „165 gov't forces killed in Marawi all accounted for, 1 Marine still missing“. GMA News. 24 October 2017. Посетено на 24 October 2017.
 49. „Troops kill five militants in besieged Marawi city“. Gulf-Times. 13 September 2017. Посетено на 16 October 2017.
 50. „ISIS is losing its grip in Iraq and Syria, but here are 9 places where it's still a threat“. Business Insider. 4 November 2017. Посетено на 5 November 2017.
 51. „11 foreign militants killed in Marawi“. The Manila Times. 5 September 2017. Архивирано од изворникот на 2017-09-05. Посетено на 5 September 2017.
 52. „Malaysian militant wants to surrender“. The Star. 23 October 2017. Посетено на 23 October 2017.
 53. „Bar bombed in Sultan Kudarat, 2 dead“. The Philippine Star. 1 January 2018. Посетено на 10 January 2018.
 54. „Cop killed, 7 others injured in roadside blast in Maguindanao“. Minda News. 2 January 2018. Архивирано од изворникот на 2020-04-08. Посетено на 10 January 2018.
 55. „Third Vietnamese Hostage Killed in Philippines“. VOA Learning English. 13 July 2017. Посетено на 15 January 2018.
 56. „Soldier, 5 rebels dead in southern Philippine clash: army“. The Daily Star. 8 January 2018. Архивирано од изворникот на 2021-02-03. Посетено на 9 January 2018.
 57. „Soldier dead, 2 civilians hurt in 2 Maguindanao blasts“. Inquirer News. 10 January 2018. Посетено на 13 January 2018.
 58. „2 farmers dead, 1 hurt in Maguindanao rice field blast“. Inquirer News. 26 January 2018. Посетено на 31 January 2018.
 59. „2 die, 4 hurt as Abu bandits ambush jeep in Patikult“. Inquirer News. 1 February 2018. Посетено на 4 February 2018.
 60. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име UCDP Ethiopia.
 61. 61,00 61,01 61,02 61,03 61,04 61,05 61,06 61,07 61,08 61,09 61,10 61,11 „Realtime Data (2017)“. ACLED. Архивирано од изворникот на 2017-09-19. Посетено на 2018-04-02.
 62. 62,00 62,01 62,02 62,03 62,04 62,05 62,06 62,07 62,08 62,09 62,10 62,11 „ACLED Data (2018)“. ACLED. Посетено на February 1, 2018.
 63. „Twentieth Century Atlas – Death Tolls and Casualty Statistics for Wars, Dictatorships and Genocides“. Necrometrics. Посетено на 19 February 2015.
 64. „Car bombs kill dozens in Somali capital“. 24 February 2018. Посетено на 26 February 2018 – преку www.bbc.co.uk.
 65. John Campbell. „Nigeria Security Tracker“. Council on Foreign Relations. Посетено на 9 January 2014.
 66. 66,0 66,1 66,2 66,3 66,4 66,5 66,6 „ACLED Version 6 (1997–2015)“. Armed Conflict Location & Event Data Project. Архивирано од изворникот на 18 јануари 2016. Посетено на 13 јануари 2015.
 67. „Social Violence in Nigeria“. Connect SAIS Africa. Посетено на 11 July 2015.
 68. „Nigeria: Police Lose 6 As Herdsmen Behead Woman, Kill 30 in 3 Years“. allAfrica. Посетено на 14 May 2015.
 69. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ACLED2016.
 70. „American commandos face complicated mission in Mali“. Military Times. 18 September 2017. Посетено на 30 October 2017.
 71. 71,0 71,1 „Violent Deaths in 2014 & 2015“. Libya Body Count. Посетено на 10 October 2015.
 72. Degomme, Olivier & Guha-Sapir, Debarati (23 January 2010). „Patterns of mortality rates in Darfur conflict“. The Lancet. Посетено на 3 July 2013.
 73. „Boko Haram in Nigeria“. Council on Foreign Relations. Архивирано од изворникот на 2017-07-02. Посетено на 14 February 2017.
 74. „Have over 13,000 people been killed in Nigeria's insurgency? The claim is broadly correct“. Africa Check. 14 October 2014. "The available data suggests that as few 9,000 and as many as 17,500 people have died in the insurgency. The latter figure includes killings by both Boko Haram and the Nigerian military."
 75. „Libyan revolution casualties lower than expected, says new government“. The Guardian. 8 January 2013. "4,700 rebel supporters died and 2,100 are missing, with unconfirmed similar casualty figures on the opposing side"
 76. Kuperman, Alan. „Obama's Libya Debacle“. Foreign Affairs. March/April 2015. "the conflict killed at least 500 people a year in 2012 and 2013"
 77. „War in Yemen“. Council on Foreign Relations. Посетено на 2 November 2017.
 78. Yemen says more than 2,000 killed in uprising. The Washington Post. (19 March 2012).
 79. „Yemeni Authorities Set Conditions for Ending Military Operations in Sa'ada- Yemen Post English Newspaper Online“. Yemen Post. Посетено на 9 November 2009.
 80. Al-Haj, Ahmed (19 February 2007). „Clashes in Yemen Kill More Than 100“. Fox News. Посетено на 29 December 2009.
 81. „Yemeni military battles Shi'ite rebels“. The Age. Melbourne. 20 March 2007. Посетено на 29 December 2009.
 82. „Armed Conflicts Report - Yemen“. Ploughshares.ca. Архивирано од изворникот на 30 October 2009. Посетено на 9 November 2009.
 83. Anadolu Ajansı (c) 2011. „7,700 Yemenis killed in 2014“. Посетено на 10 January 2015.
 84. Regime and Periphery in Northern Yemen: The Huthi Phenomenon - Barak A. Salmoni, Bryce Loidolt, Madeleine Wells - Google Boeken. Посетено на 17 October 2014 – преку Google Books.
 85. „Humanitarian Bulletin Yemen“ (PDF). OCHA. 29 November 2017.
 86. „Report: Yemenis' retaliatory attacks leave 119 Saudi soldiers dead in 2017“. PressTV. 5 April 2017.
 87. „Database – Uppsala Conflict Data Program (UCDP)“. Архивирано од изворникот на 2016-03-22. Посетено на 26 February 2015.
 88. „New Estimate Sharply Raises Death Toll in South Sudan“. New York Times. 9 January 2014.
 89. „50,000 and not counting: South Sudan's war dead“. MSN. 16 November 2014. Архивирано од изворникот на 14 December 2014. "The International Crisis Group (ICG), a conflict think-tank, estimates at least 50,000 people have already died but it admits the true figure could even be double that."
 90. Reuters Editorial (3 March 2016). „U.N. official says at least 50,000 dead in South Sudan war“. Reuters. Посетено на 24 March 2016.
 91. 91,0 91,1 „Philippines: Duterte's 'Drug War' Claims 12,000+ Lives“. hrw.org. 18 January 2018. Посетено на 2 April 2018.
 92. „Philippines: More than 5,900 deaths in 'war on drugs' since July“. CNN. 13 December 2016. Посетено на 2 April 2018.
 93. 93,0 93,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-06-03. Посетено на 2013-08-16.
 94. [1]
 95. Statistics Of North Korean Genocide And Mass Murder
 96. (Yonhap Feature) Defections arouse renewed tension along DMZ | YONHAP NEWS
 97. 97,0 97,1 97,2 Annual Fatalities in violence by terrorist
 98. Forces told to shoot anyone defying Kashmir curfew, Associated Press (archived from on 2010-09-17).
 99. Monty G. Marshall. Major Episodes of Political Violence 1946-2012. SystemicPeace.org. "Ethnic WAr with Arab Palestinians / PLO 1965-2013". Updated 12 June 2013 [2] Архивирано на 20 октомври 2015 г.
 100. BBC News - Shot Palestinian Mohammed Asfour dies in hospital
 101. Sherwood, Harriet (28 January 2013). „Palestinian deaths raise concern over Israeli army use of live fire“. The Guardian.
 102. http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-22349239
 103. Twentieth Century Atlas - Death Tolls
 104. Balochistan Assessment - 2013
 105. [Europe Solidaire Sans Frontières] Balochistan: Pakistan’s internal war
 106. De re militari: muertos en Guerras, Dictaduras y Genocidios
 107. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 2013-08-16.
 108. Isaacs, Dan (5 May 2004). „Analysis: Behind Nigeria's violence“. BBC News.
 109. „AFP: Curfew relaxed in Nigeria's violence-wracked city: army“. Архивирано од изворникот 2010-01-28. Посетено на 2010-01-28.
 110. 'Hundreds dead' in Nigeria attack“. BBC News. 8 March 2010.
 111. „6 KILLED IN ATTACK IN NORTHERN NIGERIA (AP)“. Архивирано од изворникот на 2013-10-14. Посетено на 2013-08-16.
 112. „Free West Papua“. Архивирано од изворникот на 2013-02-27. Посетено на 2013-08-16.
 113. Welcome to West Papua's War with Indonesia - Newsweek and The Daily Beast
 114. Autonomy isn’t independence - Le Monde diplomatique - English edition
 115. BBC News - Indonesian army helicopter 'shot at in Papua'
 116. http://pacific.scoop.co.nz/2013/05/papuans-mourn-50-years-of-indonesian-occupation/
 117. http://www.thedailystar.net/beta2/news/separatists-kill-3-in-indonesias-papua/
 118. „War Profile Iraq/US“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-10-11. Посетено на 2011-03-21.
 119. 119,0 119,1 Fatalities in Terrorist Violence in India's Northeast ::South Asia Terrorism portal
 120. „Report says 220,000 died in Colombia conflict“. Al Jazeera. 25 July 2013.
 121. http://www.americasquarterly.org/content/colombia-farc-peace-talks-resume-havana
 122. India's Silent War - Al Jazeera Correspondent - Al Jazeera English
 123. „cover“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-02-03. Посетено на 2013-08-16.
 124. 124,0 124,1 „Fatalities in Left-wing Extremism - 2013“. Архивирано од изворникот на 2011-03-08. Посетено на 2013-08-16.
 125. This is disputed as some roots of the conflict originate back in the early 1900s
 126. Guide to the Philippines conflict BBC
 127. „The Mindanao Conflict in the Philippines: Roots, Costs, and Potential Peace Dividend“ (PDF). Посетено на 2011-03-21.
 128. Annual report 2012 [3] Архивирано на 12 септември 2013 г. "On 29 May, a demonstration organized in the town of Safi by the 20 February Movement was violently dispersed by the security forces. One protester, Kamel Ammari, died several days later from his injuries."
 129. „Peru says slain rebels may be leaders of Shining Path rebel group“. Washington Post. Архивирано од изворникот на 2013-08-12. Посетено на 2013-08-16.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 130. Dube, Ryan (April 5, 2013). „Peruvian Soldier Killed by Shining Path Rebels in Coca-Growing Region“. Wall Street Journal. Архивирано од изворникот на 2013-11-12. Посетено на 2013-08-16.
 131. Tegel, Simeon (14 April 2012). „Shining Path sniper kills Peruvian policewoman“. The Independent.
 132. „Casamance: no peace after thirty years of war - GuinGuinBali.com“. Архивирано од изворникот на 2013-01-03. Посетено на 2013-08-16.
 133. „Senegal Separatists Kidnap 12“. Wall Street Journal. May 6, 2013.
 134. „Turkish jets attack PKK militants“. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 2013-08-16.
 135. Los Angeles Times TURKEY: Kurdish teenager convicted as terrorist for attending demonstration
 136. „Humanitarian Law Project v. U.S. Dept. of Justice“ (PDF). Посетено на 2011-03-21.
 137. „Turkey, US, and the PKK“. Kurdishaspect.com. Архивирано од изворникот на 2016-04-13. Посетено на 2011-03-21.
 138. „PressTV - Turkey steps up military operations to detain key PKK leaders“. Архивирано од изворникот на 2012-11-30. Посетено на 2013-08-16.
 139. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-01-29. Посетено на 2013-08-16.
 140. Uganda (1987- 2010) | Project Ploughshares
 141. 141,0 141,1 LRA Crisis Tracker | Invisible Children + Resolve
 142. [4]
 143. [5]
 144. „Angola-Cabinda (1994 - first combat deaths) Update: January 2007 - The Institute For Global Church Studies (IGCS) Forum“. Архивирано од изворникот на 2017-03-02. Посетено на 2013-08-16.
 145. Africa’s forgotten wars shame the media | Global Research
 146. [6]
 147. Degomme, Olivier & Guha-Sapir, Debarati (23 January 2010). „Patterns of mortality rates in Darfur conflict“. The Lancet. Посетено на 3 July 2013.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 148. Regime and Periphery in Northern Yemen: The Huthi Phenomenon - Barak A. Salmoni, Bryce Loidolt, Madeleine Wells - Google Boeken
 149. UNHCR | Refworld | Yemen: Rising landmine death toll in Hajjah Governorate[мртва врска]
 150. „Armed Conflicts Report - Nigeria“. Ploughshares.ca. Архивирано од изворникот 2006-10-10. Посетено на 2011-03-21.
 151. Gambrell, John. „5 Indian sailors kidnapped off coast of Nigeria“. Yahoo!. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 2013-08-16.
 152. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-11-01. Посетено на 2013-08-16.
 153. [7]
 154. http://www.thairath.co.th/content/edu/279740 (in Thai)
 155. South violence enters 9th year | Bangkok Post: opinion
 156. „Thai insurgents attack army base, troops kill 16 | Reuters“. Архивирано од изворникот на 2015-01-18. Посетено на 2013-08-16.
 157. [8]
 158. North Caucasus saw over 230 Interior Ministry deaths in 2009 | Russia | RIA Novosti
 159. Кавказский Узел | В ходе вооруженного конфликта на Северном Кавказе в 2011 году погибли и были ранены 1378 человек
 160. „Кавказский Узел | Нургалиев: с начала года на Северном Кавказе нейтрализовано более 700 боевиков“. Архивирано од изворникот на 2011-09-20. Посетено на 2013-08-16.
 161. Кавказский Узел | В ходе вооруженного конфликта на Северном Кавказе в 2011 году погибли и были ранены 1378 человек
 162. Hundreds of Terrorists Killed in Recent Months - Putin | Russia | RIA Novosti
 163. The North Caucasus: The Challenges of Integration (II), Islam, the Insurgency and Counter-Insurgency Архивирано на 20 септември 2013 г., October 19, 2012, crisisgroup.org.
 164. „Is South Yemen Preparing to Declare Independence?“. Time. 8 July 2011. Архивирано од изворникот на 2013-05-21. Посетено на 2013-08-16.
 165. „The Muslim News“. Архивирано од изворникот на 2012-08-25. Посетено на 2013-08-16.
 166. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2013-08-16.
 167. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-05-22. Посетено на 2013-08-16.
 168. [9]
 169. http://news.antiwar.com/2013/08/07/egypt-junta-60-terrorists-killed-in-sinai-offensive/
 170. 1 Dead, 3 Hurt as Members of Resistance Brigades, Nasserite Organization Clash in Sidon — Naharnet
 171. 171,0 171,1 Al menos 240 muertos en Congo tras combate entre Ejército y amotinados | RPP NOTICIAS
 172. 172,0 172,1 UN calls for end to DR Congo violence - Africa - Al Jazeera English
 173. 173,0 173,1 „AFP: DR Congo rebel chief pledges to withdraw from captured towns“. Архивирано од изворникот 2014-02-24. Посетено на 2014-02-24.
 174. „90 Egyptians killed in week's clashes“. World Bulletin. 6 July 2013. Посетено на 6 July 2013.
 175. „Cairo death toll rises after clash at Republican Guard headquarters | African News“. BDlive. Архивирано од изворникот на 2017-09-02. Посетено на 2013-07-28.
 176. „Egypt: More than 100 killed in Cairo massacre“. Asharq al-Awsat. 27 July 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-27. Посетено на 27 July 2013.
 177. „Death toll from Egypt violence rises to 638: Health ministry“. Ahram Online. 15 August 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-16. Посетено на 15 August 2013.
 178. 178,0 178,1 „95 killed in Guinea clashes“. The Times of India. 24 July 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-24. Посетено на 25 July 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. See [2][3][4][5][6][7]
 2. See [18][19][20][21][22][23][24][25][26][27]
 3. See [23][24][25][26][27][29][30][31][32]
 4. See [35][36][37][38]
 5. See [40][41][42][43][44][45][46][47][48][49][50][51][52][53][54][55]
 6. See [56][57][58][59]
 7. See [65][66][67][68]
 8. See [61][66][69][70][71]
 9. See [66][71][75][76]
 10. See [77][78][79][80][81][82]–45,766[83][84]
 11. See [66][88][89][90]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.